ADV TOP
ADV LEFT

Rok se s rokem sešel a je to zase tady – týden, kdy se víc mluví o látkových plenách, o tom, jak dnes vypadají, z čeho se vyrábí, jak se používají. Že přebalování do látkovek už vůbec neznamená jenom horu bílých čtverců a vyvařování v hrnci na plotně.


První den TOP se podíváme na systém látkových plen.

V zásadě jsou dva druhy:

-          vše-v-jednom

-          svrchní kalhotky + plena

 

Systém vše-v-jednom (anglicky all-in-one) znamená, že děťátku nasadíme a sundáme plenku úplně stejně, jako tu papírovou.

V rámci vše v jednom můžeme najít různé modifikace:

 1. Pravá AIO (all-in-one), kdy je savé jádro napevno přišité k pleně. Většina aktuálních AIO plenek má savé jádro skládací, které není všité v jedné vrstvě, ale ve více, jako choboty, aby bylo schnutí AIO rychlé.
  typičtí představitelé: Grovia AIO Onesize, Totsbots Easyfit V4
 2. Kapsová plenka, kdy savé jádro není napevno spojené se svrchní plenou, ale svrchní plena má – většinou v zadní části – otvor, kam nacpeme savou látku (vkládací pleny, klasické čtvercové plena apod.). Výhodou je velká variabilita v savosti a rychlé schnutí.
  typický představitel: BumGenius kapsová plena
 3. SIO aneb snap-in-one plena. Savé jádro se v tomto případě vpíná na svrchní kalhotky pomocí patentek, takže po vepnutí plena tvoří kompaktní součást a působí jako AIO. Výhodou je, že můžete měnit savá jádra i víckrát za sebou.
  typický představitel: Anavy Easy, Pop-in plena

 

Systém svrchní kalhotky + plena skýtá obrovské možnosti kombinací. Proto alespoň základní.

 

Můžeme používat plenu látkovou kalhotkovou, kdy plena tvarově vypadá jako papírová, ale je celá z látky (bavlna, bambus či konopí apod.).

Kalhotkové pleny mohou mít buď přesnou velikost, nebo mohou mít v sobě systém, kterým velikost přizpůsobíte miminku (obyčejně na přední straně sadu patentek, jejichž pomocí snížíte sed plenky). Ty mívají v názvu OneSize a znamená to jedna velikost pleny od narození až po nočník (což většinou i vydrží, pokud doma nemáte zrovna malého válečka, jako já).

 

Můžeme do kalhotek také skládat plenky na rovno – klasické čtvercové pleny na nudli nebo lepší varianta (savější – 4covky jsou nepřekonatelné, pokud potřebujete výjimečně rychlé schnutí) vícevrstevné pleny složené narovno. Z obou plenek můžeme také složit kalhotkové sklady - např. novorozenecký ze čtvercové pleny:

 

A nedosti na tom – i svrchní kalhotky mají možnosti:

0. stále ještě v běžných obchodech můžete dostat igelitové – ty ale NEBRAT!!! (igelit nedýchá, dítě se zapaří a potíže jsou tu).

Takže znovu: 

 1. PUL svrchní kalhotky – PUL znamená polyuretanlaminát. Je to paropropustná membrána, která je nepromokavá, nepropustí molekuly vody, ale je prodyšná.
 2. Vlněné svrchní kalhotky – kalhotky z vlněného úplětu nebo pletené. Vlna je nejprodyšnější materiál vůbec. Jsou ideální na noc a paradoxně i na léto. Nehodí se ale pro sedící dítko do kočárku a autosedačky – přes vlnu a tlak může dojít k provlhnutí na oblečení. Často se jich rodiče bojí kvůli údržbě, ale nalanolinovat stačí 1x za cca 2-3 týdny. Praní doporučuji ruční, nechcete-li riskovat sražení.
 3. Fleecové (flísové) kalhotky – ty jsou pračkoprací alternativa k vlňáčkům. Flísáčky se mi moc osvědčily pro novoška.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy