ADV TOP
ADV LEFT

Snažit se hodiny a hodiny utišit plačící miminko, které trápí bolest bříška nebo nadýmání, je vyčerpávající hlavně psychicky. Není nic horšího, než sledovat, jak vaše dítě trpí a nevědět, jak mu pomoci. S nevyzrálou trávicí soustavou novorozence nic nenaděláte, existuje však řada způsobů, jak miminku toto období usnadnit.


 

I v případě, že se o své miminko skvěle staráte a dopřáváte mu veškerou péči, zdánlivě neopodstatněný pláč způsobený nevyzrálou trávicí a nervovou soustavou je prostě součástí světa novorozence. Tyto problémy jsou často označované jako tříměsíční nebo novorozenecká kolika a poznáte ji právě nečekaným neutichajícím pláčem a bolestmi se svíjejícím miminkem, které se objevují hlavně odpoledne a večer. Příčinou je hromadění vzduchu ve střevech dítěte. Pláčem se pak do střev dostává další vzduch, který bolesti a nářek prodlužuje.

Tyto koliky obvykle končí nejpozději v pátém měsíci dítěte a obecně postihují častěji chlapce, nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou. Je tedy možné, že vaše miminko prožije toto období bez trápení s nadýmáním nebo s méně výrazným průběhem.

 

Jak miminku nejlépe ulevit?

Začněte u sebe. Pokud kojíte, vyhněte se nadýmajícím potravinám (hlavně čerstvému pečivu, luštěninám, cukrům a některé zelenině) a žvýkání žvýkaček, kterým zvyšujete množství vzduchu v těle. Místo sycených nápojů si pak dopřejte šálek bylinkového čaje (fenyklového, kmínového nebo anýzového). Snažte se být i v případě několikahodinového pláče v psychické pohodě, případně požádejte někoho o pomoc a odpočiňte si.

Základem péče o miminko s kolikami je masírování bříška prsty po směru hodinových ručiček, ohýbání nožiček na bříško a jejich jemné kroužení, kdy zároveň masírujete bříško i umožňujete lepší odchod prdíků. Může pomoci i pokládání do polohy na bříško nebo nošení miminka v šátku a kolébání. Některým dětem uleví teplé obklady, dejte však pozor na to, aby nebyly příliš horké, kůže miminka je velmi citlivá.

Samozřejmostí je nechat dítě po krmení odříhnout, a pokud miminko krmíte z láhve, vybírejte ty, které jsou konstruovány tak, aby společně s jídlem dítě nepolykalo moc vzduchu.

Pohodu miminka i celé rodiny můžete podpořit také vhodnými léky

Uvedená opatření ideálně podpoříte preventivním podáváním kapek proti nadýmání. Ty díky svému složení pomáhají se vstřebáváním plynů ve střevě a jejich přirozenému odchodu.

Espumisan obsahuje účinnou látku simeticon. Jeho velkou výhodou je, že působí pouze fyzikálně, nevstřebává se ze zažívacího traktu do těla, pouze jím prochází a pomáhá uvolnit nahromaděný vzduch. Aplikace léku je velice rychlá a jednoduchá  - pro úlevu u kojenců stačí přidat 5 - 10 kapek do každé lahvičky s kojeneckou výživou nebo nakapat na lžičku a podat kojenci bezprostředně před každým kojením.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy