ADV TOP
ADV LEFT

Sváteční období plné společného stolování a hodování už je za námi. A nezbývá, než se poučit z chyb, které jsme udělali a příští rok to zvládnout lépe. Návštěvu totiž potěší nejen chutné pohoštění, ale také způsob, jakým jsou jim pochoutky servírovány.

Skvrny od vody? Pryč s nimi!

I když příbor rozmístíte správně a stůl stylově nazdobíte, šmouha nebo dokonce špatně umytý otisk rtů na skleničce vám vše pokazí. A takové faux-pas jen tak někdo nezapomene. Takže než stůl prostřete, nádobí i sady příborů pečlivě vyleštěte.

Kam co patří?

Nesprávné použití a rozmístění příborů je pořádný společenský trapas. Každý chod má mít svůj příbor a jejich rozmístění by mělo odpovídat pořadí chodů směrem k talíři. Chystáte večeři zahrnující polévku, hlavní chod, salát a dezert? Postupujte následovně: nůž je na pravé straně talíře a jeho ostří směřuje směrem dovnitř, vedle něj patří lžíce a na levou stranu talíře zase vidlička na hlavní chod. Vedle této vidličky patří druhá menší vidlička na salát. Lžička na dezert patří nad talíř.

Tip: Samozřejmostí by měla být také sladěná jídelní sada. Každý stolovník by měl mít stejný talíř i skleničku. Nemáte dostatek stejných talířů? Stylové jídelní sady se dají pořídit v krásných designech a za fajn ceny. Spočítejte si, kolik talířů potřebujete – co kdyby se u vás zastavila na oběd celá rodina?

Pozor na ruce

Ne vždy se musíte držet zákonů etikety, ale pokud k vám přijdou vážení hosté, musíte vědět, jak se chovat. Při jídle nikdy neopírejte lokty o stůl. Lokty držte u těla a ruce k jídlu nepoužívejte. Výjimku tvoří drůbeží maso s kostí, případně mořské plody – klidně si rukama pomoci můžete.

Nezapomeňte na detaily

Na co byste ještě neměla zapomenout? Slavnostní atmosféru vytvoříte pomocí svícnu uprostřed stolu, kde by se měla nacházet také solnička s pepřenkou a dalšími dochucovadly. Nezapomeňte také na ubrousky – zvolit můžete elegantní bílé textilní nebo papírové. Pokud sáhnete po papírových ubrouscích, zvolte raději dražší a klidně barevnou variantu, která bude ladit se zbytkem dekorace.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy