ADV TOP
ADV LEFT

Sečtělé děti mají mnohem lepší slovní zásobu než děti trávící svůj čas u počítačů a televizních obrazovek. Nemají takové potíže s gramatikou. Mají větší představivost a lepší písemný projev. Ale když nebudou chtít, nemá smysl je do čtení nutit. Musí je to bavit! Jak je ke čtení motivovat?

 

Jak je správně motivovat?

Do čtení nemá smysl děti nutit. Nátlakem docílíte akorát toho, že budou ke čtení přistupovat s odporem a vášniví čtenáři se z nich z donucení těžko stanou. Chce to začít pomalu a nenápadně.

-          Pořiďte si třeba dětské encyklopedie, a když vám budou pokládat zvídavé otázky, ukažte jim odpověď v nich. Pokud je tato forma bude bavit, rozšiřte svou zásobu a další naučnou literaturu pro děti, ve které jsou zajímavé informace podané zábavnou a nenáročnou formou.

-          Začněte s obrázkovými knihami bez velkého množství textu. Komiksy jsou opět v kurzu a filmy podle komiksových předloh lámou v kinech rekordy a budou děti bavit určitě víc než klasické knihy.

-          Nebojte se e-knih a audioknih. Pokud své dítko nemůžete dostat od tabletu či počítače, zkuste jim pořídit e-knihu nebo audioknihu. Ale nezapomeňte se zeptat, jakou by chtěli.

Tip: Pokud jsou vaše děti zvyklé trávit u obrazovek hodiny času, můžete nejdříve začít tím, že se je od nich pokusíte odlepit. Můžete třeba pořídit kreativní dětské hračky, které je přesvědčí, že zábava je i offline. Inspiraci najdete na agatinsvet.cz, kde kromě kreativních a aktivních hraček pro děti najdete i dřevěné hračky, školní potřeby, knihy, …

Jakými knihami potěšit malé čtenáře?

Děti od devíti do čtrnácti let ocení Deníky malého poseroutky. Kluci i holky v každém věku mají stále rádi příběhy Harryho Pottera a pomalu se z něj stává dětská klasika. Starší čtenáři propadají Hrám o trůny, Hunger Games a Divergenci.

Určitě stojí za to dětem ve výběru titulů vyhovět a nenutit je do knih, které je nelákají. Jakmile se začtou, ostatní knihy si je najdou. Jen stačí, aby se „zaháčkovaly“.

Tip: Knihy, které se dočkaly filmového či seriálového zpracování slaví u mladé generace zvláště velký úspěch. Pokud vaše děti mají nějaký takový film či seriál rády, můžete je zaručeně nalákat na fakt, že v knihách jsou události a vysvětlení děje, které se do filmu už nevešly.

Jak své děti motivujete ke čtení vy?

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy