ADV TOP
ADV LEFT

Od kolika let je rozumné dávat dětem kapesné a jak vysoké by mělo být? Kolem kapesného se točí spoustu otázek. Pojďte se s námi podívat, jaká pravidla je dobré dodržovat, abyste byli spokojeni vy i vaše ratolest.

K čemu je kapesné dobré?

Dětem určitě udělá radost, že si za své peníze budou moci čas od času koupit, co uznají za vhodné. Primární úkol kapesného je ale jiný – postupně děti naučit znát hodnotu peněz. Podle psychologů jsou právě ty děti, které dostávají kapesné odmala, ve vyšším věku samostatnější, zodpovědnější a s penězi umí zacházet lépe než jejich vrstevníci, kteří dostávali peníze „jen“ k narozeninám či o Vánocích.

Kdy s kapesným začít?

Pochopit princip peněz dokážou už malí předškoláci. S kapesným proto můžete klidně začít už od 6 let. Většina rodičů první kapesné spojuje s nástupem do první třídy. Výše kapesného ale musí být vždy přiměřená věku dítěte, jinak se jeho výchovná funkce vytratí. Děti, které dostávají nepřiměřené kapesné totiž často mívají přehnaná očekávání a přání.

Jaká částka je rozumná?

Školákům na prvním stupni budou vlastní peníze sloužit na nákupdrobností, jako jsou sladkosti nebo různé malé hračky. Vystačí si tedy s desetikorunami. Ze začátku dávejte dítěti peníze jednou za týden. Naučí se s nimi vyjít lépe, než kdyby dostalo kapesné na celý měsíc v jeden den. Nejmenším dětem pořiďte místo peněženky kapsičku na krk – peníze budou mít po ruce a kapsičku neztratí tak jednoduše. Klasické dětské peněženky se hodí až pro školáky od druhé třídy výš.

Děti na druhém stupni už dovedou hospodařit i s větší sumou. Nepřekračujte ale částku 500 korun za měsíc. Pokud svému dítěti připravujete svačiny, platíte mu obědy, útratu za telefon i další výdaje, není třeba to s kapesným přehánět. A středoškoláci? Tam záleží na domluvě. Oproti základní škole je dobré kapesné navýšit, ale ne o moc, aby dítě neutrácelo za zbytečnosti. Víc než tisíc korun měsíčně by středoškolák dostávat neměl.Kolik je tak akorát?

Děti do 5. třídy ZŠ: 10–50 Kč týdně

Děti od 5. třídy ZŠ: 200–400 Kč měsíčně

Středoškoláci: 400–1000 měsíčně

Buďte přesní a zaveďte si systém

Systém kapesného je takovým malým exkurzem do světa dospělých. Stejně jako vy dostáváte výplatu jednou v měsíci, určete i vy synovi nebo dceři přesný den, kdy bude peníze dostávat. Toto datum bezdůvodně neměňte. Díky tomu se vaše ratolest s penězi zařídí dopředu a naučí se hospodařit tak, aby jí vystačily na celý měsíc. Pokud vám na kapesné někdy nezbyde, netajte to a dítěti vše v klidu vysvětlete.

TIP: Nemíchejte peníze určené pro osobní potřeby dítěte s penězi na svačiny, školní potřeby a podobně. Zejména malé děti by pak měly ve své peněžence zmatek. Peníze určené třeba na školní výlet zalepte do obálky a tu nadepište.

Neustupujte zbytečně. Naučte děti spořit

Chce od vás dítě věc, na kterou zrovna v prasátku nemá dostatečnou sumu? Trpělivě mu vysvětlete, že pokud si chce koupit něco dražšího, musí na to nějaký čas počkat a nejprve šetřit. Pokud každý týden nebo měsíc dokáže ušetřit určitou částku peněz, můžete ho odměnit například speciální prémií – podle toho, kolik váš potomek ušetřil.

Je to jako kdybyste připisovali úroky z vkladů bance. Dítě pak začne uvažovat ekonomičtěji. Pokud šetří velkou sumu, můžete se předem domluvit na tom, jakou částku mu na vysněnou věc přidáte. Při nákupu pak dítě nechte, aby zaplatilo samo. Uvidíte, jak na sebe bude pyšné!

Kapesné ani jako odměna, ani jako trest

Peníze by neměly být podmíněny ani dobrým chováním, ani známkami. Že váš rošťák domů přinesl zase pětku, neznamená, že byste ho měli trestat právě pomocí peněz. Kapesné by mělo být pravidelné ne kvůli odměně, ale proto, aby se dítě naučilo vyjít z omezeného rozpočtu a umělo si poradit. Jde o vzájemnou dohodu, a pokud ji budete měnit v závislosti na chování, dítě nikdy skutečně nepochopí, proč peníze dostává a jaká je jejich hodnota.

Jaký máte na kapesné názor vy?

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy