ADV TOP
ADV LEFT

Infekce helicobacter pylori, kterou je zasažena polovina populace, vzniká často v dětství.
Jak se nákaze bránit a má vůbec smysl helikobakter řešit?

Lidstvo provází po tisíciletí, ale objevena byla teprve nedávno. Je příčinou žaludeční nevolnosti, žaludečních vředů, zánětů žaludku a vředových onemocnění, ale většina lidí o ní nikdy neslyšela. To je bakterie Helicobacter pylori – kolonizátor žaludeční sliznice a společník mnoha z nás. Někdy je tichý, ale někdy o sobě dává pořádně vědět. Je mistrem přežíváním v kyselém prostředí žaludku.

Objevitelé helicobacter pylori popsali novou bakterii a její zásadní roli při zánětu žaludku a vzniku žaludečních vředů ve druhé polovině minulého století. Svým výzkumem, za nějž v roce 1982 získali Nobelovu cenu, vyvrátili mnoho mýtů a zjistili skutečnou příčinu zažívacích potíží a zánětlivých onemocnění žaludku a dvanáctníku.

Máte v rodině helicobacter pylori?

Podle statistik je helicobacterem pylori infikován každý druhý člověk, přitom většina z nich o infekci vůbec neví. To má dva důvody: u některých lidí se infekce nijak negativně neprojevuje, vedle toho druhá skupina sice trpí zažívacími potížemi, bolestmi a nevolnostmi, ale problém připisuje jiným příčinám nebo ho neřeší.

Infekce, která se projevuje většinou u dospělých, má často původ v dětství, a to hlavně kvůli způsobu šíření. Infekce helicobacter pylori probíhá orálně, přenosem z člověka slinami nebo fekáliemi, přímo ale i nepřímo prostřednictvím předmětů, s nimiž byla nakažená osoba v kontaktu. V prevenci infekce je zásadní zcela běžná hygiena. Stále omílané dodržování základních hygienických návyků je tedy zásadním receptem na ochranu i před touto bakterií.

Má smysl léčba?

Pokud řešíte nadýmání, bolest žaludku nebo jiné zažívací potíže, nechte se vyšetřit u odborníka, který provede gastroskopické vyšetření a kontrolu žaludeční sliznice. Vyšetřit se můžete i pohodlně doma s domácí diagnostickou sadou. Např. test Helicobacter pylori test je levný, rychlý a spolehlivý. Pomocí tohoto jednorázového testu se výsledek dozvíte do 10 minut. Pozitivní výsledek konzultujte s odborníkem. V mnoha případech, pokud netrpíte dalšími potížemi, nebude potřeba infekci řešit. Léčba je většinou založena na velmi účinné, ale poměrně agresivní antibiotické trojkombinaci. Alternativou k zatěžujícím antibiotikům, kterou vám lékař může doporučit, jsou přípravky z chioské mastichy, přírodního zabijáka helicobacter pylori. Masticha je název pro pryskyřici z řečíku lentišku, která se vyznačuje vysokou antibakteriální účinností. Pro správnou činnost zažívacího systému se používá hlavně ve formě kapslovaného čistého prášku bez přísad. V českých lékárnách a obchodech se zdravou výživou jsou dostupné mastichové kapsle Masticlife Strong&Pure Stejná značka nabízí i potravinový doplněk s probiotiky pro prevenci. Pokud helikobakter máte, zvažte a konzultujte s odborníkem, zda má ve vašem případě smysl infekci řešit. Každá léčba zatěžuje peněženku a v případě antibiotik zatěžuje i organismus. To nemusí být vždy nutné.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy