ADV TOP
ADV LEFT

Taky jste vyrůstali vedle hospodyněk, pro které je naklizená domácnost prioritou, a cítili jste se méněcenné, protože vy prostě o něco raději nabíráte zážitky a úklid si chcete co nejvíc usnadnit? A co teprve když došlo na zkombinování času s dětmi, času pro vás a partnera a péči o domácnost? Možná jen stačí přiznat si, co je prioritou pro vás, a ne pro vaše okolí (nechť je vám v tom inspirací třeba Krkavčí matka), a na nezbytné domácí úkony vyzrát s některými našimi tipy.Nejdřív zapojte partnera a děti. Určitě už to děláte, ale zkuste se povznést nad myšlenku „sama si to uklidím, vyleštím, vyžehlím nejlíp“ a úklid pojmout jako společně strávený čas, kdy není jediným cílem mít co nejdříve hotovo. Navíc některé naše tipy jsou taková malá kouzla, a nakonec se může stát, že děti pro úklid úplně nadchnete (o tom nám nezapomeňte dát vědět, to se hned tak nevidí).


Kouzelníci, kteří jsou vždycky po ruce:

 • Citrón – hodí se na leštění skleněných ploch, když ho zkombinujete se solí, vyčistí skvrny od banánu, kovové dřezy a baterie, spolu s vodou pak hloubkově vyčistí dřevěné krájecí prkénko (nakonec můžete ještě prkénko ošetřit kokosovým olejem) nebo mikrovlnnou troubu (misku s ½ hrnku vody a rozkrojeným citrónem dejte na 3 minuty do mikrovlny a pak jen setřete) • Zubní pasta – hodí se na skvrny od trávy na oblečení nebo na čištění baterií a dřezů
 • Jedlá soda – univerzální voják v domácnosti. Použijete ji nejen na pálení žáhy nebo do moučníků, užitečná je taky v lednici, kde spolu se zrnky kávy výborně lapá pachy, přidáte ji k pracímu prášku pro bělejší prádlo, spolu s octem a solí vám vyčistí odpad (návod najdete níže) nebo si můžete vytvořit domácí kostky na čištění WC (1 hrnek jedlé sody smícháte s ¼ hrnku kyseliny citrónové a lžící jaru, necháte asi 4 hodiny zaschnout ve tvořítku na led a pak jen vhazujete do WC, kdykoli je to potřeba)
 • Ocet – ideální na vodní kámen ve varné konvici, dřezu, na bateriích (energii ušetříte, když přes noc připevníte na hlavici pytlík s octem a další den jen kartáčkem setřete povolený kámen), ošetření kovových povrchů spotřebičů, odmaštění sanity a obkladů (nastříkáte směs 1 dílu jaru a 1 dílu horkého octa, necháte 30 minut působit a setřete), čištění odpadů (1 díl soli s 1 dílem jedlé sody nasypete do odpadu, zalejete teplým octem, a nakonec horkou vodou)
 • Sypaný čaj – vlhké čajové lístky můžete po dopití čaje použít na zametení podlahy, protože lístky na sebe dobře nachytají prach a malé částice, které mají jinak tendenci poletovat během zametaní ve vzduchu
 • Silonky – jsou savé a umí leštit, takže je ideální si třeba ty roztržené, které už nosit nebudete, nacpat do konce jedné nohavice a využít na mytí oken a leštění zrcadel. Hodit se můžou taky v kombinaci s vysavačem, kdy nohavici nasadíte na konec hubice a vysajete nepořádek z šuplících, aniž byste z nich museli vyndávat věci. Můžou se hodit i další tipy na využití silonek.

Kouzelníci, kteří něco stojí, ale budete je milovat:

 • Domácí a kuchyňské spotřebiče – sušička vám odebere starost se žehlením, zbytek může zařídit třeba ruční napařovač. Myčku ocení všichni, kteří nesnáší pohled na kupu špinavého nádobí. Robotický vysavač a(nebo) čistička vzduchu vám pomůžou s prachem. Vysavač existuje i ten okenní, nebo si pro začátek můžete u mytí oken pomoci obyčejnou stěrkou. Mraznička má vedlejší funkci pomocníka s odstraňováním žvýkaček, elektrizování oblečení nebo pachu ze zavařovacích sklenic a nádob. O množství pomocníků na vaření nemluvě.

 

TIP: Způsoby, jak vám zjednodušit život, hledá značka Gorenje v duchu svého hesla „life simplified“

A jedna hříšná myšlenka na konec. Zkuste popřemýšlet, zda by zaplacení paní na úklid nebylo nejlepším řešením pro všechny – pro vás energie a čas navíc, pro rodinu úklid a klid, pro paní vydělané peníze. A zkuste rovnou objednat úklid jako překvapení třeba rodičům nebo podobně vytížené kamarádce – ušetřený čas strávený s vámi u skleničky vína určitě ocení víc než „měkký“ dárek pod stromečkem.

Jaké tipy a triky využíváte vy? Dejte nám vědět.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy