ADV TOP
ADV LEFT

Povídala jsem takhle jednou na konferenci o kojení  o vztahu matka-novorozenec. Povídala jsem o tom, jak je důležité, aby maminka měla ideální podmínky k tomu, aby mohla co nejdokonaleji vyhovovat potřebám svého miminka.

 

Pak zazněl příspěvek o aktuálních zkušenostech jedné úžasné paní, doprovázející  při kojení maminku, které se miminek najednou narodilo hned pět.

Šedá je teorie, zelený strom života J.

Tolik miminek najednou. Je to fascinující, je to zázrak. Všichni se zajímají, všichni chtějí být u toho. Někteří chtějí pomáhat. Rodina, která původně chtěla otevřít svou náruč pro dalšího človíčka a v kruhu rodinném o něj pečovat a z něj se radovat, se octla v neznámém světě. Učí se žít s tak ohromným štěstím a převelikou starostí. Učí se, jak přijímat nutnou pomoc a současně si uchránit nezbytnou míru vlastní intimity, nezávislosti, důstojnosti a rodinné harmonie.

 

Přemýšlím, jak tu na BC spojit síly. Jak dát průchod potřebě a přání mnohých z nás podpořit rodinu, která, jak všechny víme a cítíme, by podporu potřebovala a současně být co nejohleduplnější k potřebě rodiny žít si svůj soukromý život nerušeně.

Miss, vím, slíbila jsem neuváženě pro BC článek o tom, co se na konferenci dozvím o kojení více miminek najednou. Představovala jsem si, že se dozvím něco zajímavých „technických“ detailů a režimových vychytávek, praktických zajímavostí a zkušeností, přenositelných případně pro doprovázení jiných rodin v obdobné situaci. Kolik miminek najednou kojit J, jak často, kolik mateřského mléka a kolik UM, jak (propána!) krmit v noci…

Místo toho jsem vyslechla silný příběh plný emocí, tíhy z nevyspání, nejistoty z budoucnosti, obav z lidí, kteří přicházejí s různými úmysly a velké mateřské lásky, která je tak obrovská, až chvílemi hrozí strávit samu sebe.

Pochopila jsem, že od štěstím obdařené rodiny zní momentálně jeden největší vzkaz (ale možná často jen jedno největší, obtížně splnitelné přání): "Nerušit, prosím, kojím".

Jak to co nejlépe udělat? Pomoci mamince co nejvíce s praktickými každodenními starostmi a péčí, aby se co nejvíce mohla věnovat potřebám svých dětí a současně uchránit maminku a děti rušivých vlivů z okolí, které s sebou každá pomoc a intervence v rodině nutně nese.

Dnes je u nás na mateřství trochu nešikovná doba. (Já vím, dříve byla nešikovná zase na něco jiného, ale přeci.)  Kdyby to tak šlo… maminka v sednici, za závěsem, jak jste některé z vás psaly, ve veliké posteli se svými miminky. A široká rodina a sousedé se starají o ostatní. Třeba tu společně najdeme způsob, jak se stát sousedkami, které tiše zaklepou a za dveře jemně podstrčí tu polévku, tu koláč, prádlo vyperou, dobytek obstarají J.

Bylo by fajn spojit nápady a síly. Paní z konference je dnes již přítelkyní rodiny a prostřednicí, která zajišťuje kontakt rodiny s přátelsky nakloněným světem. Vznikla tu na BC uzamčená diskuse „Šest sourozenců“, ve které bychom si mohly vyměňovat čerstvé informace a nápady, jak tuto požehnanou rodinu podpořit.

Děkuji vám všem, které jste již pomoc nabídly a přislíbily. Bude mi ctí předat ji dál.

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy