ADV TOP
ADV LEFT

Makulka je právě na malířáku. Do základní umělecké školy v Byšicích začala chodit díky úžasným lidem na jaře.

Ateliér není v dojezdové vzdálenosti 5 minut od našeho domu, proto čekáme s Marečkem dvě hodiny venku, než Maku domaluje. V teplých měsících je to o něco příjemnější než teď. V případě potřeby chci být u Markétky co nejdříve z důvodu, aby nebyla v bolesti dlouho sama a též aby paní učitelka měla jistotu, že jsem poblíž a nemusela se bát. Dnes už nám bylo chladno, tak jsme se šli před nevlídným počasím ukrýt do auta. Mareček si hraje a já se s Vámi zatím podělím o to, jak se nám daří.

Markétka je letos už třeťačka, do školy chodí moc ráda. Jediné co ji obtěžuje, je to vstávání. To ji totiž vůbec nebaví. Předpokládám, že to asi zdědila po mně. Zdá se, že letos jí konečně došlo, že je fajn ve škole dávat pozor a také se občas hlásit a díky tomu jí jde vše lépe a učení ji i více baví, zda se to odrazí na známkách, to teprve uvidíme. Každopádně ani krásné dvojky Markétce nevadí.

Moc ji baví angličtina, kterou má letos prvním rokem. Už jsem byla donucena se naučit i pár slovíček, protože například dobrou noc už se tu česky vůbec neříká. Dokonce i ten náš čtyřletý chlapec, který neumí počítat česky, to anglicky ovládá bravurně. :-)

Po celou dobu pobytu ve škole se o Makulku stará pedagogická asistentka, která jí pomáhá ve věcech, které kvůli svému postižení Epidermolysis bullosa dystrophic, dále jen EBD, sama nezvládne. Více o Markétčině nemoci se můžete dozvědět na našich internetových stránkách
www.makulka.cz. Příští rok bude za ni pedagogická asistentka i nějakou dobu ve škole psát. Makulka musí podstoupit operaci pravé ruky, možná i levé. Ruce se jí bohužel již zhoršily natolik, že se palec dostává do nevýhodné pozice a je třeba jej uvolnit. Po operaci udělají Markétce nové dlahy a budeme se další operaci opět snažit oddálit.

Jsem moc ráda, že se nám daří za pomoci lékařů projevy EBD zpomalit. Celkově na Maku vidím, že lepší to bohužel není. :-( Markétka je velká bojovnice a se svým osudem se pere naprosto obdivuhodně. Má v sobě tolik vnitřní síly, že ji nám ostatním stačí ještě rozdávat. Když se mě někdo ptá, kde beru sílu, odpovídám, že z ní. Tuhle byla u nás má kamarádka Jana a Maku se děsně smála u hry Prší. Janina se na mě podívala a povídá: "Už chápu, jak si to myslela, že čerpáš energii z ní." Maku je prostě úžasná!

Už se stmívá, papír už skoro nevidím, večer Vám těch pár řádků raději přepíši na počítači. Obávám se, že nepíši tak pěkně jako Markétka a nemuseli byste to po mě přečíst. :-)

Chtěla bych Vám všem, kteří na nás myslíte, moc poděkovat a popřát Vám krásný a klidný předvánoční čas a ještě krásnější svátky vánoční.

 

Jana s Makulkou

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy