ADV TOP
ADV LEFT
Celkem 21 článků (2 stránek, 20 článků na stránku)
Stránka 1/2

Morana (3464 čtenářů, 15 komentářů) | 22. 1. 2015 17:00 | téma: KniháRUM

Již je to pátý rok, kdy jsem se stala naší obecní knihovnicí. Knihovna u nás v obci byla celé mé dětství. Samozřejmě ho vedla bývalá paní učitelka a také kronikářka obce (kroniky už jsou dle zákona odevzdány v archivu, ale u mě v knihovně je pár kopií a mám z toho velkou radost). Někdy kolem roku 1993 činnost knihovny ustala a knihy byly „zazimovány“.  Po pár letech, kdy jsem v naší vesnici nebydlela, jsem se vrátila, zabydlela a v tu chvíli mi došlo, že máme nefunkční knihovnu. Stačilo se jen poptat zastupitelstva. To bylo tak v šoku, že bych to chtěla obnovit, že mi hned dalo plnou důvěru.

 

Číst dál: Knihovna aneb jak se probouzí několik let spící knihovna….

Hodnocení  

(2282 čtenářů, 0 komentářů) | 29. 8. 2013 14:15 | téma: KniháRUM

Charismatičtí lvi a další srpnová výročí...

1. srpna roku 1968 se narodil český novinář Miloš Čermák. Většina lidí ho zná jako novináře a komentátora. Podílel se na tvorbě komixu Hana a Hana, který vycházel v magazínu Reflex.  5. srpna 1850 se narodil Guy de Maupassant. Francouzský realista a naturalista. Mezi jeho nejznámější díla patří román Miláček a povídka Kulička. V obou dílech kritizuje dobovou francouzskou společnost. Vlastnil jachtu Bel-Ami (Miláček). Trpěl syfilisem a pár měsíců před svojí smrtí se pokusil o sebevraždu.

Číst dál: KniháRUM - kalendárium srpen

Hodnocení  

Llevelyn (2123 čtenářů, 0 komentářů) | 13. 8. 2013 17:35 | téma: KniháRUM

Kniha, tím samozřejmě nemyslím jeden z předžaludků přežvýkavců, je definována jako sešitý či slepený svazek listů, který může být popsaný, potištěný či prázdný, zpravidla pak bývá opatřen přebalem a vazbou. Informační věda definuje knihu jako monografii, aby od ní mohla odlišit periodické publikace jako jsou časopisy či noviny. Milovník knih je nazýván bibliofilem či knihomilem, zatímco lidem, kteří mají chorobnou touhu knihy psát, se říká grafomani, a těm, kteří mají potřebu je vydávat, typomani. Web kniháRUM Vám už osmý měsíc přináší naše každodenní postřehy týkající se knih, a především zážitků s nimi. 

Číst dál: Kniharum - červenec - Kniha a umění

Hodnocení  

Llevelyn (2271 čtenářů, 0 komentářů) | 30. 7. 2013 10:10 | téma: KniháRUM

Děti léta a další červencová výročí

Číst dál: KALENDÁRIUM NA ČERVENEC

Hodnocení  

Kniharum (2233 čtenářů, 6 komentářů) | 15. 7. 2013 18:15 | téma: KniháRUM

Výraz science-fiction byl poprvé použit v roce 1926. Česky se překládá jako vědecká fantastika. Významově jde o spojení vědy, jakožto vědeckých poznatků, a fantazie. Dá se říci, že vzniklo z všeobecného nadšení lidstva nad novými vědeckými objevy a vynálezy věda a technologie se zdály všemocnými.

Jako samostatný literární žánr se sci-fi objevilo na začátku 20. století ve Spojených státech. Ovšem jeho prvky se v literatuře objevují už mnohem dříve, navazuje totiž na utopické a alegorické žánry, takže se s ním setkáme už v dílech Thomase Mora, Tommasa Campanelly, Francise Bacona a Jonathana Swifta, což znamená již v šestnáctém století! V sedmnáctém století byl pak se k předchůdcům přidal i Cyrano de Bergerac.

Číst dál: Kniharum - červenec - žánr sci-fi

Hodnocení  

Kniharum (2212 čtenářů, 0 komentářů) | 2. 7. 2013 23:00 | téma: KniháRUM

Milí čtenáři,

knižní projekt kniháRUM, který se zabývá netradiční podporou čtenářství, a to formou zážitků či emocemi spjatými s knihami, se nyní dostal za polovinu svého ročního působení. Ovšem aby zážitky a emoce nebyly jenom naše, připravovaly jsme pro vás, naše čtenáře, také různé doprovodné akce. Dovolte nám tedy rychle prolistovat ten uplynulý půlrok.

Číst dál: KniháRUM

Hodnocení  

Kniharum (2141 čtenářů, 0 komentářů) | 19. 6. 2013 9:00 | téma: KniháRUM

Význam jména červen není jistý. Je možné, že je spojen s červenáním ovoce, barvou šípkové růže nebo snad i červy. Jedna z možností je také hmyz červec, který se používal k barvení látek a v tomto měsíci se sbíral.

Z literárního hlediska je červen také bohatý na mnohá výročí narození a úmrtí známých osobností. Z nich vám nyní některé přiblížíme.

Číst dál: KALENDÁRIUM

Hodnocení  

Llevelyn (2119 čtenářů, 0 komentářů) | 6. 6. 2013 9:00 | téma: KniháRUM

Naše milé čtenářky,

pro měsíc červen jsme pro Vás vybraly žánr pohádek. Nejen proto, že včera byl mezinárodní den dětí. Také díky tomu, že prázdniny se blíží a čas pohádek a vyprávěných příběhů je s nimi spojený snad ještě o něco více, než během školního roku.

Číst dál: Kniharum - červen ve znamení pohádek

Hodnocení  

Kniharum (2200 čtenářů, 0 komentářů) | 29. 5. 2013 9:00 | téma: KniháRUM

Májová literární i jiná výročí přinášejí pestrou směsici literárních žánrů, důležitých událostí světových i českých dějin, ale rovněž zajímavé mezinárodní dny, rády bychom vám představily alespoň některé z nich pro další inspiraci už ale budete muset přijít na náš web www.kniharum.cz.

Číst dál: KVĚTNOVÉ KALENDÁRIUM

Hodnocení  

Kniharum (2535 čtenářů, 1 komentářů) | 8. 5. 2013 13:30 | téma: KniháRUM

Takhle různě lidé nazývají pátý měsíc v roce. A jak jej vidíme my? Básnicky a poeticky. Zamilovaně a jarně. Rozzářeně a vesele. Proto jsme první květnové dny zasvětily básním a pozeii.

Číst dál: Máj. Květen. Měsíc lásky. Láskopad.

Hodnocení  

Morsie (3096 čtenářů, 1 komentářů) | 26. 4. 2013 9:40 | téma: KniháRUM

Nikdy je název další úspěšné knihy Táni Keleové Vasilkové. Jednoduchý název ovšem ale nic nemění na jeho poutavosti, vážnosti a především opravdovosti - vždyť tohle se mohlo stát zrovna vám.

Nikdy je příběh Katky, ženy ve středních letech, která žije spokojený život s manželem a dospívající dcerou. Má skvělé kamarádky, má sestru, tatínka a krásný domov - hotová idyla.

Číst dál: Nikdy od Táni Keleové-Vasilkové

Hodnocení  

Llevelyn (2156 čtenářů, 0 komentářů) | 23. 4. 2013 9:00 | téma: KniháRUM

Sepisuji tenhle článek a koukám se do zahrady na rozkvetlý zlatý déšť a říkám si, ano, přesně takhle vypadá a voní jarní duben.

Dejte si šálek čaje, pohodlně se posaďte (ideálně někde na zahradě nebo na otevřené terase), dejte si nohy nahoru a pojďte se společně s námi podívat, co se v měsíci dubnu všechno událo.

Číst dál: KALENDÁRIUM NEJZAJÍMAVĚJŠÍ VÝROČÍ MĚSÍCE DUBNA

Hodnocení  

Morsie (4019 čtenářů, 0 komentářů) | 22. 4. 2013 0:05 | téma: KniháRUM

Nedávno jsem se dostala ke dvěma zajímavým knížkám. Obě jsou na podobné téma jsou o rodičovství, výchově dětí a jsou psané matkami.

První se jmenuje Zpověď šílené matky a je od Jill Smoklerové, známé americké blogerky a "šílené matky", která k rodičovství pravidělně promlouvá ve všech možných médiích. Druhá je pak A dost! Francouzské děti nedělají scény od Pamely Druckermanové, americké novinářky, která se odstěhovala do Paříže, kde se nemohla přestat divit ukázněnosti malých Francouzů.

Číst dál: Šílené matky a výchova po francouzsku

Hodnocení  

Kniharum (2004 čtenářů, 0 komentářů) | 9. 4. 2013 9:00 | téma: KniháRUM

Pokud jste pravidelní čtenáři projektu kniháRUM, určitě vás nepřekvapí, že jsme i v dubnu zahajovaly a oslavovaly další měsíc našeho fungování společnou knihou: už na začátku projektu jsme se rozhodly, že každý měsíc odstartujeme prostřednictvím knihy naučné, populární či dokonce odborné a já bych se s vámi nyní ráda ohlédla a podívala se, jak se nám to podařilo.

Číst dál: DUBEN POPULÁRNĚ-NAUČNÁ A ODBORNÁ LITERATURA

Hodnocení  

Llevelyn (2050 čtenářů, 0 komentářů) | 27. 3. 2013 13:55 | téma: KniháRUM

Pozdě, ale přece 

Březen, měsíc jara a měsíc čtení

V březnu začíná jaro vlastně několik jar.

Již 1. března začíná meteorologické jaro, které končí 31. května. Astronomické jaro trvá od jarní rovnodennosti do letního slunovratu. Letos jarní rovnodennost připadá již na 20. března.

Březen je měsíc, který obzvláště přeje knihám.

Tradičně býval březen měsícem knihy. V letech 19982008 se stal měsícem internetu, od roku 2009 je březen měsícem nás, tedy čtenářů. Většina veřejných knihoven se v březnu připojuje k akcím jako Týden čtení aneb Čtení sluší každému, Maraton čtení nebo vyhlašování Čtenáře roku. (Ale ani v následujícím měsíci nepřijdou čtenáři zkrátka, již 5. dubna vypukne dětmi oblíbená Noc s Andersenem na www.nocsandersenem.cz se můžete podívat, jestli už je přihlášená i vaše knihovna).

Číst dál: Kalendárium na měsíc březen

Hodnocení  

Llevelyn (2416 čtenářů, 10 komentářů) | 13. 3. 2013 13:40 | téma: KniháRUM

Milé čtenářky,

tento měsíc jsme si pro Vás v našem pravidelníku připravily téma Divadelních her.

Číst dál: KniháRUM - březen - divadelní hry

Hodnocení  

Kniharum (636 čtenářů, 1 komentářů) | 26. 2. 2013 8:00 | téma: KniháRUM

Podle gregoriánského kalendáře je únor druhý měsíc v roce. Oproti tomu, kdybychom používali kalendář římský, tak bychom právě vstupovali do posledního měsíce v roce.

V přestupném roce se v měsíci únoru přidává jeden den a má proto proměnlivý počet dní 28 nebo 29. V historii byl dokonce 3x zaznamenáno, že měl únor dnů i 30 (např. v letech 1930 a 1931 v Sovětském svazu).

Český název měsíce je vysvětlován tím, že v měsíci únoru dochází k tání ledu. Na řekách se uvolňují a ponořují ledové kry a z toho vznikl únor = nořiti se.

Zajímavostí je, že v běžném (nepřestupném) roce začíná měsíc únor vždy stejným dnem v týdnu jako březen a listopad. A také začíná stejným dnem v týdnu jako loňský červen.

Číst dál: KALENDÁRIUM – NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH VÝROČÍ MĚSÍCE ÚNORA

Hodnocení  

Kniharum (3289 čtenářů, 38 komentářů) | 12. 2. 2013 8:30 | téma: KniháRUM

Měsíc únor je oficiálně posvěcen jako období pro všechny zamilované. Patříte-li mezi ty šťastné nebo i méně šťastné, můžete si dopřát příděl emocí spojených s láskou i zprostředkovaně a to skrze romantické romány.

Zajímavé je, že tento žánr je plný rozporných reakcí z řad čtenářů i kritiků a námitky či chvála se nemusí týkat obsahu nebo kvality knih. Zpochybňována je totiž už samotná podstata tohoto žánru. Ale nebyly bychom to my ženy, aby nebylo po našem. Čtenářské preference zůstávají naštěstí v rukou jednotlivých čtenářů, v tomto případě spíše čtenářek (ačkoliv je i nemnoho mužů, kteří se přiznávají, že čtou romantické knihy). Možná problém vznikl už při prezentaci těchto příběhů skrze (z mého ryze subjektivního čtenářského hlediska) nevhodné obálky knih. Přitom v kvalitě romantické čtivo nijak nevybočuje, chová se úplně stejně jako kterýkoliv jiný knižní žánr, i zde najdete příběhy vhodné k opakovanému čtení i k procházce směrem ke kontejneru s nápisem papír.

Číst dál: ÚNOR - ROMANTICKÝ ROMÁN

Hodnocení  

Kniharum (919 čtenářů, 10 komentářů) | 29. 1. 2013 8:00 | téma: KniháRUM

Začínat rok měsícem lednem je pro nás dnes samozřejmostí, ale nebylo tomu tak vždy - do roku 154 př. n. l. začínal rok 15. březnem a trval pouhých 10 měsíců. Latinský termín označující leden januarius vznikl ze jména boha Januse boha počátku dne a všeho dění.

Číst dál: KALENDARIUM – NEJZAJÍMAVĚJŠÍ VÝROČÍ MĚSÍCE LEDNA

Hodnocení  

(3616 čtenářů, 16 komentářů) | 15. 1. 2013 8:20 | téma: KniháRUM

Naše milé čtenářky,

v rámci našeho pravidelníku se můžete každý měsíc těšit na články zaměřené na určité knižní žánry. Tento měsíc jsme si pro Vás připravily krátký článek o psychologickém románu.

Každá kniha má svou psychologii a je v celku jedno do jakého žánru oficiálně spadá. Není jednoduché se vyhnout charakteristice postav, konfrontacím či samotnému životu. Pokud kniha není přímo naplněná psychologií svých hrdinů, pak jistě alespoň odráží psychologii svého tvůrce – autora. Ženský čtenář je k takovým nuancím ještě více citlivější, dokáže najít její nejjemnější náznaky. Je to tím, že ženy jsou emocionálněji založené. Nejsou zaměřené jenom na příběh, ale i na city, které se snaží přeložit do toho, co samy právě prožívají.

Ženy nesoudí lidi/knihy jen podle obalu, pronikají do hloubky, rády řeší tajemství, jsou trpělivější a vytrvalejší než muži a právě o tyto a další hodnoty je jejich vnitřní svět rozsáhlejší a komplikovanější. Vyhovět jejich požadavkům tedy vyžaduje i v knižním světě jiný přístup.

Číst dál: LEDEN - PSYCHOLOGICKÝ ROMÁN

Hodnocení  
Celkem 21 článků (2 stránek, 20 článků na stránku)
Stránka 1/2
ZALOŽIT DISKUSI
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy