ADV TOP
ADV LEFT

Ahojky holky pupíci a mimísové,


klasicky a tradičně, tudíž opožděně, ale přece (!) je tu nový díl deníčku. Tentokrát mám ovšem regulární výmluvu, i když nechutnou, teprve včera jsem dorazila domů z Motola, kde jsem se rekreovala od pátku. Takže deníček píšu až v úterý. A bude takovej trošku netradiční s nenápadným varováním :-)
Tudíž ? co se stalo? Bude se to děsně blbě vysvětlovat, protože je to relativně choulostivá záležitost, ale na emimču se tu určitě snese :-) Vůbec jsem nevěděla, že na rodidlech ženy existuje nějaká vestibulární žláza. Takže když mě ? lidově řečeno ? začal asi před měsícem bolet zadek (bylo to asi jako kdybyste dlouho jely na kole), přikládala jsem to já nezkušená těhule prostě zvětšujícímu se bříšku a tlaku, který vyvíjí na pánev. To, že se jedná o zánět vestibulární žlázy zjistila až moje gynekoložka ve čtvrtek no a v pátek mi ji v Motole odoperovali. Přikládám nějaké info, abyste byly v obraze:


Zánět vestibulární žlázy


Vestibulární (Bartolinská) žláza se infikuje při průniku bakterií do vývodu žlázy. Sliznice vývodu zánětem zduří, vývod se uzavře, sekret se hromadí a žláza se zvětšuje. Infikovaný obsah zvětšené žlázy vytváří absces (dutina obsahující hnis). Neošetřený absces obvykle praskne v místě vyklenutí ztenčené pokožky. Zánět může pronikat i do okolí a šířením ve vazivu přechází v tzv. flegmónu. Mírněji probíhající zánět může po akutním stadiu vytvořit cystu (dutinu vyplněnou hlenem nebo tekutinou).

Příznaky:
Akutní onemocnění se projevuje bolestivým zduřením v dolní části velkého stydkého pysku, které se postupně zvětšuje. Bolesti jsou hlavně při chůzi a vsedě. Tělesná teplota bývá zvýšená. Zarudlá kůže nad zanícenou žlázou se v místě vyklenutí ztenčuje, může prasknout a dutina hnisu se vyprázdní. Při mírněji probíhající formě zánětu bolesti odezní a přetrvává nebolestivé zduření způsobené cystou.

Léčba:
Na začátku onemocnění je vhodný klid, studené obklady, antibiotika. Hnis však musí být vyprázdněn chirurgicky, dutina pak vypláchnuta desinfekcí a zavedena drenáž, která umožní další odtok hnisu a zabrání předčasnému uzavření dutiny. Při výkonu zvaném marsupializace se pouzdro dutiny sešije s okraji kůže a vytvoří se otvor, který umožní tzv. druhotné (sekundární) hojení. Další možností chirurgické léčby je tzv. chemická extirpace při které se do dutiny po vyprázdnění hnisu zavede tyčinka dusičnanu stříbrného. Za 3 dny se opět chirurgicky tyčinka vyjme i s pouzdrem abscesu. Většinou krátký výkon se provádí v celkovém znecitlivění nebo při menší velikosti abscesu lze použít jen místní znecitlivění. Pokud se vytvoří cysta může být vyjmuta chirurgicky též v celkovém znecitlivění.
Je to docela chuťovka a píšu to sem, ne z toho důvodu, abyste mě litovaly, ale abyste věděly, že se něco takového může stát. Já, blbá a nepoučená jsem to nechala rozjet až moc. A pacientek se stejným problémem bylo na oddělení hafo, takže to není žádná exotická záležitost. Prosím, prosím, dejte si bacha!
Za exota tam měli mě a Véčko ? protože jak prohlásil pan doktor ? ?Brouku, vy jste hodně těhotná!? :-) Střihli jsme si s Véčkem i narkózu, měla jsem z toho nepříjemný pocit, ale všechno jsme v pohodě zvládli a celou dobu na operačním sále se mi zdálo, že jsme na dovolený v Řecku. :-) Véčko je pořádně zkontrolovaný a neublížilo mu to. Dokonce bych si i tipla, že se mu narkóza líbila, protože druhej den kopalo jak zjednaný a hejbalo s břichem i s postelí. :-) Samozřejmě, že existuje několik veselých historek z natáčení, ale nechám si je na srazík a napíšu sem jenom jednu. Když mě v pondělí propouštěli byla na oddělení nějaká zahraniční stáž či co ? asi dva doktoři hovořící anglicky. No, takže mě doktor vyšetřuje a vysvětluje jim co se se mnou dělo a abych tam neležela jak kus masa, zapojila jsem se do konverzace. Úplně super pocit, když ležíte na gynekologický koze, nohy do praku a konverzujete v English, fakt docela legrace. :-))
Doufám, že jste měli lepší 1. máj ? lásky čas než já, i když musím moc pochválit mého muže, který dorazil do nemocnice na návštěvu i s rozkvetlejma větvema, který rozkošně naaranžoval do infúzního stojanu, takže neuschnu, protože jsem políbená byla, a to i ve stížených podmínkách hospitalizace. :-))
Zbytek probereme na srazíku ? moc se na vás těším ? a pozor je změna místa. Vymyslely jsme zahrádku, tak snad bude hezky. Oficiálně vyhlašuju:
SRAZÍK PROBĚHNE V NEDĚLI 9. 5. 2004 OD 16 HODIN V PLZEŇSKÉM RESTAURANTU NA SMÍCHOVĚ!!! (Nádražní 60) Rezervace je na jméno Špundová (tím patří velký dík a zásluhy Sabině, protože to zarezervovala).
Těším se, že vás uvidím.
Peta a Véčko (33tt)
P.S.: Jeden special pozdrav pro Gabču ? moc na tebe myslím.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy