ADV TOP
ADV LEFT

Můj porod byl ten nejsilnější zážitek, který jsem zatím zažila. Měla jsem rodit císařským řezem, ale tak týden před porodem se rozhodlo, že to vyzkouším a půjdeme do přirozeného (sice vyvolávaného) porodu. Moc mě do toho nikdo nenutil, asistent primaře mi všechno vysvětlil a ptal se mě, jak bych chtěla rodit já. Byl strašně překvapený z mého optimismu a z toho, že jsem se nebála toho, že to neudýchám (astma) ale toho, že to nevydrží kyčel (po vážné operaci). Nabídl mi konsilium s ortopedem, ale na rovinu mi řekl, že větší tlak než v průběhu těhu na tu nohu nebude a jediné co potřebují je, abych dala nohy od sebe max na gynekologickou kozu a to dám v pohodě. Takže jsem se rozhodla že do toho půjdu (pod příslibem epidurálu a kyslíku kdyby bylo potřeba :-D ) a dnes nelituji, že jsem do toho šla.

Měla jsem se dostavit 6.2 2012 do poradny porodního sálu s tím, že se doktorka podívá na to, jak to vypadá a kdyžtak si mě tam už nechají a přes noc se mnou něco udělají, aby se mohlo 7.2 rodit... přijeli jsme ráno kolem osmé, ale dopadlo to tak, že jsme šla jen na monitor, k doktorce, která mě prohlídla a udělala Hamiltonův hmat (mmch - vůbec to nebolelo tak hrozně, jak většina holek říká, ale asi to bude tím, že mi doktorka všechno říkala a radila, jak dýchat a uvolnit se) a poslala mě domů s tím, že to vypadá velice nadějně, takže se mám dostavit na druhý den (ten den měli strašně moc porodů a měli plno). Na druhý den ráno 7.2. jsem měla přijet na 7 hod ráno. Vezl mě tam tchán, protože jsem chtěla, aby se manžel pořádně vyspal a dorazil za mnou, až se bude něco pořádného dít (věděla jsem, že taky klidně můžu rodit i několik dní...)

Doktorka mě prohlídla, prohlásila - to vypadá velice dobře, vsadila bych se, že dneska to bude :-) Ptala se mě, jak se cítím - tak jsem jí říkala, že super, jen jsem toho moc nenaspala - byla jsem vzhůru už v jednu ráno... fakt super... předala mě do péče velice příjemné porodní asistentky. Vůbec, byla jsem strašně překvapená z chování personálu v porodnici, všichni byli strašně moc fajn. Každý se mi představil a to i uklízečka nebo sanitárka. PA mi všechno vysvětlila, dala noční košili, vypsala papíry a popovídaly jsme si a já ztratila poslední zbytky strachu (nebála jsem se bolesti, ale toho, že vlastně jsem se připravovala na CS a vůbec jsem nečetla nic o přirozeném porodu... ale dle PA to je jen a jen dobře). Před devátou hodinou přišel doktor a šlo se na to - první tabletka na vyvolání byla zavedena v devět hodin ráno.

PA mě napojila na monitor, aby viděla co se děje (podotýkám, že vždycky tak max na 10 min) vysvětlila mi, co bude následovat a proč. Nikdy mě do ničeho nenutila, vždycky mi všechno vysvětlila - co dělá, proč to dělá a jestli a jak to bude bolet. Po zavedení tabletky jsem dostala kontrakce téměř okamžitě a křížové... tak ty fakt bolí! Potom následovalo klyzma - to mi na chviličku pomohlo a byla jsem v samém závěru moc ráda, že jsem si ho nechala dát, potom další tabletka a prasknutí vody. Kolem jedenácté jsem volala manželovi, aby se nachystal, vyvenčil psa a vyjel směr porodnice - porodnice je vzdálená kolem 80 km od nás. V poledne jsem prosila porodní asistentku o epi. Prohlédla mě a uznala, že můžem. Při slovech, jste na tři, vypadá to dobře jsem na ni vytřešlila oči a v křeči kontrakce jsem zahekala - JENOM? PA mě pohladila po ruce a řekla, nebojte, jde to fakt skvěle!

Kolem půl jedné mi volal manžel, že už je v Brně. Já na to jen JO, Jo, jo.... no mezi těma nejhoršíma kontrakcema jsem s ním fakt nemohla živě konverzovat. Přijel zrovna ve chvíli, kdy mi dávali epidurál, hned jak procházel kolem mě, jsem ho chňapla za ruku a držela... ano... drtila při každé kontrakci... takže téměř pořád (kontrakce byly dlouhé a přestávky minimální). Po epi se to zlepšilo. Kontrakce se srovnaly a přestaly konečně bolet kříže. Jako ano, bolely mě, ale křížáky byly ty tam. Najednou jsem měla strašný pocit, že musím tlačit. PA mě prohlédla, řekla, že jsme na 7 - 8 a že to ještě trošku chce. Vyzkoušely jsme míč, vak, ... nejvíc mi pomáhalo chodit nebo stát a o něco se opírat. Tlak zesiloval a já poslala muže pro PA. Ta přišla hned, prohlédla a zavelela - jde se na to. Pomohla mi na porodní lůžko - díky za něj a za podnožky!, nachystala si věci a mohla jsem tlačit - jen to, že jsem mohla tlačit mi strašně moc pomohlo ulevit si. Poradila mi, jak mám dýchat a jak tlačit. Ani nevím, kdy přišel doktor, ale hodně mě pomohl, když mě chytl za ruku a za druhou muž a pomáhali mi tlačit. Ani nevím, jak dlouho to trvalo, pamatuju si pálení jak se prořízávala hlavička a další silné tlačení a najendou jsem měla něco mokrého a teploučkého na břiše. Koukalo to na mě a já na něj.

Bylo 14:25 - necelých pět a půl hodiny od začátku a malá Anetka se narodila. Byla nádherná! Všem na sále jsem strašně moc děkovala za skvělou práci a pomoc při porodu. Tatínkovi nabídli přestřižení pupečníku, ale neměl čas, měl plné oči nás dvou holek a hlavně plné ruce foťáku :-D Maličkou mi pak vzali, zvážili, změřili, podepsali, označili a to vše pod dohledem mým a manželovým. Pak ji zabalenou daly manželovi a ten si šel sednout za mnou do křesla, které mezi tím, přisunula ke mě PA. Najendou jsme tam byly jen já, muž a Anetka. Něco mi dali do žíly a čekalo se na placentu. PA nám nechala absolutní soukromí a já, 10 min od porodu volala rodině, že jsou prarodiči a malá je s náma.... nikdo mi to nevěřil:-D

Po porodu placenty následovalo šití - tři vnitřní stehy a jeden venkovní. MMCH každé vnitřní vyšetření v průběhu porodu mi bylo těžce nepříjemné, ale snažili se, aby to bylo co nejrychlejší. Po zašití přišla dětská sestra, jestli si může malou odnést k doktorce na vyšetření a tak. Já neprotestovala, přiložení bylo také hned na sále. Po odnesení malé mi donesla sanitárka večeři a já se pak šla osprchovat. V sedm večer jsem se s malou setkala už na oddělení šestinedělí a neonatologie.

Z celého porodu mám ten nejlepší pocit a to samé i z porodnice jako takové. Za celou dobu jsem se nesetkala s nepříjemným personálem, kontrola šití probíhala velmi intimně a s malou jsme se dostali domů 11. 2.

Tímto chci poděkovat personálu porodního sálu, perinatologie a neonatoloie FN Brno Bohunice, příště pojedu zase jen k nim!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy