ADV TOP
ADV LEFT

Včera proběhl svátek, který se v Čechách neslaví a české tradici nijak nepřísluší - Halloween. Stejně jako v posledních letech, kdy nás prodejci začali zahrnovat zbožím, týkajících se nejen tohoto svátku, za účelem vyššího zisku, tak jisté procento infantilních Čechů má potřebu být i tolik let po revoluci, děsně světoví.

Co na tom, že ani neví, proč se tento svátek v jiných zemích slaví a jakou má tradici, hlavně si vyzdobit byt a okna strašidly, upíry, pavouky a dýněmi. Blbnout dětem hlavy stejně jako některé školy a školky, vyžadujících po rodičích strašidelné masky a občerstvení pro jejich děti. Ale smysl tohoto svátku už jim nikdo nevysvětlí. Proč nechodí tedy také večer v maskách zvonit u domů a koledovat tak jako v Americe? Byli by za blbce, samozřejmě. 

 

Nebylo by lepší tvořit s dětmi podzimní výzdobu, doma vyrobit s dětmi něco pěkného z přírodnin, které nabízí barevný podzim?

Vydlabat s dětlni dýni, aby z ní byla lucernička lze přeci i kdykoliv během podzimu a nemusí být vázána jen k jednomu dni na Halloween.

A vzhledem k našemu svátku "dušiček" zapálit s dětmi svíčku za ty, kteří již s námi nejsou, zavzpomínat, vytáhnout staré fotky a udělat si výlet na hřbitov? Bohužel, někteří raději s dětmi vyrábí strašidla.

Můj syn chodil do školy kde se Halloween nepropagoval a přišlo mi velmi hezké, že děti (předškoláci) si přinesly do školky fotku třeba prababičky, která již nežije, ve školce si o nich povídali a vyrobili sušenou malou kytici a svíčku, kterou každé dítě s rodiči pak mohlo odnést na hřbitov jako památku.

Většinou stejná skupina těchto lidí rádoby slavící Halloween, nadšeně slaví třeba Valentýna, nakupují srdce ve všech možných podobách, chodí na valentýnské večeře, před Vánoci skupují blikací a svítící Santa Clause a soby. A prodejci si mnou ruce.

Proč tedy neslaví třeba také Den Díkůvzdání a nepečou krocany? I když věřím, že kdyby je prodejci nabízeli a propagovali tento svátek tak by ty krocany jistě pekli.

Proč nezruší Ježíška a místo toho na ně vyskočí ráno Santa z komína? Nebo nebylo by lepší počkat až do ledna na Dědu Mráze? Děda Mráz by asi zájem nevzbudil, není dostatečně světový a moderní.

Mohou také zakoupit osmiramenný svícen a slavit s Židy Chanuku nebo s Muslimy Ramadán či slavit třeba americký Den nezávislosti, když chtějí být tak světoví. 

Jsem ráda, že většina našich přátel je příčetných a společně slavíme pouze naše české svátky.

Hezký slunečný dušičkový víkend!!!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy