ADV TOP
ADV LEFT

Když jsem psala první díl tohoto deníčku, tak jsem se v něm mj. zmínila, že smysl PleŠatek bude popostrčit maminky, které mají vůli, ale chybí odvaha. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek, abych povzbudila především ty, koho láká nosit své miminko/batole v šátku, ale zatím se nerozhoupali/y, anebo zkusila trošku nadchnout ty, kdo o šátkování ještě ani neuvažovali/y.

Možná čekáte, že začnu vlastní zkušeností, jak je nošení miminka v šátku úžasné, nenahraditelné, obohacující, prostě skvělé v každém směru, ale něco takového by Vám zřejmě nic moc neřeklo, navíc každá věc má svoje pro a proti. Na Vás dneska je hledat "pro". Takže to vezmu z jiného konce.

Zkusím Vám sepsat důvody, které by Vás podle mého názoru mohly k šátkování dovést. Tak pojďme na to:

1. Nemáte žádný extra důvod kromě toho, že své dítě chcete mít co nejblíž.

Tak tahle pohnutka je mi nejmilejší, protože s ní se nic nezkazí a popravdě je to přesně to, co k šátkování přivedlo mě. Nestačí? Dobře, tak dál...

2. Máte problémy transportovat se s kočárem s různých důvodů - přeplněná MHD, neochotní lidé, rozbité chodníky, bariérové obchody a úřady atd.

Ano, v těchto situacích je šátek k nezaplacení. Budovy bank, pošt a úřadů se renovují, ale z neznámých důvodů se v rámci projektů místo nakloněných rovin budují krásné nové schody, alespoň jeden, když už nic, aby aspoň ti vozíčkáři byli bez šance, když už maminky s malinkými dětmi jsou tak urputné, že klidně po schodišti vynesou i hluboký kočár. Obrázek ze zastávky MHD určitě znáte - lidé se kolem matek s kočárkem rozestupují, jako by měli obavu, že chytnou lepru, přímé požádání o pomoc někdy dokonce zhnuseně zamítnou (tady jsem asi měla přidat důvod "jste příliš hrdá doprošovat se", protože to je právě můj případ). Konečně - zatímco centra měst se překopávají třikrát do roka, nejhustěji osídlené části obcí jsou plné výmolů, viklajících se dlaždic a děr v chodnících. Udrncané dítě na nich ale zase lépe usne, to je pravda.

3. Váš potomek je ze sorty tzv. "antikočárkových dětí".

Přiznám se, že pro mě je to s podivem, ale takové děti existují a není jich málo. Pokud patříte k těm, kdo tlačí prázdný kočár s dítětem na ruce, tak nemáte vůbec co řešit. Ovšem i v případě, že Vaše dítko proti pobytu v kočárku nic nenamítá, je - především s postupem času, jak dítě roste - patrné, že zatímco v kočárku se často nudí, nošení v šátku pro něj představuje zábavu, obzvláště když ho hladíte, mluvíte na něj, zpíváte, ukazujete zvířata a rostliny a sem tam poskočíte.

4. Máte doma maroda.

Kdyby měla být nemoc Vašeho drobka jediný důvod, proč pořizovat šátek, tak stojí za to. Nemusíte ho nechávat bezprizorně ležet samotného v postýlce a plakat s ním, protože nevíte, jak mu pomoct, neboť to nejvíc, co pro něj můžete udělat, je mít ho stále u sebe. U mámy je každá bolístka menší.

5. Někdy už nevíte, jak dítě uspat.

Můj případ právě před chvílí. Možná znáte situaci, kdy si Vaše dítko protírá oči, z únavy mu podjíždějí končetiny, ale jakmile ho položíte do postýlky, začne křičet, v horším případě vstávat a drát se ven. Když budete mít štěstí, neprobudí se Váš spánkový sabotér ani poté, co Vám usne na zádech a Vy ho spícího přendáte do postýlky.

6. Máte problém vykonávat i drobné domácí práce proto, že musíte hlídat potomka/y.

Tady záleží na Vás, co jste ochotna se šátkem dělat. My praktikujeme věšení a sbírání prádla, zalévání kytiček, ve velké nouzi utírání prachu nebo vaření. Hlavně nezapomínejte na bezpečnost! S šátkem je dovoleno mnoho, ale ne vše.

7. Potřebujete zhubnout nebo se aspoň trochu dostat do formy.

Opravdu čtete správně. Někdy se můžete dočíst, že nošení dítěte v šátku vůbec nenamáhá. To je samozřejmě nesmysl! Jak by mohlo nenamáhat několikakilové břemeno navíc? Ve skutečnosti je to tak, že šátkování sice namáhá, ale - na rozdíl od nošení v jiných typech nosítek - rovnoměrně, takže se možná budete cítit trochu unavená, ale nebude vás, dejme tomu, ještě dva dny bolet zadek od posilování. Nošení v šátku zatěžuje tělo komplexně, mně osobně pomohlo k posílení zádových svalů, takže se svou skoliózou si už hlavu nelámu. Představa hubnutí na rotopedu po uložení dítěte k spánku je naprosto hororová, když si představíte, že můžete energii vydávat při procházkách a ještě k tomu si to užít i se svým děťátkem.

8. Rádi/y chodíte do přírody.

Nevím jak Vám, ale mně představa Prachovských skal s kočárkem neláká. Nemusím ale chodit ani tak daleko, aby bylo zřejmé, o kolik hezčí je měkce našlapovat na kořeny než se přes ně drkotat s kočárkem, který bude následně na odpis.

9. S dítětem v kočárku se venku cítíte ohroženě.

Aha, vidíte, to jsem skoro zapomněla. Třeba patříte k těm, co dva dny po příchodu z porodnice vymetou Tesco. Třeba Vám ale naopak, stejně jako mně, vadí, že nad svým (především) miminkem v kočárku nemáte kontrolu - nevíte, jestli je mu horko nebo chladno, když mu do očí svítí sluníčko nebo do korby fouká, nemáte jinou obranu, než obrátit kočár, do kočárku na něj nevidíte, mohou Vám na dítě sahat cizí lidé, bojíte se v obchodě otočit pro jogurt, abyste neztratila kočárek ani na chvíli z dohledu. To je bod přesně pro mě - můj syn snad do půl roku věku nebyl v kočárku v obchodě.

10. Zdravotní důvody miminka...

Pokud jsem vyčetla ze zkušeností jiných maminek, je šátek skvělý pro děti nedonošené, děti s refluxem, děti s dysplazií kyčelního kloubu, děti s nejrůznějším postižením, které potřebují být stimulovány. V této oblasti mi vzdělání chybí a ráda se toho dozvím co nejvíc.

Tak snad tento můj výčet na úvod stačil. Jsem si jistá, že jsem hodně opravdu dobrých důvodů zapomněla, takže jestli o nějakém víte, sem s ním :).

Šátkomaniačka Lenka a Štěpánek, toho času 11 měsíců, 10kg.

PS: Teď mě vlastně napadl ještě jeden důvod:

11. Chcete, aby tchýně dostala infarkt :)))).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy