ADV TOP
ADV LEFT

Vím , že mnoho z látkařek začalo dávat látkové pleny až po šestinedělí - až se to takzvaně utřepe a tak. Nicméně já mám dvojitou zkušenost, že látkovat se dá od prvního dne dítěte, nebo aspoň od prvního dne doma , když se vrátíte z porodnice.

U první holčičky jsem používala klasické české čtverce dávané narovno, v obyčejných svrchních gaťkách Gemini, což vřele nedoporučuju Koulejícíočima( při každém káknutí bylo nutno přeprat i gaťky, a vzhledem k jejich nespolehlivosti často i dupačky. Častým praním se navíc brzy zničily - zde platí cena odpovídá kvalitě)

U druhé holčičky jsem už byla poučenější.

Takže jak na to :

Za nejlepší variantu pro často kakajícího a málo čurajícího novorozence považuju stále české či jiné čtverce (čč) ve skladu zvaném -  jak jinak novorozenecký (NS). Slouží zejména k tomu, aby se zmenšila pravděpodobnost, že se kakání dostane až na svrchní gaťky. NS se můžete naučit třeba zde .

Obvykle se píše , že ho uděláte z jednoho čč (malého 60x60 nebo velkého 70x70)  a na prostředek položíte další čč složený na osminu nebo dvanáctinu. Mě to však přišlo příliš tlusté mezi nožičkami a zbytečné. Proto jsem jako savou vrstvu použila froté vložky cca 30x30cm ušité ze starého ručníku. Dávala jsem je poskládané na třetinu dovnitř toho pruhu, co je ve středu. Stejným způsobem se dají použít i vkládací vložky z kalhotkových plen (vkládačky)  nebo nějaké žínky.

K jeho sepnutí ještě potřebujete snapi sponku - to je tohle:

 

A kolik plen  budete potřebovat - za rozumný počet při praní co 2-3dny považuju cca 25-30plen ze kterých děláte ten sklad + 30 něčeho, co do nich vložíte (můžete samozřejmě dát i ten další čč - pak doporučuju ten menší).

Kromě čč se mi do rukou dostaly také švédské Imse čtverce , jsou větší - 80x80cm, jsou to OPRAVDU čtverce, takže se z nich sklad dobře dělá, jsou tlustší, savější, nežmolkují, nehrubnou, jsou z nebělené bavlny, prostě jsou super, což vyváží i to že jsou o něco dražší než čč. Bohužel jsem je objevila až mělo dítko cca 6kg, takže nevím jak vypadají na úplně mrňavém mimi - přece jen jsou o kousek větší .

.

Ještě k  plenám kalhotkovým - tzn. to jsou ty ve tvaru jednorázovek, zapínané na suché zipy nebo patentky - pro malinké mimi můžu doporučit spíše flanelové - nejsou tak objemné a rychle schnou. Dobrou zkušenost mám s těmi od Popolini nebo Babylucy. Froté plenky mi příjdou u novoška zbytečné - dělají obří zadeček a jejich savost dostatečně nevyužijete, zvlášť u dětí které jsou extrémně ukakané a musíte tudíž přebalovat furt. Nakoupí-li někdo celu sadu froté jednovelikostních plenek, může se dočkat zklamání a s látkováním skončit dřív, než pořádně začal..

Savější kalhotkové pleny se hodí o něco později třeba na cesty nebo na noc - zejména, když už dítko v noci nekaká - to moje přestalo asi ve 4 týdnech a tak od té doby večer dám vycpanou Popolini biofrotku + 2 vkládačky. A vydrží to až do rána bez přebalení. Ovšem důležité je mít dobrou separační vložku, která odvede vlhkost od zadečku a jako svrchní gaťky použít vlňáky nebo flísáky, které lépe dýchají a částečně odpařují vlhkost pryč.

Ale ještě zpět k novorozenci - další dobrou plínou jsou pleny vázací - mám vyzkoušené jen ty od Disany, do nich jako savou vrstvu opět kousek froté,vkládačku z kalhotkovky,  malý čč

(hodně si holky chválí i vázačky Hemp hour - reference ovšem musí podat někdo jiný, tuto plínu - kupodivu Mrkající - nemám). Vázací plenka ještě lépe než NS zajistí, že tekuté hovínko novoška zůstane v plíně a ne na gaťkách. Postup vázání zde: 

http://www.vbavlnce.cz/index.php?height=613&width=975&kat=2&cln=6&gst=1&gid=15

Pokud byste chtěli používat jen je - opět doporučuju 25-30ks + savé vložky.

Ovšem nejlepší je to nějak nakombinovat - tedy část čč, část vázaček a pár kalhotkových flanelek - třeba na cesty, k doktorovi (pokud se tam s látkovkou odvážíte Velmišťastný), i na noční přebalování, pokud máte ze začátku problému v polospánku vůbec dítko přebalit , natož umotat do skladu.

Separační vložky - existují dva druhy - celulózové (např. Popolini nebo Disana) - ty jsou slinější, tužší, vypadají tak trochu jako papírová kuchyňská utěrka. Jejich hlavní funkcí je nasát řídkou stolici, takže se tolik neznečistí plenka, částečně odvádí i vlhkost, ale i přesto jsou na dotyk dost vlhké. To vložky viskózové (Popolini, Bambinomio, Imse..)lépe odvádí vlhkost od zadečku, řídké kakání však skoro vůbec nezadrží.  Oba druhy se - pokud nejsou pokakané - dají několikrát vyprat (i na 90st, dají se i žehlit). Jsou v přírodě rozložitelné, proto je můžete spláchnout do záchodu (pokud nemáte problémy s ucpáváním odpadu)

Svrchní gaťky - pro novoška doporučuju ty od firmy Imse Vimse - má dva druhy - jedny uvnitř hladké a zvenku bílé - Imse soft a druhé uvnitř s látkou a zvenku různě barevné Imse organic nebo Imse fox. Já spíš doporučuju ty Softky - rychleji schnou (při vší snaze  z plínek občas něco uteče)  a pokud jsou jen počúrané, stačí je zevnitř propláchnout vodou  a za chvilku jsou zase suché. U větších dítek pak může při pohybu nastat problém s otáčením suchých zipů na bříško, ale pro novorozence, který se nehýbe jsou podle mě nejlepší. Já tedy měla na novoška i Popowrap od Popolini, ale Imse Soft jsou oproti nim mnohem měkčí a jemnější. Takže na minimrně Softky, na větší pak Organiky, Foxky (mají trochu jinak řešený suchý zip než Softky) nebo Popowrapky  či jiné..

Co se týče praní a skladování, tak ze začátku mi připadalo lepší skladovat plíny na mokro ve víku s kýble, do vody jsem dala lžící soli na skvrny, do pračky jsem nalila i s vodou (vhodné pouze pro vrchní plnění) a před samotným praním odstředila. Přišlo mi že když se takto plenky namáčí, tak se z plínek ta žlutá líp vypere. Později, když už dítko tolik nekakalo , jsem přešla na skladování za sucha (pokakanou plínku vždy přemáchnu v umyvadle a namydlím) - do kýble dávám ještě pár kapek tea tree oleje - desinfekce a trošku přetlačí smrádek.

haipa daipa

HaipaDaipa

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy