ADV TOP
ADV LEFT

Tak nám přišel roční účet za vodu - 2108Kč. Nevím jestli je to moc, málo nebo tak akorát, ale donutilo mě to přepočítat, kolik že nás vlastně stojí látkové plenky. I když počítám s kalkulačkou, noční hodina, se může nějako projevit, tak snad si neudělám ostudu J.

Během našeho třináctiměsíčního látkování  jsme změnili pračku, dokupovali plínky, vychytávali prostředky na praní, dostali se ze 7 plen denně, přes 3 na žádnou a opět na tři. Holt nočníkování je u nás jak na houpačce. Ale přesto ve výpočtech budu počítat s pěti plenami na den po dobu dvou let, jak se všude uvádí jako průměr.

Kolik nás stála výbava ( ceny nejsou přesné na koruny, všechny účtenky už nemám ):

10x Biofroťáčky (Ultrafit Organic) , Popolini                  2870,-

1x zavazovací Disana                                                         80,-

2x zavazovací konopná Hemp hour strap                          360,-

2x Vícevrstvé pleny Poponini M, L                                   100,-

2x AIO Mommy´s Touch                                                 800,-

1x kapsovkaSwaddlebees                                                375,-

2x Baby Lucy Flanel                                                        320,-

1x Baby Lucy Orcanic                                                     200,-

10x čč                                                                             200,-

5x bambusové žínky Totsbots                                          225,-

2x Snappi sponka                                                              98,-    

2x Vrchní kalhotky Popowrap S/M                                  560,-

1x Vrchní kalhotky Baby Lucy                                         280,-

Vlna na ručně pletené vlňáčky 3ks                                    200,-                                                          

2x separační pleny Poponini                                             260,-

3x separační pleny Anička                                                  90,-

3x fleesová separační plena Haspa Daipa                           72,-

1x natahovací vrchní PUL kalhotky Baby Lucy                     0,-

50x staré a darované čč                                                       0,-

Celkem                                                                           7090,-

(6770 Kč pouze plenky )

Kolik nás stojí praní:

Peru jednou za 3 dny, nebudu počítat, že dřív byla pračka plná ( brala si více vody ) a teď je poloprázdná a přihazuji i jiné věci než plínky. Zkusím to vzít nějak průměrem. Stejně tak prací prostředky nepoužívám jen na pleny, také zkusím odhadem, kolik a za kolik by jich bylo během dvou let.

Voda: jedno praní zhruba 45l, to je 240 praček za dva roky = 10800l. Cena za l je 2,47 haléřů. 10800*2,47= 26676 haléřů, to je 266,76 Kč za dva roky.

Peru v Indických mýdlových ořeších. Až teď mi docházejí, ale peru s nimi všemožné věci, stejně jako myji  nádobí a podlahy. Jedno balení by mi určitě stačilo na dva roky = 290 Kč.

Na skvrny používám buď sůl na skvrny nebo žlučové mýdlo. Odhadem spotřebuji 2x sůl na skvrny ( Ulrich a Ecover ) za 200 Kč a 2x žlučové mýdlo ( Sonett ) za 80 Kč = 280 Kč.

Pračka na příslušný program spotřebuje 1,2 kWh, já si ho ale zkracuji. Po zevrubném prozkoumání chytré knížky od pračky jsem dospěla k názoru, že by to mohlo být 0,8 kWh, to odpovídá jinému nezkrácenému programu o stejné délce a teplotě po zkrácení původního ( snad to je srozumitelné ). 240*0,8=192kWh. Jedna kWh na noční proud ( jindy neperu ) stojí 1,78 Kč. 192*1,78= 341,76 Kč za 2 roky praní.

Nevím co jiného bych ještě měla započítat, po sečtení jsme se dostali za 2 roky na:

Celkem           8 268,52 Kč

Kdybych měla počítat, že plenky využiji ještě na jedno dítě tak jsme na 3735 Kč ( polovina nákladů na plenky, separačky ) plus náklady na praní, které budou určitě v jiných číslech, ale dejme tomu, že budu vycházet se stejnými ( jako u jednorázovek ), to je 1178,52 Kč za náklady. Druhé dítě vyjde tedy na 4913,52 Kč.

Při třetím dítěti ( snad budu mít to štěstí a můj život bude naplněn tím zázrakem několikrát ) jsme na 2660,7 Kč plus opět náklady na praní ( 1178,52 )= 3839,22 Kč.

A kdoví třeba ani u toho neskončíme. Náklady u čtvrtého dítěte jsou 2017,5 Kč a opět náklady na praní = 3196,02

To je tedy 4x 2017,5=8070 ( jen pleny a separačky ) a 4x 1178,52= 4714,08 ( praní )

Čtyři děti by nás stály 12 784 Kč.

A teď jednorázovky:

Pokud jsem nucena používat jednorázové plenky ( nedávná zkušenost s nemocnicí ) nebo je to pro mě jednodušší ( cestování k babičkám, kdy spotřebujeme za víkend asi 3-5 jednorázovek ), tak používám zásadně Alany, tudíž ekologickou variantu. Ty stojí 4,75 Kč za kus.

Počítejme tedy 5ks za den po dobu dvou let = 3650 kusů. 3650*4,75= 17337,5 Kč za jedno dítě. Možná to vypadá, že nic víc není potřeba počítat, ale není tomu tak. Nebudu počítat cestovné ( bydlíme na vesnici, do DM to máme 18km ) stejně bych jela na nákup, pokud bych někdy jela speciálně kvůli plenám, asi by to bylo minimálně a vynahradilo by se to s poštovným u látkovek. Ale je tu položka za popelnice, poctivě třídíme co se dá, kompostujeme taky co se dá, popelnici nám vyvážejí jednou za dva měsíce za cenu 460 Kč za rok, při jednorázovkách bych se hned vyšplhala na jeden svoz měsíčně a to jsme na 750 Kč za rok. Tedy o 290Kč více za rok, za dva roky plus dalších 580 Kč.

Celkem           17 917,5 Kč.

Na jednom dítku ušetřeno 5133,5 Kč. Že bych navrhla živiteli, že si za to koupím tu parádní bundu na nošení dětí v šátku, pláštěnku a ještě mu zbyde?

Při dalších dětech se nekoná žádná úspora, tedy:

Čtyři děti by nás stály 71 670 Kč.

Tedy o 58 886 Kč více, za to jsme před rokem koupili spolehlivé auto, nebo třeba udělali koupelnu, spravili dva komíny a tak bych mohla pokračovat. Taky by to stačilo na vysněný nábytek do obýváku. Tak teď už jen přesvědčit muže, že když budeme mít čtyři děti, tak můžu obvolávat truhláře J.

A navíc: vidíte ty šokující čísla, že čtyři děti v látce vyjdou levněji než jedno v jednorázovkách?!!?





Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
    Poslední příspěvky
      Poslední komentáře
        © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

        Partnerské odkazy