ADV TOP
ADV LEFT

Týden opravdových plen je každoroční akce - v dobách vznikající komunity Látkařek jsme vydávali i Speciály, pamatujete?

Cílem akce je šíření osvěty o šetrnosti pratelných plen, a to (nejen k životnímu prostředí, ale i zdraví dítěte. Podpořit( návrat rodičů k používání pratelných plen, a to na základě podložených informací či zkušeností ostatních rodičů. (Informovat veřejnost o tom, že i na českém trhu existuje (rozmanitá nabídka klasických i moderních systémů (opravdových plen; že je jich používání není zastaralou( praktikou, ale naopak: je "in" po celém světě.

Tak aby BC přispělo také svojí troškou do mlýna - co hýbe světem látkových plen

Většina výrobců nabízí mezi novinkami hlavně plenky AIO jednovelikostní. AIO znamená all-in-one, tedy vše-v-jednom, zkrátka plínku, kterou vezmete jako jeden kus, nasadíte dítku a můžete vyrazit, žádné další svrchní kalhotky apod. netřeba. Jsou to plenky manipulačně v podstatě totožné s papírovými plenami. Druhým trendem je, aby plenka byla použitelná od narození až do konce plenkování, tedy OneSize. Výrobci tak reagují na ekonomickou krizi, která látkovým plenám vlastně pomohla, ale zákazníci preferovali ekonomické hledisko koupit plenu jen jednou. A do třetice se výrobci moc snaží, aby plenky byly šik a štíhlé a savé opět aby se přiblížily funkčnosti papírové pleně a ještě ji předčily v parádě.

AIO plenky můžete najít buď ve formě pravých AIO, tj. mají i všité savé jádro, nikam se nic nevkládá (od této varianty výrobci odstupují, její hlavní nevýhoda je pomalé schnutí a nulová možnost variability) nebo hybridních, kdy mají plenky část savého jádra přišitou a mají ještě navíc kapsu, kterou můžete docpat v případě potřeby další savou plenečkou. Takovým příkladem je třeba plenka AIO BumGenius nebo EasyFit TotsBots či Simplex Swaddlebees.

Nebo jsou jako AIO plenky prezentováni i tzv. kapsovky (pocket nappies). To jsou plenky bez pevně všitého savého jádra vlastně to vypadá jako svrchní kalhotky s nějakou vrstvou, většinou přístupnou v zadní části pleny. Do kapsy pak vkládáte savé jádro, což může být cokoli, od klasické na nudli složené čtvercové pleny, přes vícevrstevnou plenku až po materiálově sofistikované vkládací plenečky. Ke kapslovkám jednoznačně patří velmi oblíbené BumGenius kapsovky, Blueberry kapsovky, Charlie Banana kapsovky či třeba kapsovka Econappi.

A do třetice plenky Snap-in-One. Jsou to také pleny vše-v-jednom, ale savé jádro se nevkládá do kapsy, ale přípíná se ke svrchním kalhotkám. Tyto svrchní kalhotky můžete použít i případně s jinou plenkou, než originální vpínací plenečky. Osvědčené jsou pak klasické čtverce a vícevrstevné pleny. Tuto skupinu reprezentují například pleny Anavy Easy, Pop-in či Snap-in-one Merionsar.

Na výběr pak máte ze dvou druhů zapínání:

 • suchý zip
 • patentky

Suchý zip se nakonec osuchá, i když se poctivě snažíte zapínat protisuchy před praním. Ale bývá pohodlný na zapínání. Patentky jsou naproti tomu téměř věčné, ale někomu vadí, že jsou při zapínání moc na přesnost.

A vnitřní materiály plenek AIO, v zásadě taktéž dva druhy:

 • 100% polyester ve formě fleecu či nějaké stay-dry vrstvy
 • přírodní matariál (bavlna, konopí, bambus)

Plenky s vnitřní vrstvou z polyesteru budou udržovat kůži v suchu jako (někdy i lépe) papírové pleny, veškerou vlhkost odvedou do savého jádra. Preferovány bývají na vycházky a na spaní. Přírodním materiálům dávají přednost rodiče s ekzematickými dětmi a pak rodiče při tréninku batolat na nočník, kteří přecházejí na látkové pleny později (a nezřídka počítají, že s dalším dítětem začnou látkovat hned od počátku).

Cena AIO plenek bývá vyšší, ale vrátí se Vám to na pohodlí a i tak je to lepší investice, než vyhazování peněz do popelnice formou papírových plenek. Pokud se Vám AIO plenky líbí, doporučuji výbavičku zkombinovat s levnými vícevrstevnými plenkami (12 ks), které využijete na domácí časté přebalování.

Plenková výbavička na pohodu pak může vypadat třeba takto:

12x AIO plenky

12x vícevrstevné pleny

3x snap-in-one plena, která poslouží i jako svrchní kalhotky

Nebo 3x OneSize svrchní kalhotky s plenou (např. Flip)

Cena takové výbavičky se bude pohybovat kolem 7 tisíc. Roční náklady na plenkování pro jedno dítě jsou pak okolo 4 000,- Kč, to je přibližně 12 jumbo balíků jednorázových papírových plen.

Benefitům zdravotním u látkových plenek se hezky věnoval článek v předchozím TOP seriálu, tak už je tu rozebírat nebudu. Snad jen můj postřeh v látkové plence přebaluji dítě přirozeně mnohem častěji (už u Rozárky jsem dospěla k právu na čistou plenku a přebaluji děti v podstatě po každém vyčurání. Přes den. V noci se u nás spí :-). S papírovou plenou mívám podvědomou tendenci přebalovat méně často, dokud není papírová plena alespoň trochu nacucaná&

Pokud Vás AIO plenky svou jednoduchostí nahlodaly, využijte slev u příležitosti Týdne opravdových plen letos jsou opravdu nevídaně štědré.

Makytka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy