ADV TOP
ADV LEFT

Polyamorie...

Spřátelený výtvarník pověsil na svůj facebook výzvu, že hledá společenství žijící v kolektivních vztazích, aby mohl kreslit jejich portréty. Uspořádá výstavu doplněnou debatou o polyamorii.

Víte, co je polyamorie? Já to nevěděla, tak jsem se podívala na wikinu:

Polyamory (z řeckého πολυ /poly/, mnoho/více-(násobný) a latinského amor knižně „láska“ – dosl. mnoholáska, žádný český překlad není vžitý) je životní styl, kdy osoba žije v několika milostných vztazích. Stoupenci polyamorie zastávají názor, že je možné ji žít za vzájemného souhlasu všech zúčastněných, nejde tedy o nevěru či podvádění, právě naopak. Zároveň nemusí být jeden svazek nadřazen ostatním, jak je tradičně chápána kolize mezi manželským a milostným vztahem. Hnutí propagující polyamorii ji označuje za životní styl založený na trvalém postoji.

Wikinka mě stejně jako páně výtvarníkovy stránky poslala na webovky vyznavačů vícečetných vztahů: http://polyamory.eleferno.cz/
Prostudovala jsem je a stálo to za to. Ani ne tak z perspektivy legitimní mnohosti partnerů, ale byly tam docela fajn návody na to, jak zvládat žárlivost, která by s tím mohla být spojená. Rozumné řeči o sebeúctě a opravdových důvodech proto, proč se člověk v (jakýchkoli, nejen polyamorních) vztazích trápí.

Téma polyamorie jsem velmi teoreticky nadhodila i doma. U nás by tento koncept určitě neprošel. Platonicky se zamilovávám poměrně často a můj muž si obvykle povšimne. Kdybychom měli najet na systém, v němž bych si své objevy vodila domů, náš malý domek by se brzy zaplnil zajímavými muži, noví by vcházeli dveřmi a jejich předchůdci vypadávali okny prvního patra ven. :-)

Dost bylo legrace.

Jen proto, že si ji nedovedu představit v praxi, nepřestává být polyamorie zajímavým jevem, možná častějším, než se běžně tuší. Dokážu si ji představit v soužití bezdětných párů/kolektivů. Už třetí den mi ale vrtá hlavou, jestli existují i polyamorní rodiny s dětmi a jak to v nich asi chodí?

Žijete v polyamorních vztazích? Napadlo vás to někdy? Znáte někoho takového? Napište nám o tom a hlavně - ozvěte se kreslíři!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy