ADV TOP
ADV LEFT

Módní show Fashion For Fokus představí modely mladých, talentovaných českých návrhářek na pomoc charitě. Výtěžek show, která proběhne 1. dubna 2014 v Národním muzeu - Ćeském muzeu hudby, bude věnován Fokusu Praha, který pomáhá lidem s dlouhodobým duševním onemocněním.

 

 

Jana Mikešová, která své modely představila také na letošním London Fashion Weeku, Vendula Niklová, Linda Zabilková a Tereza VU. - tyto mladé české návrhářky z Ateliéru módní tvorby pražské UMPRUM představí svoji práci na chartitativní módní show Fashion For Fokus s mottem Zaostřeno na osobitost. „Podtitul odkazuje na propojení tématu módy a problematiky duševního zdraví, kterou se zabývá naše nezisková organizace. Projevy osobitosti na módním poli bývají označovány jako bláznovství a nenormálnost. S podobnými nálepkami se často musejí potýkat také lidé s duševním onemocněním“ vysvětluje Kateřina Hlatká z Fokusu Praha. „Jsme moc rádi, že můžeme spolupracovat s mladými, osobitými, českými designéry a umělci, kteří propůjčili svůj talent a čas na pomoc charitě,” dodává.

Návštěvníci mohou získat vstup na přehlídku na webovém portále akce Fashion For Fokus, kde mohou přispět finančním darem prostřednictvím platebního portálu. "Svým darem a svou účastí na módní přehlídce přímo podpoří lidi s duševním onemocněním a pomohou tak zkvalitnit péči poskytovanou v rámci našich sociálních a zdravotních služeb," dodává Kateřina Hlatká.

Simona Babčáková: Není vždy jednoduché ustát svou odlišnost a vnímat svou originalitu

Vídáme ji ve filmech Jana Hřebejka, zahrála si ve filmu Davida Ondříčka Ve stínu a učitelem jí byl Jaroslav Dušek. Řeč není o nikom jiném než o Simoně Babčákové, která se rozhodla podpořit projekt FASHION FOR FOKUS. A my jsme ji položili pár otázek.

Proč jste se rozhodla právě pro podporu projektu FASHION FOR FOKUS?

Protože v naší společnosti se klade velký důraz na neustálý stoprocentní výkon a selhání se neodpouští. Ale kdo z nás všechno zvládá perfektně bez psychických propadů? Já cítím, jak se na duševně choré nechceme dívat, protože se bojíme, že se z těch neustálých nároků na nás sami zblázníme. Přitom dnes už je úplně standartní docházet na různé terapie, takže se opravdu není zač stydět. Já osobně oceňuji všechny kineziologie, rodinné konstelace, principy života a různé semináře, kterými jsem prošla, a které nadále absolvuji na své cestě sebepoznání a léčení duše. A mám pochopení pro všechny, kteří míru kladených nároků nezvládají podle obecně platných norem.

Ve všech vašich rolích jste velmi zapamatovatelná, ale co pro Vás osobně znamená pojem „osobitost“?

Originalitu. To, že si člověk stojí za tím, že je jaký je, se všemi dary i slabostmi. Zní to jako fráze, ale není vždycky jednoduché ustát svou odlišnost a vnímat ji jako svou originalitu.

Víme, že podporujete i jiné dobročinné organizace a akce… Angažují se Češi stejně jako obyvatelé jiných zemí?

Nemám k dispozici žádné statistiky, takže netuším, jak je to v jiných zemích. Mně v Čechách atmosféra loajality a solidarity chybí. Víc cítím, jak si hrabeme každý na svém písečku. Na druhou stranu by mě statistika možná mile překvapila. Spíš mi vadí nedostatečná podpora neziskových organizací státní správou.

Zajímáte se o mladé české návrháře?

Nemám přehled, nepamatuji si jména, ale pravidelně chodím na Designblok a Design Market. A občas si přečtu rozhovor s nějakými mladými návrháři a ten se mi líbí vždycky. Líbí se mi píle a sebedůvěra ve svou schopnost prosadit si svůj sen. Takže mladým návrhářům rozhodně fandím.

Jak byste definovala svůj styl oblékání?

To je pro mě jedna z nejděsivějších otázek. Oblékám se podle situace a nálady a nemyslím, že mám nějaký jednotný styl. To je asi spíš otázka na nějakou tu milou módní policii, která má přesnější představu, co se ke mně víc hodí a co bych měla, respektive neměla nosit. Já oceňuji krásu a krásné věci a líbí se mi kde co. Hlavně bižuterie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nevládní nezisková organizace Fokus Praha už téměř 25 let pomáhá lidem s dlouhodobou duševní nemocí. Fokus je v ČR průkopníkem řady přístupů v sociální práci, od svého založení důsledně prosazuje komunitní přístup k péči, jako první v ČR přišel s tématem sociálního podnikání. Lidem s vážným dlouhodobým duševním onemocněním poskytuje profesionální služby v oblasti bydlení, práce, trávení volného času a krizové pomoci, dále pak terénní a zdravotnické služby. Služeb Fokusu využije ročně zhruba 1300 klientů.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy