ADV TOP
ADV LEFT

Dobrý den všem :-)

 

Nejdříve se budu věnovat reakcím na můj minulý článek. Ne, skutečně se nejedná o reklamu na Penny. Bylo by fajn, kdyby si některé zdejší uživatelky uvědomily, že ne každá rodina v republice má přístup na farmářské trhy, případně je ochotná založit svou stravu převážně na luštěninách.

 

Příklad z našeho regionu: v našem městě je Penny a malý Albert – špinavý a s mizernou zeleninou, soukromý řezník, který cpe do všech svých výrobků glutamát (vytáhla jsem to z něj poměrně intenzivním nátlakem, dobrovolně to přiznat nechtěl) a tváří se, jaké super domácí výrobky to netvoří. Dále tři samoobsluhy s minimálním výběrem a přemrštěnými cenami, jedna zdravá výživa, kde téměř nikdo nenakupuje. Sousední město jedním směrem – Penny, dvě malé samoobsluhy. Okresní město druhým směrem = pro město č. 2 dojezdová vzdálenost cca 20km: 2x Penny. 1x Lidl, 1x malý Albert, 1x velký Albert, 1x Kaufland, 2x minikrámek zdravá výživa a málem jsem zapomněla na DMko, tam mají Alnaturu J. Za okresním městem v okruhu dalších 20km taktéž maximálně Penny, asi 2x Coop + malé samoobsluhy. Nejbližší mléko přímo od krávy cca 30km, a to jsem propátrala poctivě široké okolí. Já osobně mám v tomhle směru štěstí, že dojíždím za prací poměrně daleko, takže nákupy řeším jinak, ale většina lidí zde v regionu jde do nejbližšího řetězce, případně se vydá jednou za dva týdny až měsíc do Kauflandu na velký nákup.

 

Nakupování blbostí v akci aneb cornflakes versus ovesné vločky. Jak je patrno z reakcí pod článkem i jídelní diskuse, máme různé chutě a představy o tom, z čeho bychom dokázaly uvařit/vyžít. Rozumím, co tím chtěla přispěvatelka říct, ale pokud si představím jíst stále jen ovesné vločky, brzy by mne to omrzelo, a to je mám já osobně ráda. V projektu jsem proto zvolila strategii: nakoupím cornflakes v akci a když nebudou, tak vezmu ovesné vločky. Tím vznikne větší prostor pro pestrost. Mimochodem, pokud se nepletu, když tak mne, prosím, opravte, 400g stojí v modelovém obchodě 14,90 Kč, takže úspora oproti cornflakes obnáší, přepočteno na stejnou hmotnost 1,275Kč/500g. Na druhou stranu, argument zbytečností v akci beru, stává se mi to obzvláště v tematických týdnech v Lidlu, tam se musím hodně držet, abych nebrala stopaře. :-)

 

Kuřecí řízky versus celé naporcované kuře .-): Argument beru, ale v tom týdnu stálo celé kuře 80kč/kg a čisté maso ze stehen 100kč/kg. Mimochodem počítal jste někdo skutečně, zda se to vyplatí = zvážil někdo řízky, kostry a stehna a přepočítal to podle cen, ať už akčních, nebo běžných? Jahody OK, tenhle argument beru, dalo by se obejít i bez nich. Jediná z mého pohledu nakoupená hloupost byly kuřecí kostry na polévku, místo nich bych, kdybych psala předchozí článek znovu, koupila mrkev. Když jsem udělala celkový součet, docela mne překvapila spotřeba mouky, myslela jsem, že vydrží déle.

 

A ještě jednou opakuji, i když to zaznělo již v minulém článku. Jedná se čistě o simulaci se snahou vyladit poměr cena/výkon/pestrost pro běžně se stravující českou rodinu s malým rozpočtem. Ne o to, co vaříme a nakupujeme reálně doma. Bohužel, znám několik rodin, které musí vyjít s takovou, nebo dokonce i menší částkou, a je to právě za cenu příliš velkých ústupků – nedostatek bílkovin a ovoce a zeleniny.

 

Nejtěžší na sestavení nákupního seznamu mi přišlo zahrnout do něj dostatek bílkovin (teď se do mne zase opřou vegetariáni, vegani a vitariáni :D :D ).

 

Velikost jednotlivých porcí je opět relativní, snažila jsem se být velkorysá ve srovnání s naší spotřebou přepočtenou na čtyři osoby (u nás by například k snídani stačilo přepočtem 5 rohlíků o hmotnosti 63g, počítala jsem ale 8, plech koláče by stačil na tři snídaně, počítala jsem na dvě…)

 

A teď už k věci. Co bych vařila já ze surovin, které jsem vypsala v minulém článku.

 

Snídaně:

-          Cornflakes 250g + jogurt 600g  2x

-          Perník 0,5kg mouky, prášek do perníku, 2 vejce, 0,25l kefír, cukr 0,25kg, olej 0,15l   2x

-          Kefírová buchta 0,5kg mouka, prášek do pečiva, 2 vejce, 0,25l kefír 0,25kg, olej 0,15l  2x

-          Rohlíky 8ks + vajíčková pomazánka s tvarohem 4ks vajec+250g tvaroh+50g sýr+ trochu hořčice

 

Svačiny:

-          Banán 4ks

-          Pomeranč 4ks 2x

-          Banán + pomeranče  - zbytek

-          Mrkev 0,5kg

-          Jahodová zmrzlina v neděli J

 

Obědy:

-          Guláš z plecka celkem 1kg + 2 houskové knedlíky 2 x

-          Bramborové taštičky plněné tvarohem 500g tvaroh, brambory 500g cca 300g mouka, cukr 0,1kg, vajíčko 1ks

-          Kuskus 250g + 300g kuř. stehenní řízky na nudličky + 2x císařská zelenina mražená

-          Cizrnové karbanátky 250g + brambory 1kg

-          Bramboráky 1kg brambory + 2 vajíčka + cca 200g mouka k tomu vepřové plecko 500g na nudličky orestované s mrkví a hráškem (2balení)

-          Pohanka 250 jako kaše nebo „rizoto“ smíchaná s nudličkami z plecka 500g + císařská zelenina mražená 1x, sypaná strouhaným sýrem 150g

 

Večeře:

-          Rohlíky 8ks + sýr eidam + paprika 1,5 - 2ks 2x

-          Rohlíky 8ks + upečené stehenní řízky + salát červená řepa 500g + jogurt 200-300g

-          Rohlíky 8ks + tvarohová pomazánka 250g tvaroh

-          Knedlík s vajíčkem – 1 knedlík + 8 vajíček

-          Pohankové placičky (250g) se sýrem (200g)+ 1 vejce+ trochu hořčice+ vařené brambory 1kg

-          Zbytky (u nás by z výše uvedených množství vyšly minimálně na jednu večeři), případně kuřecí polévka ze skeletů + domácí nudle 0,5kg mouka + 2 vejce

 

Upečeno kromě koláčů:

-          Rohlíky 40 ks po 63g hotová hmotnost = odpovídá hmotnosti cca 1,5 klasického z obchodu - spotřeba: 1,5kg mouka, 0,5 kostky kvasnic, 30g olej, špetka cukru, 25g sůl

-           Houskové knedlíky 3ks po 600g, 1,5kg mouka, 0,5kostky kvasnic, 40g olej, trocha cukru a soli

 

Pití voda s citrónem (případně slazená)

 

Zbytek k převodu do dalšího týdne:

Sýr eidam 400g

Vajíčka 8ks

Cizrna 250g

Hořčice cca 0,5 skleničky

Cukr moučka cca 1,25kg

Olej řepkový 1,5l

Kuskus 250g

 

Chtěla jsem napsat i kousek obecného povídání, ale bylo by to moc dlouhé, takže zas někdy příště.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy