ADV TOP
ADV LEFT

... aneb jak udělat co nejvíc muziky za málo peněz :)

Tenhle článek si nehraje na žádnou odbornou literaturu, je to jen malá snaha přiblížit nabyté zkušenosti jiným začátečníkům co nejjednodušší formou.

Fotíte správně?
Ano, kompakt je automatická krabička, která všechno dělá sama - potud teorie. Ale v praxi to malinko pokulhává, on ten automat je pořád jen automat a o spoustě věcí rozhoduje špatně. Proto mu musíte malinko pomáhat.   Využívejte na maximum "motivové programy" - oproti automatickému automatu jsou více přizpůsobené ke konkrétním situacím. Každá fotka potřebuje konkrétní nastavení foťáku a pak se často stává, že někde běží děti a foťák místo toho dojde k názoru, že nejde o pohyb, ale o prokreslení pozadí, a máte sice hezky exponovaný dům, ale před ním dvě šmouhy :) Takže na děti sport (nebo děti), na portréty portrét.  

Namáčknout, domáčknout.
I kompakt potřebuje čas, aby si zaostřil a rozhodl se, co dál. Pokud budete "střílet od boku", většinu fotek vyhodíte. Vždy si nejdřív namáčkněte spoušť do půlky a zkontrolujte, na co se ostří (na displeji určitě uvidíte nějaké množství bodíků, které při tom namáčknutí zeleně označí).  
Když je kolem víc věcí, mívá někdy kompakt tendenci ostřit na tu nejbližší (typický příklad - dítě v postýlce - zaostří na šprušle atd.) Pokud vidíte, že je zaostřeno jinam, než tam, kam chcete (v optimálním případě OČI, nebo alespon hlava, když to je dál - pusťte spoušť, malinko pohněte foťákem a zkuste to znova.
Novější přístroje v sobě mají zabudovanou funkci ostření na obličej - pokud to váš foťák nabízí, zapněte si to v menu :)


Pokud to foťák dovoluje, nastavte si ostření na jeden bod - budete mít lépe pod kontrolou ostré místo. Když máte nastavené ostření na jeden bod na střed, tak střed zabodnete do oka, namáčknete spoušt a překomponujte záběr tak, aby se tam třeba vešly děti dvě. Překomponujte neznamená, že popojdete pár kroků :) ostření je z toho místa, kde jste, takže připadá v úvahu jemné posunutí foťáku ve stejné vzdálenosti od objektu. (Tohle nedělejte se zrcadlovkou)  

Běhající děti - kompaktový strašák
Tak tohle je věc, na kterou narážím opravdu často.

"Poradíte mi kompakt, který moc nestojí a udělá mi krásné fotky, hlavně chci fotit děti, aby nebyly rozmazaný"

Jediná rada, kterou můžu dát, je BLESKEJTE a NEZOOMUJTE. Pokud fotíte venku, kde je krásné počasí, problém většinou nebývá. Ale jakmile je stín, nebo nedej bože doma při umělém osvětlení.. Tak to bývá zoufalé.
Takže pokud jdu fotit pohybující se děti doma, zapnu natvrdo BLESK (aby si kompakt nemyslel, že chcete fotit ten gauč za nima v přirozeném osvětlení). Blesk nám zkrátí dobu, po kdy je potřeba snímat danou scénu - takže je menší pravděpodobnost, že z ní někdo uteče.
A proč nezoomovat? Dnešní kompakty nabízejí obrovské možnosti v "přibližování" - musíte ale vědět, že čím víc zazoomujete, tím víc světla foťák potřebuje, aby fotka k něčemu byla. Takže pokud jste doma a bojujete s kvalitou fotek, nezoomujte, přijďte si blíž...

Zoomování všeobecně
je komplikované. Není tajemstvím, že nejhezčí fotky ze zrcadlovky budete mít z pevného ohniska, tj. tak, že se vůbec nedá měnit vzdálenost. Zkuste si pokusně udělat a porovnat fotky, jak vypadají z oddáleného a přiblíženého focení... určitě zjistíte, že čím víc přiblížíte, tím klesá kvalita. Takže doporučuju nepřehánět to se zoomem a radši si popojít :) Jen když už přes plot k sousedům nemůžete a fotku jejich nového pejska prostě musíte mít, zoomujte.
BACHA!! Zoom se dělí na optický a digitální - většinou to je vidět na displeji, kdy se posouvá taková čára a pak tam je předěl a přehodí to do digitálního zoomu. Dokud je optický, tak ještě dejme tomu, ale digitální už vám to rozslintá úplně...

Vychytávky pro fajnšmekry :)

Hlava jak vodojem - všimly jste si někdy, že na některých fotkách má dítě deformovaný vyboulený obličej? To se stane, když fotíte hodně zblízka a dítě si "oddálíte" na displeji.
Když fotíte portrét (klasický - hlava a hruď třeba) tak si zazoomujte tak, abyste stály od objektu cca 1,5m a byl hezky přes displej. Můžete si to taky vyzkoušet - prostě ty proporce se mění tím, jak jste daleko - pak už to není znát, ale u toho focení hodně zblízka ano.


Na sluníčku - pokud to není nutné, vyhýbejte se ostrému sluníčku.
Světlo neznamená sluníčko!
Nejhorší je polední letní slunce - paří zezhora na hlavy, místo očí mají objekty jen černé díry a přepálené tváře. Když budete mít šanci, foťte ve stínu, ideální podmínky jsou světlo, ale zataženo.


Pokud už není jiná možnost, jste na sluníčku a fotky jsou po kontrole na displeji ošklivé (např. černé obličeje a světlé pozadí) zkuste nuceně zapnout blesk - pomůže vysvítit obličej a fotka je hezká.

Je mi jasné, že většinu věcí určitě dávno víte, ale jen pro pořádek.. třeba se to někomu hodí :)

Dobré světlo všem přeje
Aprilmouse
Děkuji za zapůjčení některých ilustračních fotek JaniněMině a Martině :)
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy