ADV TOP
ADV LEFT

Kompostovali byste rádi rychle, snadno a hygienicky bez přehazování kompostu? Zkoušeli jste kompostovat zbytky jídla, ale zahradní kompost přitahoval hlodavce, kočky nebo vašeho psa? Máme pro Vás lety prověřené, elegantní a jednoduché řešení!

 

Švédský zatepený otočný kompostér JORA Vám umožní vyrobit si kvalitní hnojivo z kuchyňského bioodpadu s minimem námahy a starostí. Kuchyňský bioodpad vám přestane hnít a zapáchat v odpadkovém koši a popelnici, koš budete vynášet méně často. Zároveň budete mít dobrý pocit, že se podílíte na snižování odpadu ukládaného na skládky nebo zbytečně spalovaného ve spalovnách. Bioodpad je cenná surovina, která patří zpět do půdy.

 

Základem je míchání a provzdušňování otáčením

Při každém vhození bioodpadu se kompostérem zatočí. Otáčení bubnu kolem podélné osy (jako u losovacího osudí sportky) je snadné i při plném kompostéru. Dojde tak k provzdušnění a zároveň k promíchání nového materiálu s již tlejícím, což výrazně urychlí průběh kompostovacího procesu. S otočným kompostérem JORA šetříte svá záda, neboť odpadá namáhavé přehazování.

 

Váš bioodpad začne za pár dní pěkně „vařit“

Mikroorganismy, které rozkládají váš kuchyňský bioodpad, pracují při odlišných teplotách. Zateplení kompostéru JORA umožňuje samovolné zahřátí hmoty uvnitř kompostéru až na 75°C. Dochází tak k bezpečné hygienizaci, tedy zničení zárodků chorob a semen plevelů. V našich klimatických podmínkách probíhá kompostovací proces díky zateplení po většinu času i v zimním období.

 

Zatímco jednu komoru plníte, v druhé kompost nerušeně zraje

Kompostér JORA má dvě oddělené komory. Jedu komoru plníte zhruba 4 až 6 týdnů. Když je plná,  začnete vhazovat bioodpad do druhé a v první mezitím zraje kompost. Po naplnění druhé komory přistavíte pod kompostér zahradní kolečko, zkompostovaný obsah z první komory do něj jednoduše vyklopíte a pokračujete plněním této vyprázdněné komory. Takto se obě komory stále střídají ve zrání a plnění. Na rozdíl od jednodávkových otočných kompostérů tak nemusíte přerušovat třídění kuchyňského bioodpadu nebo pořizovat jednokomorové otočné kompostéry dva. Mladý kompost je hotový od posledního vhození bioodpadu za 4 až 6 týdnů. Můžete jej zapravit do půdy, rozhodit na trávník, ke stromům a keřům, použít na pokojové rostliny nebo hodit na volnou hromadu, kde dojde k jeho úplnému vyzrání, aniž by přitahoval nevítané zvířecí strávníky.

 

Tři velikosti otočného kompostéru JORA

Podle množství produkovaného bioodpadu zvolíte odpovídající velikost. Nejmenší kompostér JK125 využije domácnost na kompostování kuchyňského bioodpadu například na terase či na dvorku. Model JK270 je vhodný pro domácnost, která kompostuje kuchyňský bioodpad spolu s menším množstvím zahradního odpadu  (posekaná tráva, plevel, …) nebo pro dvě až tři domácnosti, které společně kompostují pouze kuchyňský bioodpad. Největší kompostér JK400 je vhodný zejména pro společné sousedské (komunitní) kompostování kuchyňského bioodpadu deseti až dvaceti domácností, nebo pro jednu domácnost, která kompostuje kuchyňský bioodpad a zahradní odpad.

Modely JK270 a JK400 jsou pro bezpečné kompostování a snadnou obsluhu rovněž ideální pro školy, mateřské školy, zařízení pro děti a mládež (DDM, ...), jako komunitní kompostéry na sídlištích,   v mateřských/rodinných centrech, dále je využijí na svých pozemcích například pečovatelské domy, penziony, rovněž se výborně hodí pro zahrádkářské kolonie.

 

Užitečné odkazy:

http://hbabio.cz - více o kompostérech JORA a pomůckách usnadňujících třídění bioodpadu a kompostování

http://www.kompostuj.cz - praktické informace jak a proč kompostovat a třídit bioodpad

 Kompostovací poradna Kompostovací seznamka Miss Kompost a mnohem více

 

Kateřina Hodková

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy