ADV TOP
ADV LEFT

V prvním díle jsme se dostali až k letadlu, teď konečně nastoupíme a poletíme :-)

Na palubě

Při nástupu do letadla můžete být vyzváni k předložení palubních vstupenek. Nevyžadují to všechny letecké společnosti, české by měly.  

Pokud cestujete s kočárkem, odložte si ho před vstupem do letadla nebo pod nástupními schody, jestli vás k letadlu doveze autobus. Jak už bylo řečeno, v kočárku nic nenechávejte, nemuseli byste se s tím shledat. Pokud si berete do letadla i autosedačku, zeptejte se posádky, zda ji můžete mít na palubě. Při plně obsazeném letu ji často není kam uložit, protože se do úložného prostoru nad hlavami v některých letadlech nevejde, je nutné dát ji společně s kočárkem do zavazadlového prostoru.

Zavazadla si uložte do schránek nad hlavami nebo pod sedačku před vámi pod sedačku doporučuji dát zejména věci, které můžete během letu akutně potřebovat, např. deku, pití a jídlo pro děti, hračky... Když bude během letu turbulence, není možné vstávat a hledat zavazadla v přihrádkách nad hlavou.

Speciální režim ohledně zavazadel panuje na místech u nouzových východů. V první řadě nemohou tam sedět děti, těhotné ženy, cestující s hendikepem, podnapilí cestující, ti, kteří potřebují prodlužovací pás a pak také ti, co nerozumí česky nebo anglicky. Přesto se může  stát, že se tam s dětmi octnete zejména pokud těsně před letem dojde ke změně typu letadla nebo chybě při odbavení. Posádka vás v tomto případě přesadí někam jinam. Za druhé - v řadách u nouzových východů nemohou být na zemi/na klíně/na sedadle volně ložené žádné předměty. Na start a na přistání musí být ulička volná, kdyby náhodou bylo nutné letadlo rychle opustit. Vztahuje se to i na zuté boty, noviny a další předměty, které mají cestující tendenci pohazovat pod sebe. :-)

V případě, že letadlo není úplně plné a vy se chcete přesadit, kontaktuje raději nejdříve posádku. Usazení cestujících podléhá pravidlům kvůli vyvážení, hlavně pokud je letadlo poloprázdné. Nad některými řadami také mohou být pouze 3 kyslíkové masky, takže tam nemůže sedět čtyřčlenná rodina s miminkem na klíně. Posádku informujte také v případě, že si chcete přesednout a máte objednané speciální nebo dietní jídlo dostáváme seznam cestujících, kde jsou jídla vyznačena v souvislosti se sedadlem, které dostanete při odbavení.

Ještě bych trochu apelovala na rodiče, kteří mají víc dětí. Chápu, že všechny chtějí sedět u okna a je mi jasné, že jim chcete v případě, že jsou sedadla v letadle volná, vyhovět, ale trochu zvažte, jak hodně se o sebe vaše ratolesti dokážou postarat v případě, že dojde k nějaké nouzové situaci (a stačí třeba vyjet z dráhy při vyšší rychlosti při pojíždění, letadlo nemusí zrovna padat jako kámen z 10 kilometrů). Zvládnou se odpoutat, případně nasadit si kyslíkovou masku? Dojdou bez vaší pomoci k nejbližšímu nouzovému východu a budou se evakuovat? A zvládnete vy opustit letadlo bez dětí, které budou sedět samy na druhém konci letadla? Trošku na to myslete, letadlo je sice nejbezpečnější dopravní prostředek, ale náhoda je blbec (a štěstí vždycky přeje připraveným). 

Pokud před startem potřebujete ohřát jídlo pro dítě, řekněte to co nejdříve. Na palubě nemáme mikrovlnné trouby, všechno se hřeje v teplé vodě, takže to trochu trvá...

Před startem budete poučeni o bezpečnostních prostředcích na palubě. I když cestujete často, vždycky se raději podívejte a hlavně se rozhlédněte kolem sebe a uvědomte si, kde jsou nejbližší nouzové východy. Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit. :-)

Před startem se také připoutejte, zvedněte a zajistěte stolečky a opěradla sedadel, vypněte všechny elektronické přístroje, vytáhněte z uší sluchátka a špunty a zvedněte stínítka na oknech. Cestující se poutají vsedě přes kyčle, a to včetně dětí. Připoutání vleže, s pásem kolem kotníků nebo krku, je opravdu na nic. Spící děti není nutné budit, ale je nutné je připoutat a nezabrání tomu ani vyhrožování členům posádky, že dítě bude řvát a podobně... Jak se říká u nás na palubě - safety first. 

Pro miminka dostanete speciální pás na připoutání, a pokud je část letu nad vodou, také plovací minivestu. Snažte se vestu udržet z dosahu dětí, není určena pro jejich zabavení během letu, ale pro případ nouze. Když dojde k jejímu poškození, na zpáteční cestě musí letět o miminko méně. Jestli si nejste úplně jistí, jak správně s pásem nebo vestou manipulovat, nebojte se to říct posádce. Od toho tam jsme a rádi pomůžeme.

 

Během letu

Během letu vás zpravidla čekají příjemné věci jídlo, pití, palubní prodej... Jestli můžu poprosit, neodkládejte lezoucí nebo spící děti do uličky, přes vozíky není vidět a můžeme na ně najet. Vím, že je to těžké, ale snažte se děti udržet na sedačkách i během podávání kávy a čaje - voda sice není vroucí, ale popálit dokáže pěkně. Pokud cestujete s miminkem a jste dva, požádejte posádku, aby vám jídlo dala postupně jeden z vás se v klidu (relativním, vím :-) ) nají a druhý se zatím může věnovat dítěti/dětem.    

Během letu také může dojít k méně příjemným záležitostem, což pro většinu lidí turbulence jsou. Pak je nutné se opět připoutat - poutají se i děti a miminka, vztahuje se to i na děti spící. Občas to sice může vypadat, že signalizace svítí zbytečně, protože se nic neděje, ale piloti mohou dostat informaci o letadle před námi, které se propadlo, nebo vidí na radaru blížící se bouřky.     

Pokud potřebujete děti přebalit, použijte k tomu toalety. Jsou vybavené přebalovacími pulty, kam můžete děti položit. Špinavá plenka se odkládá do sáčku pro případ nevolnosti (neboli bličáku) a hází se do koše na toaletě. Plenky prosím nevhazujte do toalet, hrozí ucpání odpadů, které zpozdí další let.  

Před přistáním se opět připoutejte a hlavně posbírejte všechny věci, o které nechcete přijít během brzdění. Zejména mobily, foťáky, ipody a další elektronika má tendenci opouštět svého majitele a proletět celou kabinou, když piloti přibrzdí trošku víc. Hledá se velmi špatně a občas se nenajde vůbec - všichni nálezci bohužel nejsou zrovna poctiví.

 

Po přistání

Po přistání zůstaňte sedět, dokud nezhasnou transparenty s připoutáním. Pokud vstanete, otevřete přihrádku nad vámi a začnete lovit svá zavazadla, je velmi pravděpodobné, že piloti zrovna vystřihnou zatáčku a nejenom že vy se budete kácet na spolucestující, ale také obsahu zavazadlových schránek se jim bude sypat na hlavu (Murphyho zákony fungují všude). A dostat ránu do hlavy narvaným batohem není příjemné (vím z vlastní zkušenosti).

Při vystupování si nezapomeňte vzít všechna svá zavazadla a to i při případném mezipřistání, kdy opouštíte kabinu. Všechno, co zapomenete a co my nebo úklid najdeme na palubě, předáváme pozemním složkám, aby to odevzdaly na ztráty a nálezy. Pokud tedy něco postrádáte, kontaktujte ztráty a nálezy v místě přistání!           

Kočárek nebo autosedačku dostanete buď u letadla (pod letadlem, pokud vás od letadla poveze autobus) nebo na pásu s kufry. Při vystupování se zeptejte posádky, ta vás bude informovat, kde si je vyzvednout. 

Pokud se stane, že s k vám zavazadlo nebo kočárek vrátí poškozené, kontaktujte přepážku v příletové hale bývá ještě před opuštěním vnitřní zóny. Stejně postupujte i v případě, že k vám nedorazí vůbec. Podle útržku od kočárku nebo čárového kódu ze zavazadla by vám měli zaměstnanci letiště zjistit, kde se právě nachází. Zapomenuté zavazadlo za vámi dorazí později letecká společnost ho přiveze k vám na hotel nebo domů, vždy je nutné předat informace o tom, kde se budete aktuálně nacházet. 

Doufám, že poslední zmíněná situace nenastane a vy šťastně doletíte na místo určení. Užijte si let a budu se na vás někdy těšit na palubě! 

Gedžitka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy