ADV TOP
ADV LEFT

"Máš hlučné děti," ponuře konstatovala má matka hodinu po svém příjezdu. Naprosto s ní souhlasím. Od té doby, co se mí dva synové poprvé nadechli, si uvědomuji cenu ticha. Když oba dva spí, vypínám rádio a doslova se rochním v hlubokém klidu. Bohužel spí čím dál méně, takže čas na regeneraci se mi taky krátí.

Kdysi mi můj kolega tvrdil, že si chodí do práce odpočinout, protože mu doma ječí čtyři děti. Myslela jsem si, že žertuje. Dnes na něj často vzpomínám, i když rušiče mám jen dva. Občas když slyším: "Mamí", tak prudce zatoužím strčit hlavu do písku nebo aspoň do trouby.

Nedávno jsem ovšem objevila způsob, jak miláčky na deset minut zabavit, takže si v klidu vypiju kávu a zkontroluju B-C. Příprava nedá moc práce a ještě můžete být na sebe pyšná, že děti nedáváte hnít před televizi.

O co jde

Dětem nabídnete jednu nevšední aktivitu. U malých dětí budete potřebovat větší plastovou krabici, v horším případě plech (je nízký, takže budete víc uklízet). Pozor na polknutí a vdechnutí drobných předmětů malými dětmi. Sami víte, jestli to stále hrozí nebo ne.

Batolata milují kontrasty. Nejen barevné, ale i hmatové, velikostní nebo tvarové. Do krabice seskupíte předměty, které vytváří co nejvíc takových kontrastů. Taky se snažte předměty brát od jednoho tématu, například venkov nebo jaro nebo koupelna. Rozvíjíte tak logiku.

Takže například pro téma jaro do boxu nastříháte trávu, do ní schováte drobné oblázky, pár větších kamínků, plastová barevná vajíčka z velikonoční dekorace, umělohmotné kytičky a malé plyšáky. Doplňte dvě proutěné krabičky nebo košíčky. Efekt zaručen.

Další materiál, který jde využít: vata, vlna, výstřižky z plsti a papíru, korálky, kuličky, těstoviny, rýže, sláma, plastelína, přírodniny, knoflíky, díly stavebnic, špejle, brčka, stuhy...

Starší děti

Větší chlapce a holčičky stěží zaujmete hromadou nesmyslů v krabici. Musíte být kapku rafinovanější. U nás se osvědčilo do sáčku dát:

 • Obrysy zvířátek vystříhaných z kartonu, po obvodu děrovaných děrovačkou, k tomu bavlnka. Dítě "vyšívá" zvířátka provlékáním nitě dírkami.
 • Omalovánky, malé tužky (nechápu to, ale u nás čím menší, tím lepší), samolepky
 • Složený arch balicího papíru, pár malých autíček, černá fixa. Nakresli si svoje město.
 • Korálky, kelímky od jogurtu, nitě nebo drátky na navlékání.
 • Bludiště vytištěná z webu, k tomu tužka.
 • Nůžky a nerozstříhané pexeso. Pexes máme opravdu hodně, kromě klasické hry je používáme jako nekonečný zdroj hezkých obrázků.
 • Nastříhané různé stuhy, na konce nalepíte suchý zip. Přes zip jdou spojovat nebo dítě může dělat náramky, ozdobit flanelový polštářek...
 • Oblečky na panenku, dlouhá šňůra, kolíčky.

V podstatě vám stačí jeden nápad, který zhmotníte do velikosti jedné krabičky od margarínu nebo sáčku. I obyčejný bublifuk vypadá lákavě, když ho tajemně vylovíte z pytlíku než když je hozený v krabici pod postelí mezi tisícem dalších hraček. Velmi důležitá je magie nevšedního. Všechny tyto aktivity máme uložené v krabici nahoře na skříni. Syn ví, že když bude hodný, může si jednu věc vybrat.

Přijďte si pro levné nápady nejen pro práci s dětmi .

U čeho vydrží vaše děti zticha?
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy