ADV TOP
ADV LEFT

Chodím se synem na logopedii. Každých čtrnáct dní dostaneme okruhy slovíček, které máme procvičovat. Aspoň třikrát denně, stále stejnou sadu slov. Vrcholem zpestření je básnička. Vrchol techniky představují speciální omalovánky, kde jsou cílová slova na každé stránce vypsaná, takže nám je paní logopedka nepíše do sešitu, ale zatrhne v omalovánkách. Je pravda, že syn se hodně zlepšil a upřímně řečeno jsem ráda, že vůbec máme nějakou logopedku. V ordinaci má různé hry a pomůcky pro rozvoj dětské řeči, ale ty její domácí úlohy mně i synovi lezou krkem. Nemám peníze na to, abych pořizovala speciální hračky a sady, ze kterých použijeme pět písmenek (lekcí).

Minulý měsíc syn po větě "Frantík jezdí na koni" monotónně pokračoval: "Máňa stůně. Matěj sedí ve vodě." Je mu pět let. Minimálně rok nás ještě na logopedii čeká. Takhle to dál nejde. Přece musí existovat způsob, jak do běžných her dostat cílová slovíčka. Jejich neustále omílání pak není tak nekonečně otravné (pro všechny). Hledala jsem dlouho a skoro nic jsem na našem internetu nenašla. Tak jsem se inspirovala v zahraničí a něco k tomu přidala.

Baterka

Budete potřebovat obrázky cílových slov nebo prostě slov, kde se daná hláska vyskytuje. Vystříhala jsem je ze starých časopisů, přidala kartičky z pexesa a něco vytiskla z počítače. Všechny kartičky vyskládáte na stůl a zhasnete. Dítě dostane baterku s úzkým kuželem světla, možná by fungovalo i laserové ukazovátko. Namíří světlo na jednu kartičku a řekne, co na ní je. Pak si vezmete baterku vy a svítíte na předměty, které jsou z logopedického hlediska zrovna zajímavé.

Pohádka

Najděte si, opište nebo vytvořte pohádku, kde se hojně vyskytuje procvičovaný jev. Stačí krátkou, na čtvrt stránky, pět minut čtení. Dejte dítěti do náruče jeho oblíbeného mazlíka nebo nějakou panenku. Mazlík poslouchá jenom dítě, mě ne. Do ucha dítěti pošeptáte kousek pohádky. Dítě zopakuje nahlas pro mazlíka. Tak postupně přečtete celou pohádku.

Korálky

Odsypte asi padesát korálků a najděte vhodný náklaďák s přiměřeně velkou korbičkou. Raději větší než menší. Dítě za každé správně vyslovené slovo dostane korálek, který naloží na náklaďák. Když už na korbu nic nevejde nebo dojdou korálky, auto odjíždí a logopedie pro dnešek končí.

Mašinka

Postavte hodně velkou kolejovou dráhu z dřevěných kolejnic. Po kolejích jezdí mašinka. Když se řekne slovo správně, popojede k dalšímu spoji kolejnic. Předem si s dítětem domluvte, kolik kol mašinka pojede. Totéž jde dělat s panáčkem na šachovnici nebo na plánu od člověče nezlob se.

Závody písmenek

Na papír A4 napište ke kraji procvičované písmena nebo slabiky. Zdatné malířky doplní obrázkem něčeho, co na danou hlásku (skupinu písmen) začíná. Od každého písmena nakreslete ke druhému okraji cestičku a na ní deset až patnáct teček jako zastávek. Všechny cestičky musí mít stejný počet zastávek. Na začátek všech cestiček postavte panáčky z člověče nezlob se.

Řeknete slovo a dítě je zopakuje a hádá, která hláska (slabika) je v něm schovaná. Posune příslušného panáčka. Který panáček dorazí do cíle jako první? A poslední? Někdy funguje i střídání pořadí: Když uhodneš, můžeš další slovo vymýšlet ty. Aby to nebylo tak složité, dejte před dítě balíček obrázků s cílovými slovy. Dítě si nějaké přečte.

Další potíž jsem řešila s tím, že syn se odmítal nechat opravovat v běžné řeči. Vždycky se naštval a mlčel. Takže když jsme měli logopedii, tak mluvil celkem slušně, ale když logopedie nebyla, vracel se k chybné artikulaci. Zrovna čtu skvělou knížku Respektovat a být respektován. Ten nápad je z ní. Syna jsem přestala opravovat, ale začala ho chválit, že něco řekl pěkně. Po pár dnech byl ochotný snést i opravu chyby. Tak zatím jedeme necelý měsíc ve stylu logopedie hrou a syn se k mému údivu sám večer hlásí, že jdeme dělat novou logo. Snad mu to vydrží.

Přijďte si pro další nápady nejen na činnost s dětmi na blog Žena007 - Rodina a domácnost s málem. Jak nacvičujete logopedii vy?Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy