ADV TOP
ADV LEFT

Sedím nad prázdným papírem, několik týdnů se mi hlavou honí, že musím něco udělat, poděkovat, podělit se o radost a můj údiv a vděčnost.

Je to neuvěřitelných 12 let, co jsem součástí a ráda se vracím do Mateřského, dnes Rodinného centra YMCA.
Moje mladší děti se do centra narodily, mladší dcerka doslova... rovnou z porodnice jsme jeli na velikonoční vystoupení prvorozené, možná je dodneška nejmladší návštěvníkem, byly jí tenkrát celé 4 dny (jak vysvětlit dítku, že maminka na oslavě nebude, protože je s miminkem v porodnici, když procházející lékař laškovně pravil, že maminka nesmí zmeškat a zařídil propuštění.)

Benjamínek zase dostal za úkol se narodit, než pojede celá parta rodin na hory, bylo jasné, že takový skokaní, že bychom jeli rovnou z porodnice na dovolenou nejsme, ale měli jet holky s tatínkem a já věděla, že s partou to zvládnou a nám se synem byl darován týden klidného tulení se (syn pochopil a dodneška se tulí rád).

Pro mě je  centrum mnohé...

 • ... rodinná dílna, kde jsme společně s dětmi tvořily, co jsme si chtělz zkusit, ale nebyla to dílnička prvoplánovitě pro děti, kterým mámy pomůžou, byla pro mámy, aby si taky užily nějakého času spolu s dětmi a přitom samy za sebe... máme spoustu výrobků dětí i mých a taky pochopení v očích dětí, že máma je taky člověk, nejen servis a náruč pro ně.
 • ... přátelé, někteří naším životem prošli, někteří zůstali, další se vrací...
 • ... tatínci, co se osmělili a přestalo pro ně rodičovství být rovnítkem pro zajištění rodiny prací od rána do noci a táta přestal být čestná funkce.
 • ... místo, kde se vždycky našly ochotné ruce, když člověk potřeboval pomoc
 • ... vzájemné hlídání dětí
 • ... děděné oblečky
 • ... společné obědy
 • ... společné vypravování dětí do školy
 • ... společné prožívání příchodů nových životů, ale i nemocí a bohužel i odchodů
 • ... společné dovolené, výlety

... A dneska místo, kde moje děti s přáteli slaví narozeniny, společně se spolužáky svých dětí tvoříme drobnosti, píšeme úkoly ;o) a taky  místo pro  Dobrodílničky a možnost poznávat některé lidičky z BC a ještě být užitečná Zrnkům.

Probírám se fotkami a uvědomuji si, že jsou to nejen vzpomínky cenné pro moji rodinu, ale že jsem měla tu čest dotknout se dějin... možná to zní pateticky, ale já to tak cítím, ač nejsem romantik :o)  

Byla jsem u oslav 10. i 15. výročí, u založení Sítě mateřských center, byla jsem u vzniku a stěhování do nových prostor. Pokaždé, když potkám souputníky prvních krůčků mých dětí, si uvědomím, jak už jsou velké... A letos je to pro mě neuvěřitelné 20. výročí založení prvního Mateřského centra v tehdy ještě Československu.

Pro spoustu současných rodin jsou mateřská a rodinná centra samozřejmostí, ale před 20ti lety byla jedním z mála míst uprostřed města, kde jste byli s dítětem vítaní - McDonald, Ikea a pár dětských hřišť. Mateřské centrum bylo nečekanou a nezvyklou oázou, kam se dalo s dítkem jít, dětské hřiště pod střechou, kavárnička   baby friendly, místo pro společné tvoření, společné učení jazyků jak pro děti, tak pro mámy, místo, kde děti nejen nevadily, ale hlavně byly vítány.

Tehdy to bylo absolutní zjevení, že matky s dětmi nejsou JEN  trpěný druh, který má být zalezlý na sídlištních pískovištích a cenné pro společnost se stanou, až se zase vrátí do práce. Cokoliv, co se  v centru událo, zorganizovalo, bylo a je především prací dobrovolníků a nadšenců, kteří zdarma věnují svůj čas a um a často i čas svých rodin - odměnou je jim často objevení netušených dovedností, zvýšení sebevědomí a radosti ze společného času.  

Neumím psát krátce, kdyby jste tušily, co všechno se mi sem nevešlo :o) Naskakuje mi spousta obrazů a zážitků, je jich moc, na to jeden článek nestačí, Vždycky mě znova udiví, že může fungovat 20 let něco, co je založeno na dobrovolnosti, neplacené práci a mezi námi z 99% řízeno a tvořeno bandou ženskejch .o).

RUKA KTERÁ HÝBE KOLÉBKOU - HÝBE SVĚTEM, heslo, které si centrum nese s sebou od svého vzniku, je pro mě denně pravdivé a i když jsem unavená a naštvaná ze své bandy, tak mě vždycky vrátí k tomu, že mám být vděčná za svoje děti a hrdá, kam jsme jako rodina došli.

Tak díky a všechno nejlepší k narozeninám!!!

Kory

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy