ADV TOP
ADV LEFT

Tak článek o americkém školství fakt nenapíšu... Jednak je to dost složité, za druhé hodně se to liší stát od státu a za třetí se ve mně melou dva pocity - nadšení z návštěvy jedné americké školy a rozčarování z amerického školství jako takového z filmu Waiting for Superman (který jsem shlédla a vřele doporučuju těm, které problematika zajímá).

Když jsem pak po jednom dni stráveném v jedné public elementary school (1. - 5. třída) přemýšlela, jak nejlépe shrnout své pocity - pořád mi naskakovaly dvě slova - smutek a respekt...

Respekt - to bylo to, co čišelo z jednoho dopoledního vyučování v obyčejné americké základce. Učitelka a její asistentka respektovaly děti, děti respektovaly učitelky... Bez ohledu na věkový rozdíl, bez ohledu na vztah učitel - žák - respekt bylo to, co tou třídou vládlo... Bylo to krásně poznat, bylo jasně vidět, že děti jsou zvyklé v takové atmosféře pracovat, že jim vyhovuje, že se v ní umí chovat a pohybovat... Bylo tam 18 šestiletých dětí (včetně dvou mírně handicapovaných)... Většinu dne pracovaly ve skupinkách, každou chvíli dělalo každé dítě nebo skupina dětí něco jiného a fungovalo to... Bez větších problémů.

Pak jsem viděla několik každotýdenních "dopisů", které rodiče dostávají každý týden - stručně shrnuto, co se bude celý týden dít, čemu je třeba věnovat pozornost, kdo slaví narozeniny a jak klíčí dětmi zasazené fazole, několik pochval, několik komplimentů, několik nadšených slov o tom, co se už děti naučily, jak moc jim co jde... Nemohla jsem si na ony týdenní "News" nevzpomenout, když jsem doma na lednici našla přimagnetkované informace o nadcházející škole v přírodě...

Cituji (vybrané části) včetně interpunkce:

 • Karta zdravotní pojišťovny (předat paní učitelce)!!!
 • Léky (pokud dítě užívá), přesné dávkování bude napsáno rodiči na originálním balení léku s příbalovým letákem a předáno paní učitelce!!!
 • malý batůžek (pevný - ne plyšový!!!)

!!! Důležité - vše dětem podepište!!!!

Pokud usoudíte, že má Vaše dítě větší spotřebu oblečení, můžete zabalit i více věcí. Tento seznam je ovšem minimum věcí, které s sebou musí dítě na školu v přírodě mít!!!

Na cestu do autobusu dejte dětem pohodlné oblečení, nejedeme do divadla, ale do přírody!

Pokud si představím, že by dětem psala paní učitelka ze školy, kterou jsem v USA navštívila, vypadalo by to asi následovně - předně - byl by to patrně dopis:

Milí rodiče, 

konečně se děti dočkali a jedeme na školu v přírodě! Hurááá! :-) Nemůžeme se dočkat - odjíždíme již tento pátek. Nezapomeňte, prosím, dětem přibalit kartičku zdravotní pojišťovny. Pokud vaše dítě užívá nějaké léky, prosím, zavolejte mi, nebo napište mail, abychom se domluvili.

Během pobytu pojedeme asi na několik výletů, rozhodně přibalte dětem batůžek.

Všechny ostatní informace najdete na webové stránce třídy.

Těším se na vás a vaše děti, určitě si to nesmírně užijeme!

Zdraví Mrs. XYZ

Ten rozdíl je prostě neskutečný... Strávila jsem dopoledne ve škole, kde každé ráno zahajuje školní den pan ředitel vysíláním v rozhlase... Žádná sucharská řeč, ale něco ve smyslu - Všechny zdravím, za chvíli máme prázdniny a začíná nám další úžasný den plný poznání a objevu na naší škole. Nezapomeňte, že přestavba knihovny se blíží a konečně v reálu uvidíte, co jsme si vysnili. Taktéž přejeme všechno nejlepší k narozeninám Ms Fisher - doufáme, že se s námi později podělí o všechnu tu čokoládu, co dostane!

Z toho všeho, co jsem napsala mě prostě jímá smutek... Že moje děti asi tohle nikdy nezažijí... Neumím si pomoct, ale je mi to líto. Protože každá máma chce pro svoje dítě to nejlepší.

Nejsem žádná trubka, co vyjela za hranice všedních dnů a teď nadšeně líčí, jak je to za velkou louží úžasné... Ani náhodou, americké školství má taky své kostlivce ve skříni, sice jiné než české, ale má... Nicméně ten vztah učitelů a žáků, atmosféra celé školy, do které jsem měla tu čest nahlédnout - to vás nemůže neuchvátit. Plus se neubráníte myšlence - jak málo by stačilo... Tohle přeci není o penězích... Je to o celkovém vnímání života a minimálně to stojí za zamyšlení...

Missorka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy