ADV TOP
ADV LEFT

Milé maminky současné i budoucí,

k sepsání tohoto "babského manuálu" mě přiměla vzpomínka na pokoj šestinedělí, kde jsme s mým velmi čerstvým synem páchali první samostatné pokusy o kojení. Naproti na zdi visel plakát kojící modelky a šťastného dítka s návodem, který zněl nesmírně jednoduše (ve zkratce-kupte si Bepanthen a všechny ostatní kojo-problémy jsou od toho, že jste zkrátka levá jak šavle a máte špatnou techniku:-)

Po druhé prořvané noci spoluležících kluků  byla moje spoluležící kamarádka nakročená do sesterny vypůjčit si černý lihový fix a chtěla začmárat poslední větu na plakátku- že kojení nesmí bolet!, neb se jí při každém bolestném přisátí dítka kutálely slzy.

Prostě a jednoduše: kojení není samozřejmost a je třeba se ho naučit-jak maminka, tak dítě. Všude se dočtete, jak je kojení krásné a prospěšné, méně už pak praktické rady, když se vyskytne problém. Někdo kojí od začátku bez potíží, někdo je okolnostmi donucen kojení předčasně ukončit.

Zde byste měly najít nejčastější zabijáky úspěšného kojení a rady, jak s nimi nejlépe zatočit. Předesílám, že většinu těchto lahůdek jsem sama absolvovala a tedy i rady jsou osobně vyzkoušené a funkční:-)

 bolest v začátcích kojení  - je do určité míry naprosto normální ! První dny a týdny můžete vnímat nepříjemně až bolestivě přisávání miminka, i spouštění mléka nemusí být zrovna příjemné (přechodně tlak nebo brnění v prsou).

co dělat? - při přiložení dítka se snažit klidně a zhluboka dýchat, než nepříjemný moment přejde. Není od věci i nějaké odreagování, např. sledovat TV (o půlnoci opakovali seriál Přátelé:-)

Tyto nepříjemnosti vás samozřejmě potkat nemusí. A pokud ano, rychle odezní, jakmile se dítě naučí efektivněji sát a ustálí se tvorba mléka, a také až si trošku zvyknou vaše prsa na poněkud méně něžné zacházení:-)

 

popraskané bradavky - asi nejčastější potíž kojících maminek. Můžou se objevit i při naprosto správné technice kojení od bolestivých bradavek až po krvavé trhlinky.

co dělat? -  ověřit správnost techniky kojení (je to namístě, správné přisátí dělá divy)

- pokud se dítě přisaje nedostatečně a bolestivě, zkusit znovu

- střídat polohy, trhlinku směřovat do koutku úst (občas je to docela spartakiáda, ale jde to)

- nenechat dítě extra dlouho žužlat bradavku naprázdno, až do úplného zahojení, udržovat bradavky v suchu, co nejčastěji jim dopřát komfort bez prádla a textilu, větrat

- nechat po kojení zaschnout mléko na bradavce, ošetřovat Bepanthenem či PureLanem (lepší zkušenost, je hutnější a vytvoří film)- obojí volně prodejné, netřeba smývat před kojením

tip - slunce:-) Pokud počasí a podmínky dovolí, je fajn se vyvalit "bez" na sluníčko ( i jen přes okno doma)-dělá zázraky

ucpaný mlékovod, retence - velmi často maminkami i lékaři označováno jako zánět s následnou léčbou antibiotiky.Tento stav radím nezanedbat a lze jej pak snadno zvládnout domácími prostředky. Může se objevit kdykoliv ( u nás naposledy v synových 15 měsících), jednou i desetkrát (opravdu).

příznaky - bolestivé zatvrdlé místo v části prsu, často horké a ohraničené zarudnutí, teplota až horečka, někdy až celková "zmlácenost"

co dělat? - při prvních příznacích ihned někomu na chvíli vrazit dítko a sebe naložit do horké vany, prohřát a v teplé vodě postižený prs krouživými pohyby vymasírovat přes bolestivé místo od kraje směrem k bradavce. Někdy se povede mlékovod takto uvolnit a mléko pak udělá vodotrysk.

- po důkladném vymasírování (bolí to, ale teplá voda to zmírní) nejlépe zkusit nakojit z postiženého prsu tak, aby brada dítěte směřovala k zatvrdlině, snažit se prs vždy co nejvíce vyprázdnit (odsávačka, ruční odstříkání)

- mezi kojením masírovat (osvědčil se mi olejíček k masáži prsů od Weledy)

- Paralen k teplotě a zmírnění bolestivosti

tip - zábal ze slivovice-kapesník namočit do slivovice (nedávat na bradavku), na něj igelit,  převázat suchou plenou a nechat 1-2 hodiny

- pociťujete-li v místě horkost, pak zábal z tvarohu či zelného listu

- vydržet, zatvrdliny nenechat v klidu a masírovat, do dvou dnů by se měly obtíže výrazně zmírnit. Pokud se stav i přes tato opatření zhoršuje, pak samozřejmě raději vyhledat lékaře.

pozor - zatvrdlá místa v prsech jsou zejména v počátcích kojení běžná-tělo vyrábí více mléka, než je miminko schopno vypít, a než se ustálí nabídka X poptávka, chvíli to trvá. Proto je možné zejména po ránu nahmatat v prsech zatvrdlá místa (je dobré si prsa například ráno ve sprše kontrolovat), která ještě nejsou zánětem či retencí. V prvních týdnech je dobré aspoň jednou denně kojit v rugby (fotbalové) poloze, aby se vyprázdnilo i problémové místo na boku prsu, kde zatvrdliny často vznikají. Po čase se upraví tvrba mléka dle potřeb dítěte a bude se tvořit hlavně v oblastech, odkud  nejvíce pije.

mykóza - velmi bolestivé bradavky i dvorce při- i dlouho po kojení, pálení, svědění, zčervenání, olupování kůže (u mě byla příznakem pouze velká bolestivost).

jak na to? - medicínsky, plísňová onemocnění je třeba přeléčit, takže kozultovat s lékařem, předepíše např. pastu Pevaryl (tyto masti je však třeba před kojením smývat!)

tip - častá výměna prsních vložek, mně dělaly problémy ty s gelem uvnitř, je třeba vyzkoušet)

Toto jsou nejčastější technické potíže, které vás mohou (ale samozřejmě nemusí) při kojení potkat.

Moje rada závěrem-kdo je připraven, není překvapen:-) Mějte v záloze někoho, kam se můžete s problémem vždy obrátit-kamarádku, PA, kontakt na Laktační ligu, internet.

Kojení není povinnost, ale výsada, je to činnost záslužná, ale holt každému nejde hned a bez potíží:-)

Jazzi a konzultant Schamka

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy