ADV TOP
ADV LEFT

Ahojky,

všude na netu (i na BC), najdete spoustu cenných rad, co dělat při problémech s kojením. Ale pokud vám žádná z těch rad nepomůže kojení vyřešit, už se nikde nedočtete, co dělat dál, jak postupovat s přechodem na umělou kojeneckou výživu, jak zvládat všetečné dotazy proč nekojíte, jak odrážet dobře míněné rady, které už pro vás nejsou aktuální...

Chci, aby BC bylo místo, kde se nikdo nebude muset obhajovat, proč přestal kojit, kde nebudou debaty o tom, kdo měl či neměl, mohl či nemohl udělat víc. A hlavně chci, aby ty, kterým kojením z jakýchkoli důvodů nevyšlo, našly v tomto článku podporu.

PŘÍRUČKA ZODPOVĚDNÉ NEKOJIČKY:

Moc jste chtěla kojit a nevyšlo to. Nekojila jste, nebo jste kojila krátkou dobu. A co?! ;-) Zodpovědně jste se rozhodla pro nekojení.

Mějte na paměti následující:

 1. Způsob výživy dítěte v novorozeneckém a dalším období nemá absolutně žádný vliv na to, jaká jste matka a jak moc své dítě milujete. Pro dítě je mnohem důležitější to, aby ho někdo miloval celým srdcem, než obal, ve kterém je mu servírováno mléko.

 2. Pro kojení jste udělala dost - nejvíc, kolik bylo v dané době a v dané situaci ve vašich silách. Neposlouchejte proto řeči typu - kdo jak dlouho odstříkával, kojil přes kloboučky, velmi často přikládal, apod. Popisují situaci někoho jiného, ne tu vaši. Neexistuje obecná hranice toho, co všechno má matka udělat, aby mohla bezproblémově kojit. Vždycky jde o originální kombinaci: žena-prso-dítě , a ta je jednoduše jedinečná pro každou mámu a pro každé mimino.

 3. V příručkách se dočtete, že - Kojení je to nejlepší, co matka může svému dítěti dát. Ta formulace je špatná. Správně by mělo být - Kojení je nejlepší způsob výživy, který může matka dítěti poskytnout. Cítíte ten rozdíl? To nejlepší, co může matka dítěti dát, je láska a bezpečí.

 4. Z bodu 3 jasně vyplývá, že jakmile se zodpovědně rozhodnete nekojit a usoudíte, že v daný moment je pro vaše dítě UM tou správnou volbou - okamžitě přestaňte dobrovolně vyhledávat propagační tiskoviny Laktační ligy. Místo pouček použijte zdravý selský rozum.

 5. Přestaňte zkoumat, proč kojení nevyšlo a věnujte svou energii vyhledání informací o tom, které UM bude pro vaše miminko nejvhodnější (zjistíte, že komplexních informací o umělé výživě kojenců je velmi málo a jsou dost obtížně dohledatelné, takže na nějaké smutky nad nekojením nebudete mít prostě ani čas ani energii Mrkající), v rozhodování by vám měl pomoci váš pediatr, může také poskytnout vzorky UM.

 6. Pokud se s někým bavíte a přijde řeč na kojení, konstatujte, že jste nekojila, ale NEVYSVĚTLUJTE PROČ, ani co všechno jste kvůli kojení zkusila... (V momentě, kdy tohle dokážete, jste za vodou - sama v sobě jste si všechno srovnala, vy máte jasno, jiným netřeba vysvětlovat.) Nepotřebujete se obhajovat. Stejně tak odvracejte dobře míněné rady na téma jak se znovu rozkojit.

 7. Jestliže "závidíte" kamarádce, že jí kojení vyšlo, není na tom nic špatného. (Autorka tohoto článku taky závidí Julii Roberts to, jak vypadá, ale dokáže s tím žít a dokonce i na toto téma vtipkovat. Velmi šťastný)

 8. Věřte, že to může vyjít příště. Máte spoustu zkušeností, proč je nezúročit. Zkuste se nebát dopředu toho, že se nezdar bude opakovat.

 9. Nepřipadejte si méněcenná. Vaše dítě má jen jednu mámu, a to jste vy. Pro něj jste nenahraditelná PRÁVĚ VY. Usmějte se na své dítě a z jeho reakcí pochopíte, že je tomu tak.

Očekávám, že tenhle krátký článek vyvolá zajímavou diskusi. Těším se na ni a na vaše názory.

Peta

P.S.: Připravujeme pro BC komplexní informace o umělé kojenecké výživě. Budeme rádi, když se nám ozvou maminky, které mají zkušenosti s krmením UM, zejména se speciálními druhy UM.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy