ADV TOP
ADV LEFT

Milé maminky,

další díl kojicího manuálu má podtitul "kojení jde přes hlavu" . Autorkou tohoto výroku je  (alespoň od ní jsem to slyšela) PA, která vedla naše předporodní kursy, a tato slova bych vytesala do kamene jako nesmírně moudrá, reálná a pravdivá.

V INFO-článcích již bylo popsáno a osvětleno spoustu praktických rad, co dělat, když... Doplním tento soupis o několik ještě nezmíněných situací.

problémy s uvolňováním mléka

- to je narušený synchronní děj tvorba x uvolňování mléka. Spouštěcí reflex je vyvolán drážděním bradavky a dvorce, dostavuje se několikrát během kojení (mléko odkapává z druhého prsu). Je-li tento děj narušen, dochází k zadržení vytvořeného mléka, a pro dítě je ho nedostatek. Původcem je bolest, stres, strach a únava.

léčba - relaxace, krouživá masáž prsu, tlaková masáž po celém prsu, stimulace bradavek. Efektivní je časté kojení v noci, přes den teplá sprcha před kojením, a pokud to jde, věnovat se pár dní jen sobě a miminku až do zlepšení potíží.

"slabé mléko"

Stále ještě tato pověra hojně koluje a babičky ji mocně přiživují. Dítě často pláče, nepřibývá na váze, vyžaduje často prs, znáte to? Ne každé dítě pláče automaticky jen hlady! Má žízeň - nakojit napije se předního mléka. Potřebuje chovat  a cítit blízkost mámy, má na to plné právo, dopřejme mu to. Nepřibírá? - zkontrolujte, kolik vyrostlo do délky, možná budete překvapené. Můj syn dokázal za 7 dní přibrat 100g (na něj málo), ale vyrostl o 5,5cm! Vyžaduje časté kojení - neprodělává růstový spurt? (7.-10. den, 3.a 6.týden, 3.a 6.měsíc).

Kojené děti přibírají pomaleji, mohou být drobnější (to je silně individuální, nesrovnávejte s jinými dětmi, nedržte se striktně percentilových grafů). Pijí v častějších  a nepravidelných intervalech. Přírůstky se s věkem snižují. Utlučte těmito argumenty všechny radílky, i když to myslí dobře, a řiďte se instinkty. Pokud má dítě dostatek počuraných plen a normální stoličku, je živeno dostatečně, i když máte prsa 0- :-) Pozor, kojené děti mohou mít stoličku i 1x 10dní, MM tráví téměř bezezbytkově. Pokud nejsou bolesti bříška či tuhá nebo jinak nezvyklá stolice, je vše OK.

dítě odmítá prs, špatně se přisává

Můj syn první dny po porodu krom prvního přisátí nejevil o kojení zájem. Kupodivu jsem byla klidná a to bylo dobře. Z MM přes stříkačku se dávil, já nalitá prsa č.6, bradavky ploché, sestřička se nám nesmírně věnovala. Syn byl napitý plodové vody, potřeboval čas na dokonalé pročištění. Až vše vyblinkal a vykakal, po cca 2-3 dnech se přisál a byl vzorným kojencem až do 18 m.

Po porodu je pro stimulaci a předávání informací matka-dítě nesmírně důležité přikládat a nechat dítě alespoň olizovat bradavku, i když nepije. Kontakt slin s bradavkou se zásadní pro tvorbu správně složeného mléka, navíc dítě olízne i kapičky vzácného mleziva, které je zdrojem unikátních obranných látek.

Pokud odmítá prs starší kojenec, i to je většinou přechodná záležitost. Při kojení se dají do pohybu střeva, takže ho může zabolet bříško. Tehdy přerušit kojení, dát do úlevové polohy (klubíčko aj.) a pak zkusit pokračovat. Nenutit plačícímu dítku za každou cenu prs, pokud ho striktně odmítá, zkusit později a častěji kojit v noci v polospánku. Stav se obvykle sám upraví.

"zástava" laktace, trvalé odmítání prsu

Tak se může projevovat vyčerpání nebo skrytá nevůle kojit. Nepřidá tomu ani mediální masáž o prospěšnosti kojení. Spousta maminek chce kojit tak zoufale, až si z toho přivodí zbytečné stresy, které pak harmonii mezi ní a dítětem citelně nabourají. Nepříjemné průvody kojení (bolest), vyčerpání (ketrá máma ho nezná?), neopodstatněný strach a nedůvěra v sebe sama, že nedokážu své dítě uživit...

Informovanost je velmi důležitá, ale stejně tak je třeba sebedůvěry a duševní pohody, aby naše tělo fungovalo v symbióze s miminkem. Vědět, kam se obrátit pro radu, mít kontakt na laktační ligu či zkušenou kamarádku, mít někoho, kdo si občas uřvané dítko vezme a maminka nabere sílu. Dát si občas skleničku piva nebo deci vínka (nepropaguji alkoholismus, ale lék na nervy!:-)

Chtít kojit a udělat pro to maximum, ale ne za cenu sebezničení. Pamatovat, že i při laktační krizi dítěti určitý krátkodobý nedostatek neublíží. Vždy je možnost podat kojeneckou vodu nebo UM, po zlepšení stavu v kojení pokračovat, nebo kojit souběžně s dokrmem. Důležitý je i průběh těhotenství a porodu.

Závěrem - pokud má maminka (v rámci mateřské demence :-) jinak v hlavě pořádek, nepanikaří, většina potíží překonat jde. A pokud ne, neberte to prosím jako osobní selhání, kvalitních alternativ je spousta a maminka prostě jen kojí nebo nekojí, nic víc...:-)

Zdroj: Zdravá výživa malých dětí (Portál), Výživa kojenců (Grada)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy