ADV TOP
ADV LEFT

Na začátku tohoto článku chci zdůraznit, že zde není popsaný ŽÁDNÝ ZÁVAZNÝ POSTUP. Jsou to sesbírané informace od holek, které mají/měly problémy otěhotnět. Každé tělo je jiné, potřebuje jinou diagnostiku a péči. Přesto uvádím postup vyšetření, se kterým se většina z nás setkala.

 Doba snažení je různá. Někdo v koupelně klekne na trenky a je v tom, jiný dře do úmoru těla a kýžený výsledek (mimi) nikde. Statisticky je dokázáno, že zhruba 95% zdravých párů počne potomka do roka řádného snažení. Pokud se tedy snažíte dva měsíce, jsou jakékoliv obavy zcela zbytečné.

Pokud se vám po roce snažení, pravidelný nechráněný pohlavní styk cca 2 krát týdně, nepodaří otěhotnět, navštivte svého gynekologa a o tomto problému mu řekněte. Gynekolog by pak měl začít s některými vyšetřeními.

Jako první by měl prokázat ovulaci (viz článek Ovulace). Ta se dá prokázat folikulometrií a hormonálním profilem. Folikulometrie je zkoumání folikulu pomocí ultrazvuku (vaginálního, ale lze i běžným - viz článek Folikulometrie). Dále by měl gynekolog zkoumat váš hormonální profil. Na první část hormonů se chodí 2. - 4. den cyklu, tedy 2 - 4 dny od prvního dne menstruace. Na druhou půlku se chodí asi týden po prokázané ovulaci (např. pomocí UTZ - viz článek Hormonální profil). Pokud jsou tato vyšetření v pořádku, je třeba hledat jinde.

Těmito metodami se dá zjistit řada poruch cyklu - například anovulace. Anovulační cykly jsou takové, během kterých se neuvolňuje žádné vajíčko. Příčiny jsou různé a dají se řešit. Míru náročnosti tohoto postupu by měl posoudit váš gynekolog (u některých příčin je potřebná laparoskopická operace - viz článek Laparoskopie). Některé problémy se dají úspěšně eliminovat léky, s jinými musíte navštívit centrum asistované reprodukce (dále jen CAR).

Pokud je ovulace prokázána, přichází na řadu partner. Ten se musí podrobit vyšetření spermatu - tzv. spermiogramu (více viz článek Spermiogram). Většinou je toto vyšetření požadováno, protože v případě špatného výsledku nemůže běžný gynekolog nějak zásadně tento stav ovlivnit. Na místě je pak uvažovat o navštívení některého CARu. Výsledek spermiogramu by měl také znát, pokud vám chce předepsat hormony na podporu ovulace. Nikdo přece nechce pojídat nějaké nezdravé bobule bez výhledu na výsledek řvoucí v kočáru.

Pokud jsou tato základní vyšetření v pořádku a nepodaří se vám zplodit potomka do dvou let, měli byste navštívit CAR. I když vám gynekolog nedá doporučení, nesmutněte, většina CARů přijímá i bez něj. Zde vás budou zkoumat zevrubněji a mohou odhalit některé další problémy, které se za neúspěchem skrývají. To už je ale jiná kapitola.

Nakonec chci zdůraznit, že pokud již předem víte, že otěhotnění u vás bude problém, například z důvodu nemoci, neváhejte a navštivte CAR dříve. Nespoléhejte na mocnou matku přírodu. Přeci jen je třeba jí někdy trochu popostrčit.

jofinka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy