ADV TOP
ADV LEFT

Spermiogram (dále spg) - slovo, při jehož vyslovení vstávají mužům vlasy na hlavě a raději vyluxují celý byt, než aby se téhle procedury zúčastnili. Pokud se ale nechají drahou polovičkou přemluvit, většinou zjišťují, že jediné, čeho se mohou bát, je případný špatný výsledek, samotný odběr je vlastně úplná pohoda :-). Co to vlastně spg je? Jedná se o základní laboratorní vyšetření ejakulátu, které dokáže odhalit mužovu případnou neplodnost. Zatímco ženy musejí často podstupovat celou řadu nejrůznějších vyšetření, než se odhalí příčina jejich problémů, u mužů většinou stačí toto jediné.  Sperma se odebírá po několikadenní abstinenci (2 až 5 dní) do sterilní nádobky. Některá centra umožňují, aby muž dovezl vzorek z domu, nutné však je, aby vzorek nebyl starší než hodinu a měla by být zachována tělesná teplota vzorku, proto se doporučuje převážet ho v kapse apod. Jiná centra požadují, aby byl vzorek odebrán přímo zde, v místnosti, která je k odběru určená. Kvalitnější zařízení zde mají k dispozici i lechtivé video, které muži odběr zpříjemní a ulehčí, jinde je povolena přítomnost partnerky při odběru. Cena jednoho spg se pohybuje od 300 Kč až např. do 1000 Kč, záleží na klinice, velikosti města, kde je spg prováděn apod.

Co všechno se při spg zjišťuje?

Zjišťuje se objem, viskozita, přítomnost cizorodých součástí, koncentrace a pohyblivost spermií, jejich morfologie. V některých případech je provedeno genetické vyšetření spermií.

Normální hodnoty spermiogramu podle Světové zdravotnické organizace

Objem

2 a více ml

pH

7,2 a více

Koncentrace spermií

20 000 000 / ml a více

Celkové množství spermií

40 000 000 a více

Pohyblivost

50% pohyblivých nebo 25% progresivně pohyblivých

Morfologie

nejméně 30% morfologicky zcela normálních spermií

Co se týká morfologie, můžeme se setkat s různými odchylkami od normálu, např. spermie se dvěma hlavičkami, spermie s kulatou, zúženou či hruškovitou hlavičkou nebo se dvěma bičíky. Problémem také může být:

Asthenozoospermie:

snížená pohyblivost spermií, norma je alespoň 50% spermií s pohybem vpřed nebo rychle vpřed, nebo 25% s pohybem rychle vpřed

Oligozoospermie:

spermií méně nežli stanovená norma

Teratozoospermie:

málo morfologicky normálních spermií

Oligoastenoteratospermie:

smíšená porucha počtu, pohyblivosti a morfologie

Azoospermie:

v ejakulátu nejsou spermie

Kryptozoospermie
(virtuální azoospermie)
:

spermie nejsou k nalezení bez centrifugace, pak ano

Nekrozoospermie:

spermie v nativním preparátu jsou mrtvé, norma je 75% živých spermií

Pyospermie:

přítomnost leukocytů v ejakulátu, norma je do 1 miliónu leukocytů

Aspermie:

není žádná spermie v ejakulátu

Kdy je možné podstoupit IUI?

Pokud je počet spermií nad 5 milionů /ml, pohyblivost nad 50 %, defektních spermií nejvýše 50 %. Inseminace při horším spg může být také úspěšná, avšak úspěšnost se podstatně snižuje.

Co má na spg vliv a jak ho zlepšit?

Na výsledky spg může mít vliv celá řada faktorů, proto je nutné provést více odběrů, než je možné říci konečné stanovisko. Spg může z velké míry ovlivnit narušená psychika, stres, obavy ze špatného výsledku, náročné životní období apod. Výsledky se dají také podstatně vylepšit užíváním vhodných vitamínů a prvků, lékaři většinou doporučují selen, zinek, vitamín E, C, kyselina listová. Pokud se jedná o konkrétní výrobky, pak je to např. koenzym Q10 v tabletách, Agapurin při zmenšené pohyblivosti, Centrum nebo tabletky Maca. Dále se doporučuje nosit volné spodní prádlo, nekouřit, nepřehánět to s alkoholem a nadměrným cvičením. Po dvou až třech měsících je vhodné spg zopakovat, zda došlo ke zlepšení. V případě, že se spg nezlepší a hodnoty jsou stále pod normou, je třeba se obrátit na specialistu.

Marinka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy