ADV TOP
ADV LEFT

Folikulometrie je ultrazvuková metoda prokazující ovulaci. Provádí se většinou vaginální sondou, ale pokud jsou vaječníky ''dobře vidět'', může se provádět i přes břicho. Tato ''průhlednost'' většinou souvisí s typem postavy, ale není to vždy podmínka, i u štíhlých žen může být problém s vyšetřováním přes břicho.

Většina gynekologů si vás na první vyšetření pozve 9. - 12. den cyklu, tedy před předpokládanou ovulací. Na ultrazvuku (UZ) se ukáže černá kulička - malá cysta - folikul, podle jehož velikosti lékař posoudí dobu, kdy by mohlo dojít k ovulaci. Folikul roste cca 1-2 mm za den a k ovulaci dochází, pokud dosáhne 18-30 mm.

Po ovulaci se v břišní dutině na UZ objeví malé množství tekutiny a také se změní nález na vaječnících, protože se folikul změní ve žluté tělísko. U 1/3 žen žluté tělísko není vidět, u 1/3 vypadá jako menší a lehce vyfouklý folikul s nerovnou stěnou a následně se z něj stane větší cysta (stále je to žluté tělísko) asi kolem 2-3 cm, u 1/3 je žluté tělísko našedlé, nepravidelného tvaru.

Při anovulaci jsou vaječníky buď úplně bez folikulů, nebo jich tam může být více, ale jejich velikost je jen do 10-12 mm a dále nerostou. Proto je při tomto nálezu důležitá kontrola v odstupu několika dnů, kdy se potvrdí, jestli folikul roste a chystá se k ovulaci, byť opožděně, nebo zda nález zůstává stejný a jedná se doopravdy o anovulační cyklus.

zdenik

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy