ADV TOP
ADV LEFT

Jedná se o vyšetření břišní dutiny pomocí speciálních nástrojů a pod kontrolou obrazovky - v těle máte současně s nástroji i malou kameru.

Toto miniinvazivní vyšetření se využívá k odhalení příčin bolesti v břišní oblasti, neplodnosti nebo vaječníkových cyst a nádorů, vyšetřuje se i průchodnost vejcovodů. Na laparoskopii Vás doporučí Váš gynekologický lékař nebo lékař ve specializovaném zařízení, např. CAR (centrum asistované reprodukce). 

Operace se provádí v celkové anestezii, trvá zhruba 40 minut, ale délka závisí na nálezu. Většinu problémů lze ihned během operace odstranit.

Nejdříve se v oblasti pupíku provede malý řez, kterým se do břicha zavede jehla s chráněným hrotem. Touto jehlou se pak do těla napumpuje oxid uhličitý. Dojde k oddálení břišní stěny a lékař má přehled v celé břišní dutině.

Další řez/y jsou provedny v oblasti slabin, kudy se do těla zavede trubička, skrze kterou lékař protáhne do těla optické zařízení, které pak přenáší obraz na monitor. Dalším řezem je možné do těla vpravit potřebné nástroje.

Jak probíhá laparoskopie z pohledu pacientky?

Nejdříve dostanete doporučení od vašeho gynekologa nebo lékaře v CARu. Ten vám také sdělí datum a místo výkonu - někdy je možné, že si pro termín operace budete volat samy na sekretariát gynekologického oddělení přímo do vybrané nemocnice. Nejvhodnější období pro výkon je na začátku cyklu, nejpozději do ovulace.

Týden před laparoskopií (resp. před jakoukoliv anestezií) se nedoporučuje užívat léky s obsahem salicylátů, jako jsou Acylpyrin, Anopyrin nebo Alnagon. Pokud je ale užíváte jako prevenci proti infarktu nebo mozkové příhodě, nepřerušujte jejich užívání.

Pokud užíváte jiné léky, naposledy si je vezměte večer před operací, o další dávce pak rozhodne lékař.

Den před výkonem nepijte alkohol a nekuřte.

Do nemocnice nastupujete většinou v ranních hodinách den před výkonem. Během přijímacích procesů vám odeberou krev a udělají vstupní gynekologické vyšetření (asi tak minuta na křesle), pak následuje vyšetření u internisty a EKG. Během všech vyšetření vám také několikrát změří tlak, tak buďte v klidu a nepijte moc kávy :-)

Odpoledne už nejspíš budete mít svou postel a hlad. K obědu dostanete pouze polévku, do večera pak můžete už jen pít. Večer ještě absolvujete klystýr (nebo také dva). Pak už jen spolknete pilulku pro lepší usínání a první den je za vámi.

Druhý den ráno si změříte teplotu, osprchujete se a čekáte, kdy na vás přijde řada. Sestřička vám přijde píchnout injekci na ředění krve, pak vám ováže nohy (prevence proti embolii) a nakonec vám píchne tzv. náladovku - injekci na uklidnění. Budete usměvavé, bezstarostné a nějaká laparoskopie vás vůbec nebude stresovat. :-)

I s postelí vás odveze sanitář na operační sál, kde si přelezete na operační stůl. Anesteziologická sestra vám do ruky zavede kanylu, kterou budete během anestezie a operace dostávat všechny potřebné léky, a večer po operaci se kanyla může hodit i pro zavedení léků proti bouřícímu se žaludku. Veškeré další přípravy už zaspíte.

Po zavedení kanyly jsem usnula a probudila jsem se až na pokoji po operaci, takže o průběhu operace vám nenapíšu nic :-)

Další průběh hospitalizace už závisí na tom, jaké zákroky jste při laparoskopii podstoupily.

Pokud byl zásah do těla větší (např. odebrání vejcovodu), převezou vás po zákroku na JIP, kde strávíte zbytek dne a noc.

Při mírnějším zásahu do těla se zřejmě probudíte už na svém pokoji, kde vás pravidelně kontroluje sestra, případně se zastaví lékař a informuje vás o provedeném zákroku. Během odpoledne ještě budete pociťovat následky narkózy a budete nejšťastnější, když budete moct spát. Několik hodin po zákroku vás sestra doprovodí na toaletu a do sprchy.

Můžete pociťovat škrábání v krku (následky intubace), bolesti svalů nebo v ráně, můžete se cítit slabé a unavené, při změně polohy se mohou objevit závratě, motání hlavy a zvracení. V dalších dnech můžete cítit píchání pod klíčními kostmi, které je způsobené cestováním zbytkového plynu tělem.

Všechny tyto příznaky jsou individuální a zrovna Vás nemusí potkat ani jeden z nich.

Pokud se druhý den ráno cítíte dobře, není nutná další hospitalizace a lékař vás propustí domů. Při závažnějším zákroku Vás domů propustí do čtyř dnů. Délka pracovní neschopnosti pak závisí také na provedeném zákroku, v průměru to bývá tak týden.

Nakonec doporučení, co s sebou do nemocnice:

·          volnější oblečení, ve kterém budete odcházet - hlavně kolem pasu a pod ním

·          noční košili - po zákroku oceníte, že vás kolem pasu neškrtí guma od kalhot pyžama

·          župan - pokud budete v nemocnici déle než 3 dny, jinak jej asi moc nevyužijete

·          hygienické potřeby (vložky netřeba, jsou k dispozici), ručník

·          vhodné kalhotky pro použití vložek

·          pantofle, teplé ponožky

·          nějakou zábavu

·          stahovací obvazy na nohy (někde vám je i zapůjčí)

Nezapomeňte si před nástupem do nemocnice odlakovat nehty, případně použijte jen průhledný lak,  během operace je nutné, aby měl lékař přehled o vašem stavu i z barvy nehtů. Před operací vás také požádají, abyste odložila šperky, kontaktní čočky, případně umělé zuby :-)


A ještě názorná ukázka, jaké následky můžete očekávat (foceno po měsíci). Skoro nic :-)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy