ADV TOP
ADV LEFT

Jednou z celkem častých příčin ženské neplodnosti je vytváření protilátek proti spermiím, méně často i proti vlastním vajíčkům či vaječníkům, nebo proti plodu.

Tyto protilátky se můžou vyskytovat až u 25% neplodných žen. Nejčastěji se tyto protilátky vyskytují v hlenu v děložním čípku (cervikální hlen), v menším množství i v krvi a tím pádem i ve zbytku těla (děloze, vejcovodech, v tekutině v břišní dutině). Protilátky spermie buď znehybní, nebo obalí jejich hlavičky a tím zabrání splynutí spermie s vajíčkem.

Stejně jako protilátky můžou být proti spermiím "nastavené" i bílé krvinky, pak se hovoří o buněčné imunitě.

Proč je však žena vůbec vytváří? Odpověď nacházíme v přírodě.

Na rozdíl od člověka se samice všech živočichů běžně páří jen v době ovulace, kdy je hlen uzavírající děložní hrdlo čirý a pro spermie prostupný. Mimo ovulaci je hustší a je v něm mnoho bílých krvinek, které jednak samy a jednak tvorbou protilátek brání průniku infekce. Jenže tyto krvinky registrují jako vetřelce i spermie, které se v pochvě octnou v době mimo ovulaci.
Příroda vyvinula "triky", které chrání spermie v těle samice před útokem imunity, jenže ty fungují jen za předpokladu "ve správný čas na správném místě" - to znamená v době ovulace.

Vyvolávajícím faktorem pro tvorbu protilátek jsou situace, kdy je jakýmkoli způsobem narušena  imunitní rovnováha v pohlavním ústrojí - endometrióza, opakované záněty, opakované odběry oocytů pro IVF --ET a další faktory. Zhoršovat situaci může i běžná mykosa (kvasinky), kdy se také zvyšuje počet přítomných bílých krvinek a jejich produktů.

Základní léčbou je v první řadě odstranění všech zánětlivých procesů v pohlavním traktu, zejména zánětů pochvy a čípku - cílem je na minimum snížit aktivitu a počet místních bílých krvinek a protilátek, které chrání sliznici.
Další podmínkou je omezení kontaktu s vyvolávající látkou (antigen). Což znamená při přítomnosti protilátek proti spermiím chráněný sex (kondom) po dobu léčby, což je alespoň dva měsíce, u endometriózy chirurgické odstranění ložisek a dočasné zastavení nebo alespoň útlum tvorby vlastních pohlavních hormonů. Tento proces se nazývá hormonální pseudogravidita a nejčastěji se vyvolá použitím hormonální antikoncepce.

Léčbu a normalizaci "přeaktivované" imunity lze podpořit a urychlit podáním malých dávek kortikoidů, které omezují aktivaci imunitních buněk.

Samotná in vitro fertizace ( IVF) s následným přenosem embrya (ET) nebývá bez předchozí léčby úspěšná.

Je-li hlavním mechanismem přítomnost protilátek proti spermiím v cervikálním hlenu a přitom není zvýšené množství protilátek či aktivovaných bílých krvinek v krvi, nebo pokud není současně zvýšená imunita proti embryu nebo vlastním vajíčkům, může se použít inseminace (IUI), kdy se vlastně překážka obejde.

*Neplodnost má mnoho příčin.*
*Je třeba myslet na všechny, včetně imunologických!!!!*

Mischka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy