ADV TOP
ADV LEFT

Ashermanův syndrom - sekundární amenorea (vynechání menstruace), neplodnost z důvodu nitroděložních srůstů po kyretáži, myomektomii či po poškození endometria.

Ve 29 letech se nám narodila zdravá holčička, asi 3 týdny po porodu jsem začala krvácet. Vyšetření prokázalo sraženinu v děloze, tento stav byl následně řešen kyretáží (výškrab děložní sliznice kyretou). Bohužel kyretáž byla udělána moc hluboko, tak že mi bylo  v podstatě odebráno až na miniaturní kousek veškeré endometrium (slizniční vrstva dělohy), které je nezbytné k uhnízdění oplodněného vajíčka. Projevilo se to tak, že ani po ukončení kojení se nedostavilo menstruační krvácení.

Nijak jsem tento stav neřešila, až do doby, kdy mě začaly sužovat bolesti v podbříšku především v čase menstruace. Bolesti se časem natolik zhoršovaly, že mi v tomto období dělalo problémy jakékoli vyprazdňování - zvýšení tlaku břišních svalů. Po vyhledání lékařské pomoci jsem se dozvěděla tuto nepříjemnou diagnózu.

Léčba spočívá v hysteroskopickém rozrušení srůstů v děloze, které vznikly po kyretáži. Tento výkon by měli dělat dva operatéři, kdy jeden rozrušuje srůsty a druhý celý průběh sleduje na ultrazvuku, protože stav uvnitř dělohy je často natolik nepřehledný, že může dojít k perforaci děložní stěny. Protože jsem z Hradce Králové, podstoupila jsem tuto operaci na zdejší klinice FN, bohužel se nepovedla a dopadla již výše zmiňovaným proděravěním dělohy hned v počátku zákroku.

Docela mě to odradilo od dalších pokusů, ale čas vše "zahojí" a tak jsem to zkusila ještě jednou, ale s jinou strategií. Začala jsem uvažovat, že nejlepší bude vyhledání kliniky, která se specializuje na neplodnost, tudíž i operatéři se s Asherman. syndromem setkávají daleko častěji než na běžných gynekologických klinikách. Nakonec jsem dala na doporučení mé lékařky, která přivedla na svět naši dceru a vybrala jsem si sanatorium Pronatal v Praze, které poskytuje komplexní léčbu neplodnosti. Podstoupila jsem operace dvě, po druhé z nich mi bylo na čas do dělohy zavedeno nitroděložní tělísko, aby zabránilo opětovnémým srůstům. Operace se zdařily lépe, než jsem očekávala a tak vzhledem k mému věku (38 let) a podezřením na srůsty vejcovodů jsem se rozhodli podstoupit umělé oplodnění. Již jsem prošla stimulací vaječníků i zavedením embrya, tak jen čekáme na výsledek....

Komplikací těhotenství po Asherman. syndromu je krvácení, které způsobuje částečné odlučování placenty. Byla bych vděčná, pokud máte někdo zkušenosti a Asherman.syndrom jste měly a snažily se otěhotnět, či jste dítko donosily, zda ba jste mi o tom něco nenapsaly. Jde mi o to, zda je to vůbec možné....

Děkuji.

Ziki

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy