ADV TOP
ADV LEFT

Potrat je ukončení, ztráta těhotenství do 20. týdne těhotenství (dle jiných zdrojů do 24. týdne), tedy dříve, než je plod schopný přežít mimo dělohu matky.

K většině potratů dochází v průběhu 1. trimestru, jedná se o tzv. ČASNÝ POTRAT. Říká se, že až 65 % těhotenství končí potratem, většina z nich však dřív, než žena ví, že je těhotná, formou mírně opožděné, silnějsí menstruace.

Spontánní potrat se projevuje bolestmi v podbřišku a vaginálním krvácením.

Jinou formou je zamlklé těhotenství, které nemá v podstatě žádné symptomy, embryo se však v děloze přestalo vyvíjet. Děloha je poté vyčistěna zákrokem zvaným kyretáž. Pod narkózou lékař rozšíří - dilatuje čípek a ostrým nástrojem, kyretou, odstraní svrchní část děložní sliznice.

Příčiny časného potratu se většinou nepodaří zjistit. 1 nebo 2 časné potraty jsou považovány za normální. Nejčastější příčinou jsou chromozomální změny plodu, ke kterým došlo chybným spojením spermie a vajíčka. Člověk má 23 párů chromozomů, pokud při dělení oplodněného vajíčka vzniká méně či více chromozomů, jedná se o chromozomální abnormalitu a většinou dochází k potratu. K dalším příčinám se řadí infekce, hormonální problémy, nemoci štítné žlázy, imunologické problémy, neléčená cukrovka a další.   

Pokud k potratu dojde mezi 12. a 20. resp. 24. týdnem těhotenství, jedná se o tzv. POZDNÍ POTRAT. Příčinou nejčastěji bývají problémy s dělohou, jako je atypický tvar dělohy, odlučování placenty, nedostatečnost děložního čípku, v menší míře pak infekce matky, imunologické problémy a chromozomální abnormality plodu. 

Opakované potraty, tedy pokud pár zažije 3 a více po sobě jdoucích potratů, jsou nejčastěji způsobeny chromozomálními problémy rodičů, abnormality dělohy, hormonálními problémy, imunologickými problémy - nejčastěji z nich pak autoimunitní problémy, kdy tělo vytváří protilátky samo proti sobě, což v některých případech vede k ucpání cév vyživujících placentu, a v neposlední řadě infekce

Další informace o spontánním potratu najdete např. na:

http://www.mladazena.cz/scripts/detail.php?id=269150

http://www.marchofdimes.com/professionals/681_1192.asp

http://www.healthsquare.com/fgwh/wh1ch27.htm

http://www.netdoctor.co.uk/diseases/facts/miscarriage.htm

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy