ADV TOP
ADV LEFT

Mám postižené dítě.

Vyslovit nebo napsat tuto větu mi trvalo 3 dlouhé roky. Můj malý princ ve 3 letech a 5 měsících nechodí, neleze, nemluví. Umí se posadit. Je moc šikovný.

Tento článek neměl být o mých nářcích a stížnostech jak máme život složitý a jak je to těžké. Je to zatraceně těžké. Nic nepomáhají slova útěchy On z toho vyroste (Maty nemá stanovenou diagnózu) ani No, mohlo to být horší (Ano, mohlo. V mém světě se objevují slova jako degenerativní a nevratný.), ani soustrastné pohledy kolemjdoucích nad golfkami, ve kterých spokojeně sedí tříleté dítě vypadající na pět.

Přesto přese všechno jsem šťastná, že ho mám. Dal mi hrozně moc. Naučil mě vidět svět úplně jinýma očima. Objevila jsem slova jako homeopatie, reflexní terapie, Su-Jok a jiná. Metody léčby, ke kterým bych se jinak vůbec nikdy a nijak nedostala. Poznala jsem lidi, kteří otočili můj život o 180 stupňů, donutili mě se v jinak hektické době zastavit a jen se dívat a poslouchat. Vnímat. A jsem jim za to neskutečně vděčná.

Když tohle píšu, je mi jasné, že má slova zní jako jedno obrovské klišé. Ale faktem zůstává, že se mi radikálně změnil žebříček hodnot. Že když někomu přeju do Nového roku nebo k narozeninám hodně zdraví, nejsou to prázdná slova, ale opravdu to tak myslím. Že když vidím zdravé a spokojené dítě a slyším jeho matku jak si stěžuje, že zlobí, závidím jí. Že když můj malý chlapeček udělá jeden malý nepatrný krok vpřed, je to pro mě víc než výhra ve sportce.

Právě jsme se vrátili z lázní a já na Matýskovi vidím, jak strašně moc mu to dalo. Že jeho fyzioterapeutka (které jsem dala na rozloučenou bonboniéru a moc jsem si přála snést jí místo toho modré z nebe) se nemýlila, a pokud s ním budeme dál správně pracovat, jednoho dne ten samostatný krok udělá a já možná uslyším jak říká máma.

Chci se s vámi podělit o příběh, který mě, jako matce nemocného kluka vehnal slzy do očí, a vám, maminkám zdravých dětí možná pohladí duši.

MIMOŘÁDNÁ MATKA

Napadlo vás někdy přemýšlet o tom, jak se vybírají mat ky pro postižené děti?
Já si to představuji tak, že Bůh dává instrukce an dělům a ti si je zapisují do ohromné matriky.
"Armstrongova Beth, syn. Patronem bude Matouš."
"Forestová Marjorie, dcera. Patronkou bude Cecílie."
"Rutledgová Carrie, dvojčata. Patronem... třeba Ger-hard, ten je zvyklý na málo zbožné lidi."
Až andělům nadiktuje jedno jméno, při kterém se usměje: "Téhle dáme postižené dítě."
Anděl se zvědavě ptá: "Bože, proč právě jí? Vždyť je tak šťastná."
"Právě proto," odpoví Bůh s úsměvem. "Copak bych mohl svěřit postižené dítě ženě, která nezná radost? To by bylo kruté."
"Ale je trpělivá?" ptá se anděl.
"Nechci, aby byla příliš trpělivá, jinak se utopí v se belítosti a bolesti. Až se vzpamatuje z té rány a zármut ku, určitě to zvládne."
"Ale, Pane, myslím, že ta žena v tebe ani nevěří."
Bůh se usměje: "Na tom nesejde. O to se můžu po starat. Ta žena je dokonalá. Má správnou dávku egois-mu."
Andělovi to vzalo dech: "Egoismu? Copak to je nějaká ctnost?"
Bůh přikývne: "Jestli se od syna nedokáže čas od času oddělit, nikdy to nedokáže přežít. To je žena, které po­žehnám ne zcela dokonalým dítětem. Ještě to neví, ale budou jí mít co závidět.
Nikdy nic nebude brát jako samozřejmost. Žádný krů ček pro ni nebude něčím obyčejným. Až její dítě poprvé řekne "máma", bude svědkem zázraku a bude to vědět. Až bude svému slepému dítěti popisovat strom nebo západ slunce, uvidí je, jako to dokáže málokterý člověk.
Dám jí, aby viděla jasně věci, které vidím já - lhostej nost, krutost, předsudky - a dám jí, aby se přes ně pře­nesla. Nikdy nebude sama. Budu po jejím boku každou minutu každého dne jejího života, protože bude vyko­návat mou práci tak neomylně, jako bych tam byl já."
"A kdo bude patronem?" ptá se anděl připravený k zá pisu do matriky.
Bůh se usmál: "Bude jí stačit zrcadlo."


Erma Bombecková, Další příběhy pro duši

Kocacko

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy