ADV TOP
ADV LEFT

Mnoho rodičů řeší alergii u svých dětí až ve chvíli, kdy se projeví. Nepodceňujte riziko jejího vzniku a sami si ho spočítejte.

Výskyt alergických onemocnění u dětí se v České republice mezi lety 1996 a 2006 minimálně zdvojnásobil**. Navzdory tomuto faktu rodiče často riziko jejich vzniku podceňují a řeší problém až ve chvíli, kdy se alergie u dítěte projeví. Děti, u kterých se potravinová alergie projeví v kojeneckém věku, mají 50% pravděpodobnost, že budou mít astma již ve svých osmi letech.

 

Nejsilnějším faktorem ovlivňujícím riziko vzniku alergie jsou dědičné předpoklady, ale i životní prostředí a vystavování se venkovním vlivům (strava, prach, pyl...) a neustálé zátěži (stres). Nejčastějším antigenem*, se kterým se kojenci setkávají, je bílkovina kravského mléka. Nejvhodnější prevencí styku dítěte s bílkovinou kravského mléka je samozřejmě kojení. Pokud však děťátko není z jakéhokoli důvodu kojeno, je třeba zvolit vhodné kojenecké mléko. Jak se ale správně rozhodnout?

 

Základem je alergologická rodinná anamnéza*, kterou by měl Váš pediatr zjistit již při Vaší první návštěvě. Orientačně si však riziko vzniku alergie u svého děťátka můžete spočítat i sami prostřednictvím kalkulačky rizika alergie  na www.nutrilon.cz . Stačí zodpovědět čtyři jednoduché otázky a zjistíte, jak pro děťátko zvolit tu správnou výživu. Obecně platí, že pro děti s nízkým rizikem alergie (tj. max. 15 %) je vhodná standardní řada kojeneckých mlék. Pokud Vám vychází vyšší riziko, doporučuje se užívat výhradně mléčnou stravu s upravenou (částečně hydrolyzovanou*) bílkovinou kravského mléka (tzv. HA mléka). Rozhodující pro správnou odpověď střevní imunity a pro nasazení upravené mléčné výživy se jeví především první půlrok dítěte, pochopitelně za předpokladu, že dítě nemůže být plně kojeno.

Pokud Vám tedy v kalkulačce vychází zvýšené riziko alergie (více než 25 %), rozhodně nepodceňujte tuto skutečnost a udělejte pro své děťátko maximum. Využijte možností, které trh nabízí. Od června můžete v lékárnách nalézt i speciální mléčnou HA kaši pro období zavádění příkrmů.

 

Správná péče v kojeneckém věku se vyplatí, tak neváhejte věnovat tři minuty kalkulačce rizika alergie svého dítěte.

 

MUDr. Martin Fuchs

pediatr, dětský alergolog, Imunologická a alergologická ambulance IMMUNOFLOW

 

*Slovníček:

Antigen je jinak neškodná látka (obvykle bílkovinné povahy), kterou by tělo mohlo považovat za rizikovou. Pokud se tak stane a tělo na ni zareaguje alergickým projevem (kašel, rýma, astma, kožní projevy&), jedná se pak již o alergen.

Alergologická anamnéza je metoda, která na základě výskytu alergií u rodičů spočítá pravděpodobnost výskytu alergie u dítěte.

Alergie v rodině: alergii má nebo měl jeden nebo oba rodiče dítěte, případně sourozenec.

Hydrolyzovaná bílkovina kravského mléka je bílkovina kravského mléka zpracovaná tak, že snižuje riziko vzniku alergických reakcí. Pokud se alergie na bílkovinu kravského mléka u dítěte již projeví, je třeba ve spolupráci s pediatrem vyměnit HA kojenecké mléko za speciální kojenecké mléko s významně redukovanou alergenicitou mléčné bílkoviny tzv. intenzivně hydrolyzovanou.

 ** Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, Souhrnná zpráva za rok 2007, SZÚ Praha 2008.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy