ADV TOP
ADV LEFT

Cervikální hlen je tekutina, kterou produkuje děložní čípek. Slouží především jako ochrana dělohy. Jeho sledováním můžeme získat další informace o možné ovulaci.

V zásadě rozlišujeme čtyři druhy tohoto hlenu.

 • Žádný

 • Lepkavý

 • Krémový

 • Bílkový

Po menstruaci není obvykle hlen žádný. Také prostředí v pochvě je spíš sušší. S přibližující se ovulací se hlen postupně mění na lepkavý - lepí, osychá mezi prsty, na spodním prádle tvoří šupinky. Dále na krémový - podobá se vazké tekutině, ale netáhne se mezi prsty, na spodním prádle zasychá pomaleji. Poslední druh je hlen bílkový. Připomíná svou konzistencí vaječný bílek, je průhledný a táhne se mezi prsty. Tento hlen je nejplodnější a umožňuje spermiím přežít i několik dní (max. 4-5). Také prostředí v pochvě se před ovulací mění a stává se vlhčím a stěny jakoby měkčí.

Sledování hlenu je ale poměrně problematická záležitost. Jednak si ho můžete splést s ostatními tekutinami a za druhé je často těmito "produkty" rozředěn.

Jak tedy sledovat?
Některé zdroje uvádějí, že je třeba sledovat několikrát denně a zapsat převládající hlen. Myslím, že je to zbytečné a opět zdůrazňuji, že přeci jen je prostředí v pochvě snadno narušitelné a pokud budete sledovat příliš často, spíš než těhotenství si způsobíte mykózu nebo zánět. Takže sledujte jednou denně. Hlen získáte přímo v pochvě a nebo ho musíte stáhnout z čípku (prostředníčkem a ukazováčkem čípek jakoby setřete). Potom ho zkuste natáhnout mezi prsty a pak zkuste vyhodnotit, jaký hlen to je. Z vlastní zkušenosti vím, že plodný hlen poznáte spolehlivě. Je průhledný, táhne se mezi prsty jako vaječný bílek.

Dále je nutné zmínit další tekutiny pochvy. Je to poševní sekret, který se produkuje každý den a slouží ke zvlhčení pochvy. Dále tekutina sexuálního vzrušeni a sperma. Tyto tekutiny se netáhnou a na vzduchu rychle osychají.

Na závěr bych chtěla poznamenat, že sledování hlenu je spíše problematické. Ne, že by to nebyla spolehlivá metoda. To jistě je. Pokud se ale snažíte o miminko, většinou máte pravidelný pohlavní styk, který poševní hlen znehodnocuje (pro naše účely). Já osobně jsem sledovala hlen a byl sledovatelný pouze v období po potratu, kdy jsme měli chráněný pohlavní styk. A v tu dobu mi to bylo na nic. Takže pokud hlen nenajdete a neumíte rozpoznat, neházejte flintu do žita a soustřeďte se na další metody určování plodnosti.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy