ADV TOP
ADV LEFT

Děložní čípek (cervix) je to, co si nahmatáte v pochvě, pokud se o to budete aspoň trošku snažit. Je to vlastně zakončení dělohy, které ční do pochvy. Tvoří jakési rozhraní mezi poměrně odolnou sliznicí pochvy a velmi citlivou sliznicí dělohy. Slouží k tomu, aby se do dělohy nedostal nežádoucí materiál jako například infekce, ovšem slouží i jako "vchod" pro žádoucí materiál - spermie. Čípek také produkuje hlen, který nám může dobře posloužit při určování plodných dnů. (viz článek Cervikální hlen). Shrnuto a podtrženo je děložní čípek mechanickou ochranou dělohy.

Čípek nejlépe prozkoumáme v poloze, jako bychom si chtěli zavést tampón. Poloha samotná je tedy na vás. Osobně doporučuji polohu "na bobečku". Také je nutné dodržovat hygienická pravidla a vždy mít umyté ruce.

Poloha čípku se během cyklu mění. Může nám tedy pomoci při určování plodných dnů.

Po menstruaci je čípek dlouhý, zavřený a je poměrně nízko. To znamená, že ho dobře nahmatáme.

Před ovulací se zkracuje, otevírá a jde nahoru. Stává se tak obtížněji nahmatatelný.

Po ovulaci se opět uzavře a prodlouží a to poměrně rychle.

Poloha čípku při případném úspěšném cyklu se podle některých zdrojů nemění. Čili po ovulaci se prodlouží a ztvrdne i když bylo snažení úspěšné. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že u mě se tak nestalo. Čípek zůstal nahoře, zkrácený a byl poměrně tvrdý. Neberte tuto moji zkušenost za bernou minci, protože tato záležitost je velmi individuální.

Je nutné také poznamenat, že u žen, které nerodily, je v něm menší otvor než u žen, které rodily. Tato informace je relevantní pouze pokud chcete začít opět zkoumat čípek po porodu a pamatujete si tvar před porodem. Tvar čípku se také může mírně změnit po prodělaných zákrocích na děloze (kyretáž apod.)

Pokud chceme z tohoto pozorování mít nějaký směrodatný závěr, musíme čípek zkoumat pravidelně. Tedy například každý večer ve sprše. Některé zdroje uvádějí, že je třeba zkoumat častěji. Tím si ovšem spíš způsobíte zánět. Podle zkušeností, které jsem nasbírala, stačí sledovat jednou denně.

Chvíli také potrvá, než budete schopná si svoje pozorování vyhodnotit. Jeden cyklus je tedy nutné pravidelně zkoumat, abyste čípek "dostala do ruky". Je to individuální záležitost a je třeba získat jistou zkušenost. V dalších cyklech pak stačí vyhodnotit tuto záležitost tak, jak se vám hodí. Tedy pro potvrzení blížící se ovulace.

Polohu čípku je také dobré zaznamenávat, a to zejména proto, abyste ji mohly vyhodnotit v souvislosti s jinými metodami. K tomuto účelu můžete využít některé webové stránky. Popis, jak zadávat tyto údaje, najdete v některém ze souvisejících článků. Pokud nemáte tuto možnost, zaznamenávejte si polohu čípku do menstruačního kalendáře.

Tato metoda je poměrně spolehlivá. I tak mějte na mysli, že šance na otěhotnění zdravého páru v jednom cyklu je asi 20%.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy