ADV TOP
ADV LEFT

Pro každého člověka je charakteristická určitá základní (bazální) teplota těla. Pro ženu je typické, že se v průběhu menstruačního cyklu teplota mění, stoupá a klesá v závislosti na fázi cyklu. Vyšší teplota je způsobena hormonem progesteronem, který začne po ovulaci produkovat žluté tělísko (více viz článek o cyklu a ovulaci).

Poznámka: Ovulace je krátký okamžik uvolnění vajíčka z vaječníku. Používá se pojem období ovulace, zhruba 1 až 4 dny. Většinou proběhne jedna ovulace během cyklu, pokud je ovulací víc, proběhnou v rámci 48 hodin.

Měření teploty

Při měření bazální teploty (BT) je třeba se držet několika základních pravidel:

 1. Měříme každý den ve stejnou dobu, protože i během dne a noci bazální teplota kolísá. Nejnižší je během spánku nad ránem (3:00 až 4:00 hod. v noci). Mezi 4:00 a 10:00 hod. zhruba platí, že co hodina navíc, to o 0,1°C vyšší teplota.

 2. Měříme po probuzení po minimálně 3-hodinovém spánku. Pokud normálně vstáváme v 7:00, ale jednu noc se vzbudíme v 6:00 kvůli nutnosti dojít si na záchod, měříme v 6:00 (naměřená teplota pak bude o 0,1°C nižší než obvykle).

 3. Před měřením se vyvarujeme jakýchkoliv aktivit, i jen vstát z postele a dojít si pro teploměr nebo sklepávat teploměr před měřením nám teplotu ovlivní.

 4. Měříme vždy na stejném místě (tzn. v pochvě nebo v ústech).

Teplotu můžeme měřit v ústech nebo v pochvě, nelze to však střídat, protože hodnoty z pochvy bývají vyšší. Pokud měříme v ústech, měříme po celou dobu cyklu včetně menstruace. Takové měření má výhodu nepřerušené linie údajů. Při měření v pochvě začínáme až den po skončení menstruace. Tento způsob má zase tu výhodu, že dává stabilnější výsledky.

Můžeme zvolit jak teploměr rtuťový, tak elektronický. Elektronický teploměr měří rychleji, nevýhodou může být, že některé elektronické teploměry nejsou příliš přesné. Rtuťový teploměr musíme ponechat v místě měření minimálně 5 minut, měří zato spolehlivě.

Faktory, které mohou ovlivnit teplotu:

 • měření v jinou dobu než obvykle

 • neobvyklá teplota vzduchu v místnosti, kde spíme (otevřené okno, extrémně studená nebo horká noc)

 • cizí postel (např. když cestujeme nebo jsme na návštěvě)

 • různé hodnoty můžeme také naměřit, pokud budeme spát ve flanelovém pyžamu versus nazí nebo sami versus přitulení k partnerovi

 • nemoc

 • mejdan večer před měřením (alkohol v krvi, kratší doba spánku než obvykle)

Křivka

Fáze nižších teplot po menstruaci se nazývá folikulární fáze, po ovulaci následuje luteální fáze s vyššími teplotami. Uprostřed luteální fáze, kdy je estrogenu nejvíc, může teplota krátkodobě (1den) trochu poklesnout a nevadí to. Většinou před příchodem menstruace bazální teplota zase klesne. Nejpravděpodobnějším dnem ovulace je poslední den nízkých teplot. Někdy se udává, že během 24 hodin před ovulací by teplota měla výrazněji poklesnout. Tento údaj je spíše matoucí, protože ve většině případů se nám tento pokles zaznamenat nepodaří a to jednoduše proto, že pokles teploty je opravdu jen krátkodobý a tím, že měříme jen jednou za 24 hodin, ho většinou propásneme. Taková křivka BT se nazývá dvoufázová (bifazická).

Pokud žena otěhotní, asi 7 až 10 dnů po oplodnění dojde k uhnízdění zárodku, který začne produkovat hormon HCG (lidský choriový gonadotropin) způsobující další zvýšení teploty. Proto je těhotenství dobře rozpoznatelné z grafu BT a taková křivka se nazývá trojfázová. Trifazická křivka ale nemusí být u všech těhotných a naopak ne všechny trifazické křivky znamenají těhotenství. Teplota vyšší déle než 18 dní obvykle znamená skoro jisté těhotenství.

Měření teploty je třeba provádět po dobu alespoň tří menstruačních cyklů pro získání zkušenosti. Ovulaci není možné s jistotou určit předem, proto je třeba měřit několik cyklů po sobě, aby žena přibližně odhadla den ovulace. Pokud teploty kolísají, nebo se drží dole, jedná se zřejmě o tzv. anovulační cyklus, tj. bez ovulace.

Zaznamenávání teplot

Pro vyhodnocování grafů BT existují různé programy volně dosažitelné na internetu (viz článek o webech na zápis BT) Pokud se nekamarádíte s počítačem nebo s cizími jazyky, můžete si graf vyrobit samy.

Zaznamenávejte všechny další události, které mohou ovlivnit tělesnou teplotu nebo plodnost jako takovou. Jedná se zejména o pohlavní styk, krvácení, probděné noci nebo onemocnění.

Poznámka: Pravděpodobně nic z toho, co je výše napsáno, neplatí vždy a u každé snažilky, neboli pokaždé se najde nějaká výjimka potvrzující pravidlo. :-)

Hodně štěstí při čekání na miminko!

sarah3

Zdroje:

www.rodina.cz

www.porodnice.cz

www.stopneplodnosti.cz

Diskuse k tématu

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy