ADV TOP
ADV LEFT

Vzhledem k tomu, že ženský organismus funguje v cyklech, jejichž součástí je i ovulace, nebudu povídání o ovulaci vytrhovat z kontextu, ale vezmu to hezky po pořádku.

Nejdůležitější orgány, které řídí funkci ženského těla, jsou mozek a vaječníky. Každý vaječník obsahuje několik tisíc vajíček, která jsou vytvořena již při porodu a časem se jejich počet jen zmenšuje.

Každé vajíčko je obklopeno váčkem tvořeným buňkami a tohle všechno dohromady se nazývá folikul.

Menstruační cyklus začíná růstem folikulu a aktivací jeho buněk, které produkují hormony. Vlastní růst folikulu je podporován hormonem, který se vytváří v mozku a nazývá se folikuly stimulační hormon (FSH). Folikul, který bude zrát a vyvíjet se v daném cyklu, je vybírán náhodně, ale u většiny žen se střídá levý a pravý vaječník. Může se aktivovat i více folikulů. Aktivovaný folikul zvětšuje svoji velikost a jeho buňky produkují hormony. V této fázi, která se nazývá folikulární, jsou to pouze estrogeny. Ty mimo jiné podporují růst děložní sliznice.

Když folikul doroste určité velikosti, většinou se pak dál vyvíjí jen ten největší a ostatní zanikají. Pokud se to nestane a dozraje jich víc, může to vést ke dvouvaječným dvojčatům.

Když je folikul úplně zralý, mozek vyšle impuls ve formě dalšího hormonu - luteinizační hormon (LH), ten vede k prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka - ovulaci.

Vajíčko pak putuje vejcovody směrem do dělohy, kde se v ideálním případě potká se spermií, dojde k oplodnění a uhnízdění - těhotenství.

Zbytek folikulu kolabuje, ale buňky v něm zůstávají a k vytváření estrogenů si přibírají i progesteron. Dochází k mikrokrvácení do tohoto folikulu a pod mikroskopem je vidět jako žlutý, z toho název žluté tělísko.

Hormony žlutého tělíska, estrogeny a progesteron, mimo jiné podporují ukládání zásobních látek do sliznice dělohy, aby se oplozené vajíčko, pokud se uchytí, mělo čím živit.

Žluté tělísko přežívá 10-18 dní, tato fáze se nazývá luteální, a pokud nedojde k uhnízdění oplozeného vajíčka, tak odumírá. Tím se sníží a posléze zastaví produkce hormonů, což vede k odlučování sliznice v děloze a k menstruaci.Pokud dojde k oplození a zahnízdění embrya do dělohy, začnou buňky děložní sliznice produkovat hormon hCG, který pomáhá žlutému tělísku přežít, a to dál a dokonce ve větší míře produkuje hormony.

První den po poklesu estrogenů a progesteronu dochází ke krvácení a mozek začíná produkovat FSH a cyklus se opakuje.

Luteální fáze tedy trvá 10-18 dní, u většiny žen je to 13-14 dní. Pokud má tedy žena pravidelný cyklus, probíhá ovulace zhruba 14 dní před prvním dnem menstruace.

Dalším poznatkem je, že první folikulární fáze cyklu může být různě dlouhá, ale délka luteální fáze by měla být +-1 den pořád stejná. Takže u delšího cyklu může být ovulace i později než 14. den cyklu, což bohužel stále nebezpečně mnoho lékařů odmítá připustit, ačkoliv je to naprosto logické. To znamená, že ani při nepravidelném cyklu ještě nemusíte házet flintu do žita, ale stačí sledovat ovulační příznaky a většinou zjistíte, že ovulaci máte, i když pokaždé třeba jiný den.

Takže kdy je to nejlepší?

Pokud nějakým způsobem dojdete k tomu, že víte, kdy bude ovulace, tak nejlepší je načasovat si milování do období 3 dny před až 1 den po ovulaci. Samozřejmě výhodnější je častější milování, někteří lékaři doporučují co nejčastěji, někteří doporučují radši obden, aby bylo spermií v jedné dávce více.

Tento interval vychází z toho, že spermie přežívají v ženském organizmu při výhodných podmínkách /které kolem ovulace nastávají/ 3-5 dní. Vajíčko po uvolnění z folikulu žije 24 hodin, nejpravděpodobnější doba oplození je do 12 hod. Ovšem je nutné počítat s nějakou rezervou, protože pokud používáte jen jednu metodu k určení ovulace, tělo vás může trošku balamutit a určení nemusí být zcela přesné.

zdenik

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy