ADV TOP
ADV LEFT

Ludmila Mojžíšová v roce 1955 začala působit na FTVS UK v Praze nejprve jako zdravotní sestra, později jako asistentka oddělení. Objev úspěšné rehabilitační metody na odstraňování některých druhů ženské i mužské sterility byl jako "vedlejší účinek" sportovních rehabilitací. Při své práci vycházela z toho, že narušenému pohybovému ústrojí je třeba pomoci, aby se organismus dostal zase do rovnováhy.

Tělo v rovnováze

Mojžíšová tvrdila, že neduhy, s nimiž ji lidé navštěvují, jsou důsledkem sedavého zaměstnání a jiných civilizačních vymožeností a s tím souvisejícím nedostatkem pohybu. Její specialitou bylo takzvané "rovnání zadků". Zjistila totiž, že při poruchách páteře se u mnoha lidí vyskytuje vychýlení kostrče. Konkrétní objev, jak pomoci neplodným ženám, vyšel právě z toho. Pětiletá holčička upadne na kostrč, nikdo si toho ani nevšimne, ale v dospělosti to může být příčina problémů s otěhotněním. Vychýlení kostrče, špatné postavení páteře a pánve - to způsobuje křeče okolního svalstva - tzv. pánevního dna, utlačování nervů a cév, to negativně ovlivňuje vnitřní orgány, které jsou v jakémsi trvalém sevření, a proto nepracují dokonale, jak by mohly. Uvedené změny pak po mobilizaci a následném cíleném léčebném cvičení rychle mizí.

Celá metoda, tedy nejen cvičení, ale hlavně mobilizace, normalizuje svalové napětí v dolní části trupu a páteře, čímž kladně ovlivňuje celkové držení těla a při poctivém cvičení udržuje kondici. Cviky jsou jednoduché, ale cvičí se větší počet opakování. Tím se ale nenechte odradit, výsledek za to stojí. A kdy dojde ke zlepšení? K tomu může dojít už po několika týdnech. Cviky je potřeba provádět opravdu správně, jinak nemají kýžený efekt. Proto zvláště zpočátku by měl pacient docházet na konzultace a později na pravidelnou kontrolu k vyškolenému fyzioterapeutovi (proto v tomto článku nenajdete ukázky a popis cviků, samostatné cvičení není ten nejlepší nápad). Fyzioterapeut kromě toho provádí zpočátku zhruba každý měsíc takzvanou mobilizaci. Laicky řečeno, určitými hmaty vrátí jednotlivé klouby, obratle a žebra do té správné polohy. Představte si to asi takhle: někdo by vzal prst vaší ruky, vytáhl z kloubu jeden článek prstu a zase ho vrátil zpět - ovšem přesně tam, kde má být. To proto, aby všechno svalstvo kolem něj správně fungovalo. Jedna z mobilizací - ta, která dává do pořádku pánevní dno - se dělá konečníkem a není to úplně to nejpříjemnější, co si dokážete představit, ale rozhodně to nebolí a celá procedura trvá jen chviličku.

Komu může metoda Ludmily Mojžíšové pomoci

Problémy způsobené svalovou nerovnováhou:

 • Skolióza či skoliotické držení těla

 • Bolesti zad, krční páteře, hlavy, migrény

 • Bolestivá, silná, slabá či vynechávající menstruace

 • Častá zácpa, střevní potíže

 • Špatný vývin dělohy - nevyvinutá, malá, převrácená

 • Rané samovolné potraty

 • Bolest při pohlavním styku, chybějící orgasmus

 • Bolesti v podbříšku a/nebo v zádech v okolí kříže

 • Špatná kvalita spermií

 • Neprůchodnost vejcovodů - z toho pramenící problémy s otěhotněním ("uskřípnuté" vejcovody okolními svaly nelze zjistit při laparoskopii, neboť v narkóze jsou tyto svaly uvolněné a v tu chvíli vejcovody volně průchodné)

 • Problémy s udržením moči

 • Bolesti kyčlí, artróza kyčelního kloubu

 • Podrážděnost, plačtivost, deprese

 • Sebedestruktivní procesy : malá či zcela chybějící sebedůvěra, sebeobviňování, podceňování se, nespokojenost se svým tělem / až nenávist ke svému tělu/

 • Partnerské problémy pramenící z nenaplněné touhy po dítěti

Zablokovaná žebra, která jsou při mobilizaci také rovnána, se mohou projevovat následovně:

 • Bolesti do temene hlavy, čela, oka a nad ucho, omezen úklon, záklon, rotace hlavy

 • Bolesti hlavy, závratě, motolice ¨

 • Kolísavý krevní tlak, srdeční arytmie, astma bronchiale, dechové potíže, pocit dušení, kašel, snížená imunita

 • Bolesti zubů, ucha, zvonění v uších, bolest do brady

 • Brnění do celé horní nebo dolní končetiny

 • Potíže s polykáním, s nosohltanem, bolest vnitřního kolena, tzv oštěpářský loket, syndrom zmrzlého ramene

 • Horší funkce ledvin, změněné jaterní testy, podrážděná slinivka břišní, bolest a porucha funkce žaludku

 • Problémy s trávením - zácpa, průjem

 • Bolest při sezení do kyčle, retroverze pánve - obtížná chůze, syndrom couvajícího jezdce

 • Bolestivý hrbol sedací, spazmus svalů středem stehna, lýtka až do achilovky, omezení pohybu až do kyčelního kloubu, bolest na vnitřní str. lýtka

Jak tedy Metoda LM pomáhá

 • Zlepšuje postavení pánve

 • Mírní bolesti páteře - i letité, také vyhřezlé plotýnky, Bechtěrevovu chorobu, výrůstky na páteři, skoliotické držení těla

 • Efektivně napravuje skoliózu u dětí do 15 let

 • Řeší problémy s bolestivou nebo vynechávající menstruací

 • Pomáhá pří nesnázích s otěhotněním, či opakovanými potraty

 • Pomáhá při problémech s únikem moči

 • Napravuje potíže s  malou či nevyvinutou dělohou, či dělohou v retroverzi

 • Úleva při artróze kyčlí

 • Řeší bolest zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku

 • Zlepšuje neprůchodnost vejcovodů

 • Přináší zlepšení nálezu spermiogramu

 • Při šetrném provádění je vhodné také v těhotenství - usnadňuje porod, ovlivňuje jeho  rychlý a zdárný průběh

Jak probíhá léčba

Objednává se ideálně na 5. - 10. den cyklu, abyste byla před ovulací.

1. den

První den se provádí vyšetření a mobilizace kostrče a odstraňují se bloky na páteři a SI skloubení (spojení mezi kostí kyčelní a kostí křížovou). Současně se naučíte cvičit. Měly byste být poučeny, jak co nejlépe a pohodlně sedět, ležet a nosit lehké i těžké předměty, aby se bloky na páteři, žebrech a pánvi znovu neopakovaly.


2. den


Druhý den se znovu vyšetřuje, aby se zhodnotila předcházející terapie a současně se vyšetří zbylé bloky žeber, páteře a SI skloubení. Mobilizací se odstraní všechny další blokády žeber, páteře a pánve. Znovu se zkontroluje vaše cvičení a dostanete instruktáž, jak zachovávat pitný režim a pohybové stereotypy běžného dne.


Každá další kontrolní návštěva se provádí opět zhruba 5. - 10. den cyklu 1x za měsíc.

Při návštěvě po prvním měsíci se zkontroluje vaše cvičení. Současně budete znovu vyšetřeni a budou provedeny zase všechny mobilizace páteře, žeber a SI, bude-li to třeba. A vše bude opět znovu zkontrolováno za měsíc.

Moje osobní zkušenosti s metodou Ludmily Mojžíšové

O miminko jsme se začali snažit na konci července 2005. Úspěch se dostavil přesně 31.3.2006 (měřila jsem BT, sledovala hlen a čípek, takže ovulaci jsem měla přesně zjištěnou). Měla jsem zhruba 26 denní cykly, takže ten úspěšný cyklus měl číslo 13. Dost na to, abychom si začali dělat starosti, že něco není v pořádku. Můj gynekolog mi řekl, že jsem mladá a počkáme alespoň rok a půl až dva a pak se uvidí...

Od mala mi mamka říkala: "Narovnej se, chodíš křivě." Dětská lékařka mi vždy sdělila, že mám pravý bok trochu výš, ale skolióza ani jiné "pojmenované" onemocnění mi diagnostikováno nebylo, takže zas taková hrůza to asi nebyla, rozhodně jsem nebyla křivule křivá na první pohled ;-) Později jsem závodně tancovala a tím začaly moje bolesti zad. Praktický lékař mě poslal na rehabilitaci. Potom na reflexní masáže. A pak znovu na rehabilitaci. Všude se mnou 10x něco cvičili, ve cvičení jsem pak pokračovala sama, ale jakmile jsem se vrátila k tanci, nebo jsem začala chodit do posilovny, bolesti zad byly zpět, později vylepšeny o migrenózní bolesti hlavy, ovšem bez diagnostikované migrény. Následovala rehabilitace a masáže. Bez výsledku. Doktor mi nakonec řekl, že je to daň za vysokou a štíhlou postavu a měla bych se s tím smířit, konec konců záda bolí kde koho.

O metodě L.M. jsem se kdysi dočetla v nějakém časopise a zaujala mě tak, že jsem si její jméno zapamatovala. Na doporučení známé, která po jednom samovolném potratu a následném roce a půl snažení konečně otěhotněla - po léčbě podle L.M. v Lékařském domě Praha 7, jsem se k paní Pospíšilové z LD taky objednala. Příští cyklus jsem 4. a 5. den byla na mobilizaci přesně podle výše popsaného harmonogramu, paní Pospíšilové mě taky naučila všechny cviky. 13. den cyklu přišla ovulace doprovázená naprosto vzorovým poklesem a vzestupem teploty, se spoustou správného hlenu a měkkým čípkem. Měli jsme s manželem zrovna rušné období, ani nám na sex moc času nezbývalo, takže jsme se milovali 3 dny před ovulací a pak až den po ovulaci, když jsem ráno zjistila vzestup BT o 0,5°C (přišel pozdě do práce, ale to jsem propásnout prostě nemohla :-) ). 11.den po ovulaci jsem objevila kapičku mleziva, hned další den ráno jsem testovala a viděla svoje první //, menstruace nepřišla a // sílily a sílily... Termín porodu máme 22.12.2006 a měla by to být holčička - Emma.

Jsem naprosto přesvědčená, že za ten mrskající se zázrak v bříšku vděčíme léčbě podle L.M., protože mi po odblokování okamžitě přestaly bolesti hlavy, přestala jsem se hrbit - mamka konečně měla radost - měla jsem totiž zablokované kosti klíčové, takže jsem nemohla dát ramena pořádně dolů, skončilo občasné brnění pravé nohy - moje dětská lékařka měla tenkrát pravdu, měla jsem lehce stočenou pánev na pravé straně nahoru a dopředu - díky zablokovanému SI skloubení (spoj mezi kostí kyčelní a kostí křížovou). A prý jsem taky měla kostrč lehce stočenou stejným směrem - možná jsem někdy spadla na zadek, kdoví. Přestaly mi neidentifikovatelné bolesti v podbříšku, kvůli kterým jsem byla neustále testována na různé infekce, chlamydie apod., vždy samozřejmě s negativním nálezem. Jak jsem se už zmínila, sledovala jsem během cyklu stav děložního čípku - vždycky byl lehce stočený doprava a celé okolí včetně dělohy bylo pevné a tuhé a dělohu jsem cítila víc vpravo, nevím, jak to přesně popsat, projevovalo se to občasnými bolestmi při sexu, když "to" šlo trochu ze strany. Po odblokování byl čípek naprosto rovný a všechno okolo tak nějak "plandalo", ten rozdíl byl opravdu markantní. Měla jsem taky velmi bolestivou menstruaci, ovšem jestli se i tento problém zlepšil, jsem už zjistit nestihla :-) Jsem možná výjimka, že se na mě všechny změny projevily okamžitě a jednoznačně, ale aspoň vám můžu sloužit jako důkaz, že to opravdu funguje. Přeji vám všem hodně štěstí a s trochou trpělivosti brzy mimísky do bříšek!!!

agata

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy