ADV TOP
ADV LEFT

Mezi nejdůležitější vyšetreni na začátku těhotenství patří test na hCG a ultrazvuk. Podle nich se dá určit, zda se jedná o těhotenství a částečně i jestli se vyvíjí správně.

Testík

Oplodněné vajíčko zahnízďuje v děložní sliznici 6-10 DPO /den po ovulaci/ a tehdy buňky jeho obalu začínají produkovat těhotenský hormon hCG. Před tímto dnem tedy není možné v krvi ani v moči hCG zjistit. Pokud zahnízďování -implantace proběhne spíše dříve, je možné z krve, nebo testem s citlivostí 10IU/ml zjistit přítomnost hCG již 9-10 den po oplodnění. Většinou se ale při použití testu s citlivostí 25IU, který je běžnější, // objeví až 13-14 DPO, u někoho ještě později. Záleží na době implantace, která se může lišit až o 4 dny a na množství hCG, které má celkem široký rozptyl normálních hodnot a v prvních dnech prudce stoupá. Takže se může i stát, že test, který je jeden den negativní je druhý den pozitivní při stejné citlivosti testu.

Pokud se provádí vyšetření z krve, získáme i přesnou hodnotu hCG. Existuje několik tabulek, které pojednávají o přibližné hodnotě, ale už jsem se setkala i s tím, že hodnota byla příliš nízká i příliš vysoká a těhotenství to nijak neovlivnilo. Mnohem důležitější než konkrétní číslo je totiž fakt, že za 48-72hodin se jeho hodnota zhruba zdvojnásobí. Obecně se dá říci, že vyšší hodnoty můžou signalizovat dvojčata (ale nemusí) a nižší bývají po IVF.

Ultrazvuk

Na ultrazvuku se v začátku těhotenství zobrazuje nejdříve gestační váček, později žloutkový váček , ještě později embryo a nakonec je prokazuje přítomnost srdíčka.

UZ nález závisí na spoustě věcí. Pokud se použije vaginální sonda, všechny popsané záležitosti se zobrazí dřív, nezáleží tolik na typu postavy ani na uložení dělohy /jestli není narovnaná, nebo trochu v záklonu/. Při použití břišní sondy hraje roli větší množství faktorů, většinou je obraz hůře a později viditelný, a u nekvalitního přístroje se může pozitivní nález zpozdit o dalších několik dní i týden.

Gestační váček /černá bublinka v děloze/ se nezobrazí na UZ dříve než 18DPO, takže od 4+4tt  /počítáno při pravidelném cyklu od poslední menstruace/ a břišní sondou mu to může trvat až do ukončení 6 tt /při nepříznivých vyšetřovacích podmínkách či nekvalitním přístroji i déle, ale je vhodné v tom případě doplnit vyšetření v odstupu několika dní, nebo dovyšetřit ještě vaginální sondou/.

Další hranicí, kterou by nemělo překročit objevení gestačního váčku je hladina hCG 3600IU u břišního vyšetření /odpovídá 6+2tt/ a 2000IU u vaginálního vyšetření.

Gestační váček 5+2tt

Žloutkový váček /bílý prstýnek uvnitř černé bublinky/ se vaginální sondou může zobrazit již v 6tt, když má gestační váček více než 8mm v průměru, u břišní sondy je to až o týden později, většinou při průměru 20mm. Žloutkový váček by se měl při vaginálním vyšetření objevit nejpozději při průměru gestačního váčku 20mm, při použití břišní sondy se často časově kryje s objevením embrya.

Žloutkový váček 6+0tt

Embryo  /většinou bílá ploténka v gestačním váčku/se může nejdříve zobrazit 6+1tt, ovšem opět pouze vaginální sondou, jako asi 2-3mm velké ztluštění stěny žloutkového váčku, pokud jeho velikost je 5mm a více, může být kvalitním přístrojem s vaginální sondou patrné již srdíčko. Ale pokud není, neznamená to ještě, že miminko není zdravé. Nejpozději by se mělo embryo objevit u vaginálního vyšetření při průměru gestačního váčku 20mm, u břišní sondy 25mm, takže ukončení 8tt.

Embryo 6+5tt

Pokud je některý z nálezu opožděný, mělo by se vyšetření zopakovat v odstupu několika dní až týdne, nebo provést vyšetření vaginální sondou /pokud nebylo/, která je přesnější.

zdenik

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy