ADV TOP
ADV LEFT

Kojení a zubní kaz?

vše od roku do tří? let
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Elsa » středa 26. únor 2014, 21:25
Běží tu nějaká fáma, že se lidi bojí zakládat diskuse, aby to neschytali, že už jde o dříve diskutované téma. Tak já se nebojím a ptám se:

Máte prosím někdo nějaké materiály (studie, ofic. názory) na souvislost nočního kojení a zubního kazu? Dneska mě nadzvedla mladičká zubařka, když mi začala vykládat, jak to noční kojení je samozřejmě špatné. Zběžně jsem koukla na net na mobilu a na první pohled se zdá, že jsou "kojící" stránky, které zdůvodní, že je to pitomost, a "zubařské a doktorské" stránky, které zdůvodní, že to souvisí. Staršácí rok a půl a dva roky kojení žádné kazy neměli, syn se chudák hned ozval, že teda jak to měli s kazem lidi ve středověku :D (ne před zubařkou :D ), a já bych měla děsnou chuť příště jí plácnout na stůl nějakou relevantní studii o tom, že nemá pravdu. Nebo má?

Dopoledne jsem ukecala odklad MMR a fakt jsem netušila, že odpoledne zas příjde úder z nečekané strany...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2851 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Reni » středa 26. únor 2014, 21:32
neporadím, ale víš, co tvrdí naše pediatra ? Že noční kojení zatěžuje ledviny - říkala mi to už někdy na 8.měs. Tak ti nevím, jestli to neříkají naschvál, abychom je jako naučily v noci spát, nebo co.. :palma:
Reni
Treperenda
Treperenda

1360 příspěvků
14. březen 2007
HK
Příspěvekod Wingec » středa 26. únor 2014, 21:36
Elso
doufám,že mě nezbiješ,ale hned se mi vybavil případ našich přátel(žijí v Kanadě),kámoška kojila do 2,5 let dceru a vykazily se jí totálně přední zuby,které museli vyškubat v narkóze
jako důvod jim uvedli noční kojení a mléčný cukr,který malé ty zuby vykazil
ale studii žádnou k tomu nemám,takže vlastně to píšu ani nevím proč :oops:
Wingec
Howgh
Howgh

9774 příspěvků
27. září 2006
Brno
Příspěvekod Elsa » středa 26. únor 2014, 21:40
Wingec píše:Elso
doufám,že mě nezbiješ,ale hned se mi vybavil případ našich přátel(žijí v Kanadě),kámoška kojila do 2,5 let dceru a vykazily se jí totálně přední zuby,které museli vyškubat v narkóze
jako důvod jim uvedli noční kojení a mléčný cukr,který malé ty zuby vykazil
ale studii žádnou k tomu nemám,takže vlastně to píšu ani nevím proč :oops:

Že by? No četla jsem, že MM je antibakteriální, že se zuby s tím mlíkem moc nesetkají, protože bradavka je vzadu, ne jako když cucá něco sladkýho z flašky.. Teda jako od kojení se odradit nedám, spíš mi šlo o to, jestli poučovat zubařku nebo ne...
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2851 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Lora » středa 26. únor 2014, 21:48
Ano. A pravděpodobně se nás tu najde mnoho, které jsme kojily děti v noci dlouho a zuby mají zdravé. To je právě ono. "Selským rozumem" se kloním k tomu, že příroda to vymyslela tak, aby se zuby nekazily. Jedna moje známá zubařka tomu říká "samočistící schopnost".
Namátkou:
http://kellymom.com/health/baby-health/tooth-decay/
Jestli se ti tedy chce s ní hádat ;-) . L.
Lora
Klevetnice
Klevetnice

3209 příspěvků
07. únor 2007
Praha
Příspěvekod Elsa » středa 26. únor 2014, 21:50
Lora píše:Ano. A pravděpodobně se nás tu najde mnoho, které jsme kojily děti v noci dlouho a zuby mají zdravé. To je právě ono. "Selským rozumem" se kloním k tomu, že příroda to vymyslela tak, aby se zuby nekazily. Jedna moje známá zubařka tomu říká "samočistící schopnost".
Namátkou:
http://kellymom.com/health/baby-health/tooth-decay/
Jestli se ti tedy chce s ní hádat ;-) . L.

Já se s ní nechci hádat, já ji chci poučit :) .

Dík, mrknu na to.
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2851 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Neffy » středa 26. únor 2014, 21:50
Kojila jsem do 2,5let, nyní 5let a zuby OK. Nicméně když jsem ho kojila, tak mě právě kazy a "vyhrožování " kazem dost děsilo.
Studie ovšem neznám.
Neffy
Diskutérka
Diskutérka

2268 příspěvků
12. říjen 2006
Příspěvekod Mirkat » středa 26. únor 2014, 21:52
Cukr tam je a ten ty zuby podle mě kazit může... to mléko se může dostat všude a pak tam dělat neplechu... ještě tak potom sliny by to asi "naředily"...

Já od cca roku před spaním nakojila a vyčistila zuby, potom už jen čistá voda a další kojení nad ránem...
Mirkat
Howgh
Howgh

5886 příspěvků
21. září 2006
Havlíčkův Brod
Příspěvekod Llevelyn » středa 26. únor 2014, 21:57
Zubní kaz je spíš záležitost imunity a vstřebávání minerálů, než hygieny a konzumace cukru, jen u těch " náchylných" to výrazně spolupůsobí
- č.1 do 4 let v noci sladké kakao, nemá jediný kaz
- č.2 v roce odstaven, kazů plnou pusu, i na mléčných
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Lora » středa 26. únor 2014, 22:00
V zásadě, co jsem pochopila, tak argumenty "proti kazivosti" jsou zejména tyto:

- dítě při kojení saje tak, že MM se vlastně do kontaktu se zuby nedostává (stříká více dozadu)
- MM působí jakoby desinfekčně
- MM významně naopak remineralizuje zubní sklovinu

jen jsem to přelítla... L.
Lora
Klevetnice
Klevetnice

3209 příspěvků
07. únor 2007
Praha
Příspěvekod Elsa » středa 26. únor 2014, 22:05
Lora píše:V zásadě, co jsem pochopila, tak argumenty "proti kazivosti" jsou zejména tyto:

- dítě při kojení saje tak, že MM se vlastně do kontaktu se zuby nedostává (stříká více dozadu)
- MM působí jakoby desinfekčně
- MM významně naopak remineralizuje zubní sklovinu

jen jsem to přelítla... L.

Jo, jo, to tam je, díky. Předtím jsem narazila na nějaké australské laktačníky, a tam dokonce bylo, že původní názor (že způsobuje kaz) byl z nějaké studie na 9 dětech :palma:
Llev - taky dobrý. Málem vtipný, kdyby chudák malej neměl ty špatný zoubky :(
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2851 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Kittylittle » středa 26. únor 2014, 22:19
jen příklad

Ano, pít sladký pitíčka je horší než kojení, ale protrahované kojení zejména v noci po roce věku je pro zuby škodlivé a vzniku kazu pomáhá. V mléce je laktóza a to je cukr. Líčit, kolik ročních dětí s černými zoubky jsem už viděla a kolik takových jsem trhala, nemá asi moc smysl.
Kittylittle
Howgh
Howgh

5181 příspěvků
16. červenec 2008
Velké Přílepy
Příspěvekod Lora » středa 26. únor 2014, 22:27
Kitty, při vší úctě k tvé praxi (a nemyslím to ironicky), jedna věc je "spousta zkažených zoubků" a druhá věc je důkaz, že je způsobilo dlouhé noční kojení.
V tom odkazu, co jsem dávala, jsou odkazy na studie, které souvislost mezi dlouhým nočním kojením a kazivostí zubů neprokázaly. Plus tam jsou podrobněji popsány mechanismy, jak MM škodlivost v sobě obsaženého cukru eliminuje (ochranná funkce mléčných bílkovin, antibakteriální složka v MM a snad ještě další...).
Já se tedy přiznám, že se MM v noci nebojím... Ale pokud bych dostala do ruky opravdu dobře udělanou studii, která by mě přesvědčila, že se mýlím, ráda si svůj názor opravím. Jestli takovou znáš, budu ti vděčná... L.
Lora
Klevetnice
Klevetnice

3209 příspěvků
07. únor 2007
Praha
Příspěvekod Elsa » středa 26. únor 2014, 22:28
Kittylittle píše:jen příklad

Ano, pít sladký pitíčka je horší než kojení, ale protrahované kojení zejména v noci po roce věku je pro zuby škodlivé a vzniku kazu pomáhá. V mléce je laktóza a to je cukr. Líčit, kolik ročních dětí s černými zoubky jsem už viděla a kolik takových jsem trhala, nemá asi moc smysl.

Díky, ale tohle introduction of solid foods at six months old or later were positively associated with a risk of ECC by znamenalo, že se těm dětem nemá dávat vůbec nic, nebo to špatně chápu?
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2851 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Mia_a_spol. » středa 26. únor 2014, 22:41
já to mám za pověru, obecně mi přijde, že zubaři nedokáží říct, že ovlivnit kazivost můžeme svým konáním jen minimálně ;-)

Neuděláš studii co se stane dětem, když budou v noci kojené a když nebudou ...

Tady je medicínský článek
http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lek ... tvi-456500

"Kojení je považováno za rizikový faktor pro vznik ECC, pokud je dítě po 12. měsíci věku kojeno v noci dle libosti, pokud se u něho nedodržuje ústní hygiena a pokud přijímá další potravu bohatou na sacharidy. " - tedy omezím-li druhý bod na minimum a třetí podstatně, první bod ponechám ;-)
Mluvila jsem o tom s naší stomatoložkou, nevidí v tom potíž, má za to, že vhodné jsou častější kontroly, pečlivá hygiena jako osvojení péče. Nepečlivá rozhodně není, 9-ti letý si má čistit zuby nití :-)
Mia_a_spol.
Diskutérka
Diskutérka

2818 příspěvků
21. září 2006