ADV TOP
ADV LEFT

Očkování tetanovka - dospělý... .

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Mirkat » pondělí 08. září 2008, 09:54
Ahoj,

měla jsem být přeočkována v roce 2005 - po 10 letech. Ale byla jsem těhotná, pak dlouho kojila. Navíc mi sestřička sdělila, že se lhůta natáhla na 15 let a tedy není důvod spěchat a mohu přijít později.

Mě zajímá, zda mám opravdu čekat na ten rok 2009/2010, nebo se tam nacpat a nechat naočkovat. Nevím, zda to není zbytečné... Prozatím. Když i při každém úrazu případně tetanovku automaticky dávají...

Co myslíte. Prosím o názory těch, co to "studují" a zkoumají ;) A nejen jejich, samozřejmě. Např. i info, které máte od lékaře vy.

Díky moc, Mirka
Mirkat
Howgh
Howgh

5886 příspěvků
21. září 2006
Havlíčkův Brod
Příspěvekod Gehenna » pondělí 08. září 2008, 09:59
Připojují dotaz, zda je to vhodné v případě snažení/raného těhotenství :)
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Gábinka » pondělí 08. září 2008, 09:59
No mě těch 10let proběhlo, když jsem měla Báru, takže jsem šla později. Vzhledem k tomu, že jsem se bála, abych nedostala rovnou 3 injekce (nesnáším, bojím:D ), tak jsem se ptala. Nejdřív se mi dostalo informace, že si mam nechat nabrat protilátky, ať mam zbraň na to, že nechci 3 injekce. A pak byla info, že díky velké proočkovanosti stačí naočkovat další v rozmezí 10-15let. Vešla jsem se do těch 15, naočkovat jsem se po odstavení nechala.

Jak to je s očkem při úrazech nevím, ale pokud jsi očkovaná, nevidím důvod, proč další. Vím jen, že tchýně dostala jednu navíc po pokousání psem (a kdyby nepřinesla do určitého časového limitu potvrzení, že pes je očkovaný, dostala by prý ještě další?)

Víc o tom nevím, třeba k tomu holky, co se zajímaj o očko, napíšou víc. Do té doby pojedu tím, že radši jedno pigáro hned, než toho mít pak víc a nebo se s někým dohadovat:D
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Gábinka » pondělí 08. září 2008, 10:00
Gehenna píše:Připojují dotaz, zda je to vhodné v případě snažení/raného těhotenství :)

myslím, že ne. Nevím, jaký by měl být odstup, ale podle toho, kolik let jsi od očka, bych se zařídila.
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lenelka » pondělí 08. září 2008, 10:04
Gehenna píše:Připojují dotaz, zda je to vhodné v případě snažení/raného těhotenství :)

Me bylo receno po tetanovce cekat s tehotnenim tri mesice...
Lenelka
Krafařka
Krafařka

632 příspěvků
05. leden 2007
UK, Herts
Příspěvekod Asha » pondělí 08. září 2008, 10:07
Nevite nekdo, jestli je tohle ockovani jeste povinne ze zakona? Uz se to davno nesleduje, tak nevim...
Asha
Krafařka
Krafařka

870 příspěvků
28. listopad 2006
Praha
Příspěvekod Zabka » pondělí 08. září 2008, 10:08

citát z príbalového letáku:
"V těhotenství, zvl. v prvním trimestru očkovat pouze v indikovaných případech (neimunní jedinci, při poranění)."

Z toho mi vyplýva, že očkovať fakt len ak je veľmi veľké riziko nákazy a veľká pravdepodobnosť, že nemáš protilátky. Čiže normálne nie. Lehota sa posúva na 15 rokov, ale to tiež netreba chápať tak, že presne po 15 rokoch a 1 dni nemáš žiadne protilátky. Takže buď očkovať pred snažením, alebo až po porode (a po kojení, pre istotu)
Zabka
Krafařka
Krafařka

798 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Maartik » pondělí 08. září 2008, 10:10
Ahojky,
já měla být po 10 ti letech přeočkována v roce 2006 a kapánek jsem to prošvihla (o několik měsíců), tak jsem se bála, abych nemusela na ty tři injekce. Každý totiž povídal něco jiného, někdo že se musí po 10 ti letech, někdo po 15 ti. Tak jsem šla k doktorce a zeptala se jí a ona mi řekla, že se hranice opravdu posunula na těch 15 let. Ještě jsem se ptala, jestli mám přijít jako dřív, až budu fit (byla jsem zrovna po angíně) a ona mi řekla, že mám přijít, až mi bude končit těch 15 let, tudíž v roce 2011. Tak snad jsem trochu pomohla.
Maartik
Drbna
Drbna

4763 příspěvků
14. říjen 2006
Příspěvekod Gábinka » pondělí 08. září 2008, 10:12
koukla jsem na vakciny.net a je to jak psala Žabka- přímo psali:

- vakcína se nedoporučuje podávat během těhotenství a laktace
- během laktace je možné provádět imunizaci vůči záškrtu i tetanu
- v rozvojových zemích, kde ještě dnes přetrvávají rizika tetanu u novorozenců, se těhotné ženy očkují, protože negativní ovlivnění vývoje plodu po očkování je téměř vyloučeno; v průmyslových zemích se však toto očkování standardně neprovádí
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Zabka » pondělí 08. září 2008, 10:13
Asha píše:Nevite nekdo, jestli je tohle ockovani jeste povinne ze zakona? Uz se to davno nesleduje, tak nevim...

Podľa zákona sa má v dospelosti očkovať každých 10-15 rokov, prakticky to ale u dospelého nikto nekontroluje, takže ťa rozhodne nikto nebude popoťahovať za to, že si nebola na preočkovaní. :) Aj praktickí lekári to nie veľmi registrujú, maximálne sa ťa spýtajú, kedy si bola naposledy očkovaná, rozhodne ale nikoho na očkovanie nepredvolávajú, aspoň som sa s tým nestretla. :)
Zabka
Krafařka
Krafařka

798 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Gábinka » pondělí 08. září 2008, 10:13
Asha píše:Nevite nekdo, jestli je tohle ockovani jeste povinne ze zakona? Uz se to davno nesleduje, tak nevim...

kopíruju:

VYHLÁŠKA (č. 537/2006) ze dne 29. listopadu 2006
o očkování proti infekčním nemocem
§ 4
Pravidelné očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B:

(4) Přeočkování proti tetanu se provede v době od dovršení čtrnáctého do dovršení patnáctého roku věku dítěte.

(5) Další přeočkování proti tetanu se provede u fyzických osob, které byly očkovány podle odstavců 1, 2 a 4 vždy po každých 10 až 15 letech.

(6) Základní očkování proti tetanu u zletilých fyzických osob se provede třemi dávkami podanými v těchto intervalech: druhá dávka za 6 týdnů po první dávce a třetí dávka za 6 měsíců po druhé dávce.
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Gábinka » pondělí 08. září 2008, 10:15
Nevim, jak jinde, ale na kartě, co mam u obvoďačky, mam výrazně napsané datum očkování. Hlídat si to maj lidi sami, jak to je v promeškání nevím, jen vím, že po těhc 10letech to neuháněj...
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jani » pondělí 08. září 2008, 10:17
ta doba je momentalne 10-15let,

ja mam prave 15, ale jsem tehu, nechala jsem si nabrat protilatky a jsou ok, ockovani se odklada

jinak je to jak pise zabka ockovani je povinne, ale nikdo to nijak prisne nehlida (ja jsem se o to zajimala sama) a pri vetsim urazu tetanovku (ale jiny druh) dostanes
Jani
Howgh
Howgh

6561 příspěvků
31. prosinec 2006
Příspěvekod Mirkat » pondělí 08. září 2008, 10:19
Nejsem ani těhotná, ani neplánuji těhu, ani nekojím... Takže klidně mohu čekat a hnát se tam prozatím nemusím. Chápu to dobře. myslím, že v rizikové oblasti se nepohybuji ;) :)

Jakmile dojdeš do nemocnice s úrazem, tržnou ránou... Tak dávají tetanovku, pokud ji máš myslím, očkovanou více jak 3 roky...

M.
Mirkat
Howgh
Howgh

5886 příspěvků
21. září 2006
Havlíčkův Brod
Příspěvekod Cherry » pondělí 08. září 2008, 10:23

v případě snažení to nevadí, v případě ranného těhu ano. Já jsem to říkala Mudře, že v srpnu budeme podstupovat IVF a ona mě v polovině července přeočkovala na tetanus.
Cherry
Guma a neuvařitelná slepice :-)

6299 příspěvků
24. září 2006
Pařezová chaloupka