ADV TOP
ADV LEFT

Očkování tetanovka - dospělý... .

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 16. srpen 2012, 20:17
dneska se hranice posunula na 15 let.. ja bych se pichnout 3x jen tak nenechala
dokonce se uvazuje, ze preockovani posunou na 20 let, tak jak uz to maji v nekterych dalsich evropskych zemich
http://www.ockovaciprukaz.cz/tetan/preo ... ijste.html
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Mys_mys » čtvrtek 16. srpen 2012, 21:41
Zdenicek píše:dneska se hranice posunula na 15 let.. ja bych se pichnout 3x jen tak nenechala
dokonce se uvazuje, ze preockovani posunou na 20 let, tak jak uz to maji v nekterych dalsich evropskych zemich
http://www.ockovaciprukaz.cz/tetan/preo ... ijste.html

Same dobre zpravy, takze za doktorkou jeste nemusim :D :D

Uz pri prvnim tehotenstvi Mudr. rikala, ze by bylo potreba preockovat. No a nasledne porod, nejake nemoci a nebyl cas. Dalsi navsteva byla pro razitko do prukazky k druhemu tehotenstvi, porod, kojeni a zase neni cas...
Mys_mys
Howgh
Howgh

10057 příspěvků
08. únor 2012
Příspěvekod Matap » pátek 17. srpen 2012, 09:07
Medvídek píše:Ahoj,já se přeočkovat nenechám.Když to očko zrušili malým dětem v porodce,neřešme,že jim to trvalo,tak nevidím důvod nechat do sebe prát tuto látku,když po ní bývají u dospělých dost hnusné reakce.
A to bydlím "tam kde lišky dávají dobrou noc".
Až bude k dispozici nová očkolátka tak o tom budu uvažovat.Do té doby ani omylem.
Ale to jsem já a můj pohled a postoj.

V porodnici se očkovalo TBC (tuberkulóza) tady řešíme tetanus. Ten se malým očkuje v rámci hexavakcíny.

K tetanovce.. já měla v květnu 14 let, dr řekl, že 15 je nesmysl, co píšou na internetu, že už musím třikrát. Chtěla jsem vyšetření naprotilátky, to prý nejde, neb to pojišťovna nehradí, zatímco tři injekce ano. Ptala jsem se pak na odběrové, když mi to napíše, pojišťovna uhradí, samoplátce by to měl za 350,-. Ještě se s ním půjdu asertivně pobavit ;-)
Naposledy upravil Matap dne 17. srpen 2012, 09:36, celkově upraveno 1
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Chnapik » pátek 17. srpen 2012, 16:47
Dnes jsem to probrala i u pediatry a ta také říkala, že i těch 15 let je v podstatě zavádějící. Že si mám nechat opravdu zjistit protilátky, pokud by můj dr. nechtěl, tak že si to mám klidně uhradit. Pokud dostatečné, tak neočkovat a tak klidně opakovat test každý rok.
Chnapik
Howgh
Howgh

6159 příspěvků
24. únor 2007
Břeclav
Příspěvekod Hamina » pátek 17. srpen 2012, 17:30
Necetla jsem cele, ale napisi vlastni zkusenost.

Posleni ockovani proti tetanu nekdy v roce 95. Po nem silena reakce, skoncila jsem na neschopence a ATB.

Od te doby ji dostat v podstate nesmim nebo bych nemela. Pred 3 lety jsme meli bouracku, ja jsem mela lehce porezane ruce.
Chteli mi dat tetanovku. Tak jsem dost hlasite protestovala, ze jsem alergicka. Ze ji dostat nesmim.

Takze OK, ale musim si dojit na infekcni, aby mi zjistili protilatky. Pripadne, ze jich bude malo, tetanovku dostanu, ale zustanu ve spitalu, kvuli pripadnym reakcim.

Toho sem se vcelku desila, mela jsem doma 4 mesicni nejmladsi.
No po odebrani krve zjistili, za mam protilatek dost, minimalne na dalsich 15-20 let.

Takze sem nic nedostavala a bylo mi doporuceno, abych si cas od casu ty protilatky nechala zjistit. Abych byla v klidu.

Takze bud bych se na cele byt tebou vybodla. Nebo bych si dosla na infekcni nechat ty protilatky zjistit. A podle toho pak muzes jednat dal.

Hamina
Hamina
Klevetnice
Klevetnice

3325 příspěvků
21. září 2006
Doma
Příspěvekod Chnapik » pátek 17. srpen 2012, 18:43
Hamino - díky za příspěvek. Takže si nechám zjistit ty protilátky a očkovat se nenechám, pokud budou dostatečné. Takto mi to potvrdila opravdu i naše pediatra.
Chnapik
Howgh
Howgh

6159 příspěvků
24. únor 2007
Břeclav
Příspěvekod Saryna » pátek 17. srpen 2012, 20:10
Chnapik píše: čeká mě ještě test na trombofilii (kvůli rodinné anamnéze), tak toto už nějak pojišťovně také vysvětlí :D

Ahoj, pokud máte v rodině problémy s krví, nechala bych si jen udělat test na protilátky. Já jsem před dvěma roky skončila tři týdny po tetanovce v nemocnici samá modřina úplně bez krevních destiček. 10 dní v nemocnici, pak ještě pár týdnů na kontrolce a rok na práškách (kortikoidy a cyklosporin). Do nedávna jsem chodila co měsíc na odběry a zatím jsem se stále nedostala na svoje hodnoty (měla jsem destiček vždycky míň, ale ne nijak tragicky)
Saryna
Žvatlalka
Žvatlalka

223 příspěvků
15. leden 2010
Příspěvekod Chnapik » pátek 17. srpen 2012, 21:22
SARYNA - díky! Na ten test trombof. nejdu kvůli tetanovce.
Ale právě proto, že jsem opravdu slyšela hodně negativních reakcí na přeočkování, tak jsem se začala více zajímat, jestli je to vůbec nutné. No a ono až tak není.
Chnapik
Howgh
Howgh

6159 příspěvků
24. únor 2007
Břeclav
Příspěvekod Lenochodka82 » čtvrtek 29. listopad 2012, 23:05
Tak jsem z toho jelen... Byla jsem na přeočkování po asi 18 letech - Dr. neříkala nic o třech injekcích ani o protilátkách, o té dlouhé době věděla.... Žiju teda v Německu, tak je to tu asi jinak - nevíte někdo? A kojim 19 měsíců starý batole - to je snad ok? No a do třetice dotaz - paže, kam mě Dr. píchla, bolí jak sfiňa, čím dál víc. Dneska se mi tam začal dělat červenej flek. Je to normální? Díky.
Lenochodka82
Žvatlalka
Žvatlalka

121 příspěvků
18. duben 2010
Skotsko
Příspěvekod Gábinka » pátek 30. listopad 2012, 07:26
jestli to je normální, to netuším (ve smyslu v pořádku), to netušim

ale třeba po očkování miminek se říká, že se může vytvořit bolestivý otok v místě vpichu, může to zrudnout, být to horké....když to může být u dítka, proč ne u dospěláka (navrch v paži...já to dostala vždycky do zadní části těla, na té mé to tak moc znát nebylo :D )
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Samana » pátek 30. listopad 2012, 08:50
Já si teď nechala zjistit protilátky, ptž. mám také prošlých těch 15 let a výsledek, že protilátek dostatek a další kontrola za pět let. Doktorka mi tedy na to řekla, že tu jednu dávku bych měla očkovat. Ale dle mě je to nesmysl. Půjdu za pět let na kontrolu protilátek,jak psala laborka.
Samana
Klábosilka
Klábosilka

421 příspěvků
27. červenec 2009
Příspěvekod Ratta » pátek 30. listopad 2012, 09:05
A copak, chystáš se ke koním kydat hnůj, když potřebuješ tetanovku?

EDIT: Chystáte, původně to bylo myšleno na Mirku, ale vidím, že to řeší víc lidí... lidi, neblbněte, pokud nepracujete na poli, kde pravidelně hnojíte koňským hnojem, tak vám tetanus nehrozí.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Zdenicek » pátek 30. listopad 2012, 10:17
ratto, je to kazdeho vec, ale nas pes chytil tetanus na zahrade, konskej hnuj jsme tam nikdy nemeli
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Llevelyn » pátek 30. listopad 2012, 10:28
jedna možnost je, že kdo má základní očkování proti tetanu, tak se mu při styku s clostridii v půdě protiolátky samy boostují, kdo žije ve městě tak se mu neboostuje nic ale je to moje teorie
clostridia ( C. tetani) žijí ve střevech savců a trusem se přenáší do půdy, sporují , mohou přežít v prachu, vodě.. Spory vydrží většinu chemie, teplo..

Prevencí je desinfekce ran kysličníkem ( žádná nepálivá betadina, ta jedině na klíště).
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Zuziky » pátek 30. listopad 2012, 10:34
nemam doctenou celou diskuzi, tak snad se nebudu ptat uplne blbe :oops: ale- ty protilatky vam zjistil primo OL, nebo jste byli nekde v laborce?

(ja dostala tetanovku asi v 15-nebo kdy se to dava? pristi tyden je mi 30...a fakt nerada bych absolvovala tri injekce :D )

Lenochodko, podle me je to "bezna" reakce- ja mam doted v pameti, jak jsem po tomhle ockovani nechodila, neb mi otekla cela...zadek :D :D strasny...
Zuziky
Klevetnice
Klevetnice

3047 příspěvků
21. září 2006
severní Morava