ADV TOP
ADV LEFT

Přeočkování v pěti letech Infanrix nebo Boostrix?

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Freundova klara » úterý 13. září 2011, 11:49
Dobrý den, prosím o radu. Můj syn má před sebou přeočkování v pěti letech a byla nám nabídnuta vakcína Boostrix. Má být prý " šetrnější " než Infanrix. Máte s ní někdo zkušenost? Děkuji, Klára.
Freundova klara
Pískle

9 příspěvků
19. srpen 2009
Příspěvekod Miladka » úterý 13. září 2011, 13:20
Odpověď nemám, ale přidám se s dotazem - snad neva :-)

Dcera zatím absolvovala všechna povinná očkování, ale u mladší už to trochu víc řeším a starší teď má taky jít na přeočkování v 5 letech.

Je tam těch nemocí více - co myslíte, které mají cenu a které ne? Když už jsem s tím očkováním normálně začala.. Šlo by to nějak vyzobat?

Případně mě teda zaujal ten Boostrix, kdyby to aspoň bylo nějak šetrnější..

Dík Milada
Miladka
Kecka
Kecka

1517 příspěvků
23. leden 2007
Příspěvekod Suri » úterý 13. září 2011, 13:30
Přeočkování by to mělo proti záškrtu, tetanu a čenému kašli. Nás zajímá ochrana proti tetanu a ta by měla být dostatečná na min. 10 let i bez tohoto přeočkování v 5 letech. Takže my jsme nedávali vůbec. Pokud nám děti nenaočkují proti naší vůli násilím, jak je asi v plánu se změnou zákona, tak je nebudeme očkovat v 5 letech ničím.

Jinak netuším v čem konkrétně je Boostrix vhodnější proti Infanrixu. Ale tuším v knize Očkování pro a proti bylo psané něco o tom, že pro přeočkování dětí starších asi 4 let není Infanrix zrovna vhodný. Bohužel ji máme monetálně rozpůjčovanou, tak vařím jen z vody a přesně si to opravdu nepamatuju.

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Llevelyn » úterý 13. září 2011, 13:46
Boostrix je určen dětem nad 4 roky věku, obsahuje méně pertussové složky a je lépe snášen, po Infanrixu by mohla být vyšší nežádoucí reakce. Boostrix obsahuje navíc i fosforečnan hlinitý a tedy více hliníku :( U dítěte nad 4 roky věku bych zvolila Boostrix.
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Miladka » úterý 13. září 2011, 13:51
Llevelyn, dík,

chápu že Ty bys asi neočkovala nic, ale co myslíš když už jsem začala, že bych to teď nějak stopla? Případně bys brala jen něco? (potřebuju případně argumenty pro manžela :-)

Žádné extra nežádoucí reakce neměla akorát si pěkně pohlídám, aby byla zdravá..

Milada
Miladka
Kecka
Kecka

1517 příspěvků
23. leden 2007
Příspěvekod Llevelyn » úterý 13. září 2011, 13:59
Ale ne, já bych i očkovala jen jindy a jinak a selektivně :D Na celej Boostrix bych prdla, dala bych přeočkování někdy po 11tém roku. Čímž pokreju tetanus ( hm, mám ho 10 let prošlý :D ) a černý kašel( aby dítě nenakazilo něčí novorozeně, kdyby černý kašel mělo) , ostatní mě nechává v klidu.

Nemáme MMR, čeká nás Boostrix, takže přesně takhle to doktorce povím. Pokud se tedy nijak výrazně nezmění zákon, i moje hrdinství má své meze. :(
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Miladka » úterý 13. září 2011, 14:07
Takže ten tetanus i černý kašel by měly vydržet déle? Do těch 10-11? Nebo si jen myslíš, že až od té doby to má nějaký smysl?

Jen že obojí se očkuje v pěti a devíti letech, dá se někde najít jak dlouho to opravvdu vydrží?

Nebo že bych se na to teďka vykašlala a třeba v sedmi ji nechala otestovat??
Prosím a nemáš někde odkaz na diskusi, kde se řešilo proč ne záškrt, nemůžu to najít a mám pocit že jsem ji tady někde četla..

Dík Milada
Miladka
Kecka
Kecka

1517 příspěvků
23. leden 2007
Příspěvekod Llevelyn » úterý 13. září 2011, 14:18
Záškrt už se tu 50 let nevyskytuje, osobně to považuju za cestovní očkování. Ale v Boostrixu i Infanrixu je. Jen mi to je jedno i kdyby nebyl.

Podle toho jak se očkování chová a podle protilátek myslím, že černý kašel a tetanus by se měl přeočkovávat v nějakých intervalech, řekněme cca 10-15 let, černý kašel je rizikový pro malé kojence a nedonošeňata. Vzhledem k vyššímu průměrnému počtu dětí a menší porodní váhou ( díky různým formám umělého oplodnění) a toho, že často mají teď rodiny puboše a mimina tak to má smysl.

Systém očkování by měl být diferencovaný, podle toho jak a kde rodina žije, vcelku k ničemu je narvat všem všechno bez ohledu na okolnosti. ani by to nemuselo bejt těžký naflákat to do PC nějaká vstupní data a vyplivlo by to nějaký očkokalendář pro jednu konkrétní rodinu a jdno konkrétní dítě.
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Aterka » úterý 13. září 2011, 14:28
Llevelyn píše:Boostrix je určen dětem nad 4 roky věku, obsahuje méně pertussové složky a je lépe snášen, po Infanrixu by mohla být vyšší nežádoucí reakce. Boostrix obsahuje navíc i fosforečnan hlinitý a tedy více hliníku :( U dítěte nad 4 roky věku bych zvolila Boostrix.

Ještě se raději zeptám, hliníku je víc v boostrixu nebo infanrixu?
Lepší je tedy boostrix?
Aterka
Klevetnice
Klevetnice

3021 příspěvků
08. březen 2007
Příspěvekod Llevelyn » úterý 13. září 2011, 14:38
Hliníku je v Infanrixu 0,50 miligramů hydroxidu hlinitého, v Boostrixu 0,5 čistého hliníku ( ve formě hydroxidu a fosforečnanu) , takže v Boostrixu víc. Ale je tam víc i té pertussové složky a ta dělá zle ( objektivně) u starších dětí a dospělých.

Si nevybereš :(
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Freundova klara » úterý 13. září 2011, 14:52
Llevelyn, děkuji za odpověď. Konečně jsem se také dozvěděla, jak je to s těma nemocema. Vrtalo mi hlavou, proč se má dávat tetanus v pěti letech, když pak se přeočkovává po deseti až patnácti, když ty protilátky by kluk měl ještě mít. To samé tedy platí i pro ten černej kašel? Pak to přeočkování je tedy zbytečné a opravdu by stačilo to v těch deseti letech.

Ještě se tě zeptám. V listopadu čekám miminko a jak si psala o ochraně novorozenec - puberťák tak v tom našem případě novorozenec - pětiletej by to mělo být v pořádku?

A co formaldehyd v Infanrixu, jak se na něj díváš? Dík, Klára
Freundova klara
Pískle

9 příspěvků
19. srpen 2009
Příspěvekod Suri » úterý 13. září 2011, 14:52
Dle našich informací jsou tyto přeočkování z důvodu nedostatečné ochrany proti černému kašli. Ochrana proti tetanu a záškrtu je po třech dávkách (které naše děti mají) dostatečná na dalších 10 ale spíš 15 let (třeba u tetanu).

Nám se zdá ochrana proti černému kašli i po očkování poměrně malá a pro naše předškolní děti se nám již případné onemocnění nezdá tak rizikové, takže pro nás tím pádem ztrácí celé toto přeočkování na významu.

Suri
Suri
Kecka
Kecka

1833 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Freundova klara » úterý 13. září 2011, 14:55
Llevelyn, ještě se tě zeptám, ty tedy své děti v pěti letech bodnout nenecháš?
Freundova klara
Pískle

9 příspěvků
19. srpen 2009
Příspěvekod Llevelyn » úterý 13. září 2011, 16:05
Nenechám, když to půjde. Ono i moje očkovací hrdinství má své meze :D

Formaldehyd je svinstvo. Novoš a pětileťák vnímám jako vpohodě, co se týče ochrany proti černýmu kašli. Ale každej si musí ty rizika nějak přebrat sám za sebe, to co já tady tvrdím nemusí odpovídat vaší realitě.
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Pajdule » úterý 13. září 2011, 16:40
Jsem za tuhle diskusi ráda, protože už mám pozvánku na přeočkování v 5 letech. MUDře jsem řekla, že se objednáme až bude zdravý (nyní 2x za sebou angína jak hrom) a sestra mi několikrát zopakovala, abych nezapomněla :-? . Vyčetla jsem, že se přeočkovává mezi 5. a 6. rokem, tak proč mám ke dni 5.narozenin už pozvánku....minimálně půl roku se hodlám rozhoupávat.
A nevím, zda očkovat, když jako malému miminu jsem podlehla zaběhnutému očkovacímu kalendáři a až potom tady četla diskuse o očkování, hledala jsem info o vedlejších účincích, totálně mě ty informace vykolejily a kdybych to co vím nyní věděla před 5 lety, trvala bych na individuálním kalendáři. Rizika jsem v té době ale nevěděla a nervy jsem si tedy ušetřila :D . Teď je znám a tápu. Umím být asertivní a stát si na svém, to ano, fakt bych ráda zminimalizovala jakékoliv riziko. Ale které je nyní větší ?
Pajdule
Treperenda
Treperenda

1169 příspěvků
21. září 2006