ADV TOP
ADV LEFT

Přenos černého kašle od školáka

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Knofletka » sobota 18. květen 2013, 08:31
Ahoj. Snažím se studovat očkování. Za pár měsíců se nás to bude týkat. Už mi z toho jde hlava kolem. Starší holky mám očkované klasicky. Teď jsem byla rozhodnuta očkování odložit aspoň do půlroku, ale zas mě začalo strašit to že černý kašel je nejnebezpečnější zrovna u nejmenších dětí. A vzhledem k tomu, že starší chodí do školy a mladší možná začne do školky, bojím se aby to nedonesli, a na mimčo nepřenesli. Když to že jsou očkované není záruka že jsou 100% chráněné. Jaký na to máte názor. Ptám se spíš těch které tomu opravdu rozumí. Je větší riziko takové nákazy nebo nežádoucích ůčinků po očkování?

kód: 2holky. Správně:)
Dítě 3kusy
Muž 1kus
Kočka 1kus
Potkan 3kusy
Knofletka
Krafařka
Krafařka

869 příspěvků
20. listopad 2007
Suomi :)
Příspěvekod Llevelyn » sobota 18. květen 2013, 09:07
Nikiki, myslím, že můžeš být klidná, riziko je malé, navíc č. kašel je léčitelný ATB, roznášejí ho spíše dospělí ( takže pokud někdo v rodině dlouhodobě kašle, radši nechat nabrat kultivace)

U očkování jde vždy o to , jakou míru rizika uneseš, pokud se rozhoduješ vědomně ( tedy pokud odmítneš, jak moc jsi schopna ustát případné onemocnění. V případě postižení nebo závažných nežádoucích účinků po očkování to " máš na koho hodit", ale v případě že neočkuješ, je to tvoje ( vaše) zodpovědnost).

Zpráva SZÚ

V roce 2012 byl prostřednictvím systému hlášení infekčních nemocí EPIDAT zaznamenán více než dvojnásobný nárůst počtu hlášených případů oproti roku 2011. Bylo evidováno 738 případů onemocnění pertusí; incidence 7,0/100 000 obyvatel. Při analýze dlouhodobého trendu pertuse podle věku byla zaznamenána změna v incidenci
onemocnění. V předchozích letech byl opakovaně nejvyšší počet případů registrován ve skupině 10–14letých osob. V roce 2012 došlo k posunu do skupiny 15–19letých. Pro srovnání, v roce 2011 bylo v této věkové skupině hlášeno celkem 85 případů, incidence 15,2/100 000 obyvatel a v roce 2012 bylo 265 případů, incidence 49,0/100 000 obyvatel, došlo tak k trojnásobnému nárůstu případů oproti roku 2011. V roce 2012 bylo dohlášeno 1 úmrtí v souvislosti s pertusí z roku 2008. Z celkového počtu 738 případů bylo podle záznamů v EPIDATu laboratorně potvrzeno 714 případů (96,6 %). Většina laboratorně potvrzených případů byla diagnostikována sérologicky. Do Národní referenční laboratoře pro pertusi a difterii v SZÚ byly ke konfirmaci a k další charakterizaci poslány tři kmeny
Bordetella pertussis a dva kmeny Bordetella parapertussis . Při odběrech pacientů, kteří byli poslání na kultivační vyšetření v SZÚ, bylo zachyceno dalších osm kmenů B. pertussis a jeden kmen B. parapertussis
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Ratta » sobota 18. květen 2013, 09:38
Tabulka infekcí v ČR od roku 2003:
http://www.szu.cz/publikace/data/vybran ... -absolutne

Je dobré při čtení dat zohlednit, že černý kašel se vrací v několikaletých cyklech, takže je potřeba zkoumat dlouhodobější kontext.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Llevelyn » sobota 18. květen 2013, 10:04
Dobrý je zkombinovat tabulku abs. onemocnění a tabulku onemocnění vs. věk, jiank to můžou být zavádějící data, resp člověk může dojít k nerelevantním závěrům.

Evidentně č. kašel " zmutoval" a posílily nevakcinační serotypy, plus očkování chrání cca 10 let ( v zásadě u čehokoliv, krom tetanu)

a na odlehčení http://www.protisedi.cz/article/svetle- ... neho-kasle
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Ratta » sobota 18. květen 2013, 10:12
Nemůžu tu tabulku najít, ty víš, kde je?
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Knofletka » sobota 18. květen 2013, 10:36
Díky. Ono ani tak nejde o to co já jsem schopna unést. Ať se rozhodnu jakkoli tak když se něco pokazí, odnese to moje dítě. Zatím ani nevím jak se k tomu staví naše doktorka. Ale čeká nás zachvilku přeočkování v 5 letech a tam bych chtěla dát Boostrix takže uvidíme. Doteď jsme očkovali stylem ... přišli jsme na prohlídku, sestřička s injekcí už nachystaná ve dveřích aniž bych něco tušila.
Dítě 3kusy
Muž 1kus
Kočka 1kus
Potkan 3kusy
Knofletka
Krafařka
Krafařka

869 příspěvků
20. listopad 2007
Příspěvekod Ratta » sobota 18. květen 2013, 10:57
Jde o to, že lidé rádi přesouvají zodpovědnost na jiné, většinou na "autority". Žije se jim lépe s představou, že pokud se něco podělá, tak to nebude kvůli nim, ale kvůli jiným, pro někoho je lehčí vinit druhé, než sebe. Samozřejmě, není to tak u každého, na BC je větší koncentrace lidí, co by brali jako selhání, kdyby nechali někoho jiného rozhodovat za sebe, i za cenu, že budou muset čelit důsledkům vlastních chybných rozhodnutí.

Llevelyn nabízela, aby sis ujasnila, do jaké kategorie patříš :).

Ale mám za to, že důsledkům chybných rozhodnutí musíme čelit tak jako tak, jedno, kdo je udělal, záleží jen na nás, jak moc potřebujeme ve svých i "veřejných" očích "vypadat dobře" i za cenu sebeklamu. Hm, tak teď tě asi ovlivňuji :)
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Llevelyn » sobota 18. květen 2013, 11:10
nikiki, jasně, že pokud se cokoliv pokazí, tak to odnesete vy, vaše rodina. Ale většině lidí se lépe žije s pocitem, že za to můžou " oni" než že vinu nesou oni osobně. Tohle je asi důležité si ujasnit, potom lépe odoláváš nátlaku, manipulaci atd.

Já ani v 5/12 letech nepřeočkovávala :D můj tetanus je také léta prošlý, ale u mě je to o tom, že jsem si ujasnila co ne/chci se všemi bebechy z toho vyplývajícími.

Já osobně bych se černého kašle nebála, klidně bych dítě očkovala až po roce věku, obzvlášť pokud bude kojené ( je li to možné). Navíc bych nevolila Hexu ale alternativu..
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Knofletka » sobota 18. květen 2013, 11:33
Samozřejmě vím jak to Llev myslela :) Ale i kdyby se stalo něco z očkování a já bych to měla na koho hodit tak by to dítěti nepomohlo takže tohle je pro mě vedlejší.

Hexu nechci. Proto teď ten Boostrix a pro miminko pak Pediacel.
Malá měla jako mimčo nějaké neurologické problémy ale nevím jestli to bylo z hexy, ani jsem tenkrát netušila že by to tak mohlo být. Ale proto ji teď riskovat nechci.

Víceméně už jsem byla rozhodnutá. Hrabu se v tom od začátku těhotenství. Ale v posledních dnech jsem buď narazila na "špatné" články a diskuze, nebo jsem si to jen víc uvědomila a opravdu mě ten černý kašel postrašil. U starších dětí vím že jde léčit, taky prý díky tomu že očkování průběh zmírní ale u miminek to může končit moc špatně. Zas ale jsou děti které se neočkují na doporučení lékaře takže...
Dítě 3kusy
Muž 1kus
Kočka 1kus
Potkan 3kusy
Knofletka
Krafařka
Krafařka

869 příspěvků
20. listopad 2007
Příspěvekod Llevelyn » sobota 18. květen 2013, 12:03
Takže.. stát se může cokoliv. Může být, že dítě chytí černý kašel a bude zle, také se může vyléčit bez následků, také může mít zásadní komplikace po očkování nebo a to je nejvíc pravděpodobné se nestane nic a vy se dočkáte očkování v co nejzazším termínu bez ztráty kytičky. Nikdy nejde dopředu říct co se stane, ale podle určitých indicií je možné vyzkoumat míru rizika. Jedním z léků na strach jsou informace.. č. kašlem loni onemocnělo 7 lidí ze 100 tis všech věkových kategorií, jaká je pravděpodobnost že jedním z nich bude jedna ze tvých dcer ( očkovaných)?
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Ratta » sobota 18. květen 2013, 15:15
Největší pravděpodobnost oproti těm zvažovaným bude ta, že se tvoje dítě stane obětí dopravní nehody cestou na očkování. :-? Sorry za sarkazmus, ale podle statistiky to tak vychází, a když to dotáhneš dál, tak nejlepší je neočkovat kvůli té potenciální dopravní nehodě a případně raději vůbec nevycházet von. Nebo se pletu, není nejvíc dětských obětí z úrazů v domácnosti? :)

Pokud máš obavy, zkus ještě trochu o tom postudovat. Rozumím ti, taky mám problém věřit úplně všemu, i ty protiočkovací články mi ne vždy přijdou důvěryhodné.

Každý to máme jinak a se stejnými daty každý taky jinak naložíme. Už jsem to víckrát psala, mně třeba stačí už jen to, že je kolem očkování taková hysterie v obou táborech. To znamená, že je tam nějaký průšvih. Úplně nedůvěřuji ani jednomu táboru a v takových situacích se držím zásady "kdo nic nedělá, nic neskazí". Očkování mi smrdí, a tak se v něm babrat nebudu. Samozřejmě, jsem si nastudovala a průběžně studuji, co jde, jsem otevřená všem novým informacím.

A samozřejmě, počítám s tím, že existuje, byť mizivá, pravděpobnost, že moje dítě umře na černý kašel. Bohužel, z toho, co sleduji kolem, mi vychází, že je stále nižší, než ta, že umře na následky očkování. Třeba jsem četla tu zprávu Slovenského ústavu pro kontrolu léčiv z roku 2008, jak umřelo 5 kojenců do 24 hodin (nebo 48? už si nepamatuji) po aplikaci hexy. Později tu informaci stáhli (ale v archivu existuje), protože nějaká komise rozhodla, že ta úmrtí s očkováním neměla co dělat. Jako sorry... A loni ten slovenský Maroško... Jak je to v Čechách vlastně nevím, ale řekla bych, že lepší to nebude.

A vůbec, jakožto poměrně čerstvá prvomatka se docela těžce smiřuji s tím, že tím, že jsem dala život, jsem dala i smrt. Kdy a jak přijde můžu ovlivnit jen do určité, pro mně malé, míry :(
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Knofletka » sobota 18. květen 2013, 16:39
Díky holky. Asi se budu držet původního plánu. Teď do toho potřebuji zakomponovat manžela. On se snažil hledat info, i na zahraničných stránkách ale říká že v podstatě nic zásadního nenašel. Že to co mu ukazuji já jsou akorát články od Petráše a příspěvky na maminkovských servrech. A to se mu zdá divné, že toho není víc. Chci schéma 2+1 a manžel se bojí že po nás půjdou protože schválené je jen 3+1. A že nikde jinde to jiné schéma nenašel. Snažila jsem se hledat nějaký seznam očkovacích kalendářů jiných zemí ale nenašla jsem. Je vůbec něco takové pro srovnání? Klidně v angličtině, jemu to problém nedělá.
Dítě 3kusy
Muž 1kus
Kočka 1kus
Potkan 3kusy
Knofletka
Krafařka
Krafařka

869 příspěvků
20. listopad 2007
Příspěvekod Llevelyn » sobota 18. květen 2013, 16:53
Schéma 2+1 je i u Petráše http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2011_01.htm

Očkování je u nás povinné z vyhlášky, nikoliv ze zákona, takže se ti vpodstatě nemůže " nic " stát, LLP řeší i případy, kdy rodiče dostali pokutu za neočkování, technicky stačí dokončit zákl. očkování v 18 měs. dítěte ( naočkuješ v 10., 12. , a 18. měsíci dítěte), hodně je to o tom, jak bude pediatr spolupracovat, jak a jestli bude tlačit a jak moc bude ochoten očkovat jinak a něčím jiným, ale vše lze zvládnout pokud chceš a máš " silnou" motivaci a právě yt informace, aby ses nedala zastrašit nebo zmanipulovat. Zrovna ten černý kašel je takový výborný vydírací prostředek, během posledních tuším 8 let zemřely na č. kašel 4 mimina a tak se to hodí. To že víc jich rodiče utýrali nebo zahynuli v autě je věc druhá.
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Datlik » sobota 18. květen 2013, 17:19
Nikiki, schématu 2+1 se vůbec nebojte (nebo teda postihu ...), je uvedeno přímo v příbalovém letáku.
Já už se po zkušenostech s pozdě očkovanými nedonošenými dětmi víc bojím očkování, než těch infekcí (i u těch infekcí, které jsou závažné a kde věřím, že očkování má efekt).
Starší jsem nechala přeočkovat v 5ti letech, aby nedonesla černý kašel novorozenci (a asi jsem neměla moc energii se dohadovat o změnách), a to Infanrixem - a velmi jsem litovala, nafackovala bych si za Infanrix i za "v 5ti letech" - červenou měla celou nohu, protivná, nechutenství :-Z
Datlik
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
19. květen 2011
Příspěvekod Jjanekk » sobota 18. květen 2013, 19:02
Ahoj,
ja tady moc nereaguju, jenom k tomu preockovani na 5 letech. Kdyz jsem tam byla se synem ja, chtela jsem boostrix, tak mi doktorka sama navrhla, ze to muzem odlozit na nejaky ten 10 rok, coz jsem samozrejme uvitala :).
Jinak mladsiho syna (7mesicu) jeste naockovaneho nemam a budu davat Pediacel. Uvidime, jestli bude fit na 8mesicich, kdy jdeme do poradny.
Jjanekk
Pískle

52 příspěvků
02. říjen 2006